ال ای دی (LED) چیست؟

ال ای دی چیست  و LED مخفف چه عبارتی است؟ همینطور درباره انواع ال ای دی ها صحبت خواهیم کرد و ساختار لامپ ال ای دی را بررسی خواهیم کرد. جدا از آنکه در این مقاله درباره ال ای دی (ال عی دی) یعنی چه صحبت خواهیم کرد، سعی می کنیم شما را با انواع خدمات “الکتریکی آنلاین” هم اشنا کنیم. مثل تولید و فروش مهتابی ال ای دی که در ایران انجام می دهد.

ال ای دی LED مخفف واژه Light Emitted Diode به معنای دیود ساطع کننده نور است. دیودها از نوع نیمه هادی هستند. فرق اساسی بین نیمه هادی ها و ال ای دی ها در نوری است که از LED ها ساطع می گردد. امروز در کشور های پیشرفته استفاده از led  ها رواج بیشتری دارد چرا که این مدل لامپ ها علاوه بر مصرف کم به سلامت هر چه بیشتر محیط زیست و بدن انسان کمک میکنند.

ال ای دی (LED) چیست؟ انواع ساختار آن چیست؟

این ها انواع مختلف ال ای دی در بازار هستند که کاربرد وسیعی نیز در جامعه دارند.

تاریخچه ال ای دی:

ال ای دی، دیود نورافشان یا دیود نورانی است که کاربرد وسیعی نیز درمصارف خانگی و صنعتی دارند. LED در مراجع گوناگون، دیود گسیل نور و دیود نور دهنده نیز نامیده می شوند.

اولین ال‌ ای‌ دی‌ های تولید صنعتی در ۱۹۶۲ میلادی و تنها با رنگ قرمز (ترکیب آلومینیم، گالیم و آرسناید) وارد بازار شدند. ال‌ ای‌ دی‌ های سبز، آبی، زرد و نارنجی در دهه ۷۰ میلادی تولید شدند. توان نوری ال‌ای‌دی‌ها رفته‌ رفته افزایش یافت تا اینکه در دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ میلادی ال‌ ای‌ دی‌ ها به صورت گروهی و با کارایی بسیار بالا وارد بازار شدند. ال‌ای‌دی ‌های اولیه به علت بهره پایین شان تنها درمدارات الکترونیکی استفاده می‌شدند. توان نوری ال‌ای‌دی ‌های سفید امروزی تا ۷۰ لومن بر وات و ال‌ ای‌ دی‌ های رنگی تا ۵۰ لومن بر وات است و پیش‌بینی می‌شود تا ۲۰۰ لومن بر وات نیز برسد.

کشف نور و اثر آن

اولین بار در سال ۱۹۰۷ میلادی Henry Joseph Round انگلیسی و Oleg Vladimirovich Losev روسی متوجه وجود رنگ زرد ناشی از کریستال کربوراندوم شدند. در سال ۱۹۲۷، Oleg Vladimirovich Losev برای اولین بار، مطلبی درباره کشف نور و اثر آن منتشر نمود. پس از چندین دهه که پیشرفت محسوسی در این علم صورت نگرفته بود، Rubin Braunstein در سال ۱۹۵۵ میلادی در آمریکا، به ایجاد نور مادون قرمز از یک تعدادی دیود که به آن ها جریان داده شده بود، اشاره نمود. در سال ۱۹۶۱ آقای Gary Pittman و Bob Biard کشف کردند که در صورت اعمال جریان برق به دیودهای گالیم آرسنید، نور مادون قرمز از آن ها منتشر می شود. آن ها این اکتشاف را به نام خود ثبت نمودند.

ال ای دی چیست؟

در سال ۱۹۶۲ مهندس Nick Holonyak Jr که در شرکت General Electric مشغول به کار بود، موفق به ساخت اولین ال ای دی شد. LED ساخته شده، تقریبا طیف کاملی از رنگ ها را پوشش می داد.

