آمریکا حق مداخله در حل و فصل روابط چین و تایوان را ندارد

اعتمادآنلاین|

تنش های پکن با واشنگتن بر سر تایوان در پی دیدار ماه اوت نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از و رزمایش های گسترده ارتش چین در پیامد آن و همچنین تعهد جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا بر دفاع از حکومت مردمسالاری این جزیره، اوج گرفته است.

به گزارش ایرنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، وزارت امور خارجه چین در بیانیه ای درباره دیدار بلینکن با وانگ ئی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، اعلام کرد:

*ایالات متحده نشانه های بسیار خطرناکی در باره تایوان می فرستد و هر چه فعالیت ها در راستای استقلال تایوان گسترده تر شود، احتمال مصالحه کمتر خواهد بود.

*پکن، مساله تایوان را موضوع داخلی چین دانسته که ایالات متحده حق مداخله در روش حل و فصل آن را ندارد.

«وانگ ئی» در دیداری با «هنری کسینجر» وزیر امور خارجه پیشین آمریکا در نیویورک گفت که او اولویت فوری برای آمریکا و چین را حل و فصل صحیح مساله تایوان دانست و درباره پیامدهای عدم برخورد درست با این موضوع و تاثیر مخربی که بر روابط دو کشور خواهد داشت هشدار داد.

*سفر پلوسی به تایوان، برگزاری جلسه مشورتی سناتورهای آمریکا با عنوان " اقدام برای سیاست تایوان ۲۰۲۲ " و ادعاهای مطرح شده درباره دفاع از تایوان از سوی آمریکا به طور کلی تمامی سه بیانیه مشترک آمریکا و چین را به چالش می کشد و به شکل جدی اساس روابط سیاسی آمریکا و چین را تضعیف می کند.

*بزرگترین آرزوی چین دستیابی به یکپارچگی و وحدت صلح‌آمیز است و تمام تلاش خود را برای تحقق این آرمان انجام خواهد داد. وی همچنین هشدار داد هرچه فعالیت ها برای " استقلال تایوان " گسترده تر شود احتمال دستیابی به راه حل صلح آمیز کمتر خواهد شد.

*«بهتر است هزاران سرباز از دست بدهیم تا ذره ای از خاک وطن مان را » و در ادامه اضافه کرد اگر از قانون ضدتجزیه طلبی تخطی شود، چین با تحکم این اقدام را برای دفاع از تمامیت ارضی و حق حاکمیت خود پاسخ خواهد داد. براساس این قانون که از سوی چین در سال ۲۰۰۵ تصویب شده است تایوان بخشی از خاک این کشور است و هرگز به نیروهای تجزیه طلب اجازه داده نمی شود " تایوان مستقل " تاسیس کنند.

*برای حفظ صلح و امنیت تنگه تایوان، آمریکا باید به شکل کامل به معنای "یک چین واحد" احترام بگذارد و از استقلال تایوان حمایت نکند. طی این جلسه وزیرامورخارجه چین با خطاب قرار دادن کسینجر به عنوان دوست مردم چین که در تاسیس و توسعه روابط چین و آمریکا مشارکتی تاریخی داشت، صدمین سالگرد تولد وی را تبریک گفت.

از سوی دیگر هنری کسینجر نیز که ۵۰ سال پیش شخصا در شکل گیری اعلامیه شانگهای میان آمریکا و چین نقش داشت یادآوری کرد چگونه وی و رهبران آن زمان چین به توافقی در این سندی تاریخی دست یافتند و افزود اهمیت بسیار زیاد مسئله تایوان برای چین باید به طور کامل به رسمیت شناخته شود.

*آمریکا و چین باید از طریق مذاکره به راه حلی دست پیدا کنند و نه از طریق رویارویی با یکدیگر. این دو کشور باید به رابطه دوجانبه صلح‌آمیز ادامه دهند.

آیا این خبر مفید بود؟ 0 0

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف

admin

پست بعدی

افغانستان از «متحد عمده غیرناتو» آمریکا به دستور بایدن خارج شد

ش سپتامبر 24 , 2022
اعتمادآنلاین| کاخ سفید اعلام کرده که «جو بایدن» رئیس‌جمهوری آمریکا با صدور فرمانی، افغانستان را از عنوان «متحد عمده غیرناتو ایالات متحده» خارج کرده است. به گزارش ایلنا، به گزارش بی‌بی‌سی، در خبرنامه‌ پایگاه اینترنتی کاخ سفید در ۲۳ سپتامبر در خصوص متن فرمان جو بایدن آمده است: «بنا به […]

خبرهای فوری

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000