ساخت اولین خودروی ایرانی به نام شهید ستاری

30 سال پیش مردم ایران شاهد رونمایی از اولین خودروی ایرانی ساخته شده به دست نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بودند.

خودروسازی در ایران قدمتی ۷۰ ساله دارد و یکی از قدیمی های صنعت کشور محسوب می‌شود که با وجود روند کج دار و مریز با سیاست‌های حمایتی متعدد دولت‌ها، تا به امروز سر پا مانده است. اما پیشرفت این صنعت هرگز مطابق انتظارات پیش نرفته است.
عکس شهید ستاری

همین چند روز پیش بود که خط تولید محصول جدید ایران خودرو با نام «ری‌را» رونمایی شد تا به زودی شاهد عرضه گسترده این خودرو در بازار کشور باشیم؛ محصولی که نسخه برقی اولین کراس اوور ملی محسوب می شود و باید دید پس از عرضه کارشناسان و اهالی فن چه نظری درباره آن دارند.

ویدئوی کمتر دیده شده از مصاحبه محمود شهریاری با شهید ستاری+ فیلم

فیلمی از دیدار دلاورمردان نیروی هوایی ارتش در ۱۹ بهمن سال ۱۳۶۶ با امام خمینی (ره) به یادگار مانده است که امیر سرلشکر شهید «منصور ستاری» در آن حضور دارد.

این رونمایی در روزهای زمستان یادآور رونمایی از خودرویی است که توسط نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ساخته شد. هرچند این تولید دست کم در ظاهر، از ماموریت‌های مشخص این نیرو فاصله دارد اما  حدود ۳۰ سال پیش درست در همین روزهای زمستان، هوانیروز از ساخت اولین خودروی محلی خبر داد؛ خبری که روزنامه اطلاعات هم در ۱۹ دی ماه سال ۱۳۷۳ به آن پرداخت.

 

این روزنامه با تیتر «اولین اتومبیل ایرانی شمس ۱۴ ساخته شد» در این باره نوشت: «از سوی فرماندهی لجستیکی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، اولین اتومبیل ایرانی ساخته شد.

سرویس اجتماعی روزنامه اطلاعات در ادامه این خبر آورده است: «در آستانه روز ۱۹ بهمن ماه و روز نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، اولین اتومبیل «شمس -۱۴» توسط پرسنل مبتکر و مخترع فرماندهی لجستیکی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ساخته شد.»

رونمایی از این خودرو در روز ۱۹ بهمن ماه یعنی بیش از یک ماه پس از شهادت تیمسار منصور ستاری فرمانده فقید نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت.

در حادثه‌ سقوط هواپیما که در ۱۴ دی ماه سال ۱۳۷۳ حوالی فرودگاه شهید بهشتی اصفها رخ داد، سرتیپ منصور ستاری، فرمانده نیروی هوایی ارتش، سرتیپ اردستانی، معاون عملیات نیروی هوایی، ‌خلبان یاسینی، معاون هماهنگ‌کننده و رئیس ستاد نیروی هوایی ارتش و چندین نفر دیگر از اعضای نیرو هوایی به شهادت رسیدند.

تصاویری دیده نشده از شهید منصور ستاری

این خبر بهانه ای شد تا بر تصاویر کمتر دیده شده از شهید منصوری ستاری که خبرگزاری فارس منتشر کرده است، نیز نگاهی بیندازیم.

13931014101818884_PhotoL

13931014101827417_PhotoL

13931014101825998_PhotoL

13931014101832924_PhotoL

13931014101830132_PhotoL

13931014101808838_PhotoL

منبع: اقتصاد نیوز

پست بعدی

دیدار رئیس فدراسیون جهانی بدنسازی با مهدی ماهانی قهرمان فیتنس جهان در باشگاه جزیره کیش

س فوریه 13 , 2024
دکتر رافائل سانتونخا رئیس فدراسیون جهانی بدنساری در این دیدار صمیمانه و در جمع مسئولان جزیره کیش به داشتن کاراکتر قهرمان ، پشتکار و کسب ۴ مدال جهانی بعد از عمل قلب باز اشاره کردند . دکتر نصیر زاده رئیس فدراسیون بدنسازی ایران نیز در این دیدار ضمن تشریح اینکه […]
مهدی ماهانی قهرمان فیتنس جهان

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000