در سال ۱۹۷۲ George Craford که فارغ التحصیل دانشگاه Holonyak بود یک LED با رنگ زرد و یک LED با رنگ قرمز پر نور ساخت. در سال ۱۹۷۶، Thomas P. Pearsall ال ای دی پر نوری را ساخت و سپس به کمک آن فناوری ارتباطی با فیبر نوری را پایه ریزی نمود.

در سال ۱۹۷۶ ، Thomas P. Pearsall ال ای دی پر نوری را ساخت و سپس به کمک آن فناوری ارتباطی با فیبر نوری را پایه ریزی نمود. در سال ۱۹۷۹، Shuji Nakamura از شرکت Nichia اولین LED آبی رنگ را اختراع کرد. اما این LED برای مصارف تجاری خیلی گران بود. این دانشمند بابت این اختراع جایزه نوبل دریافت کرد. امروزه از ال ای دی ها در مصارف خانگی و صنعتی به صورت وسیع استفاده می شود. از جمله در خورروها، لوازم الکترونیکی، چراغ ها و غیره از ال ای دی ها بهره گرفته شده است.

انواع LED و ساختار لامپ های ال ای دی ها

در زیر اجزای اصلی یک لامپ ال ای دی نشان داده شده است:

  • دیفیوزر
  • ماژول ال ای دی
  • بدنه خنک کننده
  • درایور ال ای دی
  • نگهدارنده لامپ
  • سر پیچ

ساختار led  چگونه است و نور ال ای دی به چه چیزی بستگی دارد؟

اندازه و مشخصات فنی قطعه ال ای دی میزان و نوع نور را تعیین می کند. نور این قطعه محدود است و کاربرد آن بیشتر به منظور چراغ هشدار روی لوازم الکترونیکی بوده است بنابراین در پروژه های مربوط به فناوری نور و روشنایی چندین قطعه کنار هم قرار میگیرند. هر چه تعداد led   ها را بیشتر کنید نور بیشتری بدست میآورید. شاید براینان جالب باشد  که لامپ های رشته ای حدود 95 درصد از انرژی را به گرما تبدیل میکردند و تنها 5 درصد به روشنایی تبدیل میشده است؛ بنابراین استفاده از این لامپ ها در صنعت روشنایی به دلیل هدر رفت بالای انرژی توجیجی ندارد.

در مورد مزایای استفاده از ال ای دی از صنعت روشنایی و اطلاعات دقیق تر میتوانید این مقاله را مطالعه کنید.

کاربردهای led:

دیودهای نوری (ال ای دی) کاربرد وسیعی دارند. امروزه در نورپردازی شهری، علائم عبور و مرور و چراغ‌های امروزی خودرو دارند. همچنین اندازه بسیار کوچک آنها باعث شده ‌است تا در نمایشگرهای گرافیکی نسل جدید بکار روند. سرعت بسیار بالای آنها در خاموش و روشن شدن کاربردهای ویژه‌ای در فن آوری مخابرات برای آنها به ارمغان آورده‌است. درتلویزیون های خانگی، صفحه نمایش رایانه، صفحه نمایش دستگاه های خانگی و صنعتی و غیره به وفور از ال ای دی استفاده می شود.

امروزه تلویزیون های ال ای دی حرف اول و آخر را در کیفیت و مصرف انرژی می زنند. امروزه استفاده ازلامپ های ال ای دی درتزیین و نورپردازی های ساختمان ها روز به روز در حال افزایش است. امیدواریم تا حدودی با این که ال ای دی (LED) چیست؟ و چه ساختاری دارد آشنا شده باشید.

منبع: الکتریکی آنلاین

پست بعدی

داروی مایع خشک شده روی مبل را چطور تمیز کنیم؟

ش مه 13 , 2023
مدتی قبل مریض شده اید و اکنون متوجه لکه داروی مایع روی مبل تان شده اید؟ تعجبی ندارد اگر متوجه نشده باشید که در هنگام خوردن دارو، کمی از آن روی مبل ریخته باشد. در هنگام بیماری معمولا افراد متوجه اتفاقات این چنینی نمی شوند. پس به جای سرزنش خودتان، […]

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000