موافقت مجلس با یک فوریت طرح تسهیل ساخت و ساز طرح هادی برای بومیان روستایی

 موافقت مجلس با یک فوریت طرح تسهیل ساخت و ساز طرح هادی برای بومیان روستایی

ایلنا نوشت : نمایندگان مردم در مجلس با یک فوریت طرحی که ساخت و ساز طرح هادی برای بومیان روستاها را تسهیل می کند، موافقت کردند.

نمایندگان در نشست علنی امروز (دوشنبه ۲۸ فروردین) مجلس شورای اسلامی با بررسی یک فوریت طرح الحاق ۷ تبصره به ماده ۷ اساسنامه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بابت تسهیل روند ساخت و ساز روستایی برای بومیان روستا و حمایت از دولت درجهت ساخت یک میلیون مسکن در سال با ۱۶۴ رأی موافق، ۱۶ رأی مخالف و ۳ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۴ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

براساس این گزارش ابراهیم نجفی اسپیلی به عنوان نماینده متقاضیان فوریت این طرح گفت: این طرح در سه محور اساسی تنظیم شده است و مشکلاتی که بیشتر نمایندگان در حوزه های انتخابیه خود در حوزه بنیاد مسکن با آنها مواجه هستند، را مرتفع خواهد کرد. بحث اول این است که ما در محدوده شهرها و طرح های جامع و طرح های تفصیلی چنانچه کاربری ملکی به صورت کاربری عمومی و … تلقی شود، آن دستگاه متولی موظف است ظرف مدت ۱۸ ماه نسبت به تعیین تکلیف آن ملک براساس ماده واحده قانون تعیین تکلیف املاک قانونی در طرح های دولتی به شهرداری ها اقدام کند.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس یازدهم افزود: متاسفانه ما این قانون را در محدوده روستاها نداریم یعنی اگر کاربری ملکی در محدوده روستا به عنوان کاربری آموزشی باشد، بنیاد مسکن یا مرجع صدور پروانه اگر خواهان استعلام باشد و آموزش و پرورش بگوید که من نیاز دارم، به هیچ وجه متقاضی نمی تواند ساخت و ساز انجام دهد و باید ۱۰ سال برای بازنگری طرح هادی روستا منتظر بماند، لذا ما پیشنهاد دادیم که براساس تبصره ۳ کلیه وزارتخانه ها، موسسات و شرکت های دولتی و یا وابسته به دولت مکلف هستند در طرح های عمرانی و عمومی که ضرورت اجرای آن توسط بالاترین مقام رسمی دستگاه های اجرایی با رعایت ضوابط قانونی تصویب شده است و در داخل محدوده طرح هادی روستایی می باشد، ظرف مدت ۱۸ ماه تعیین تکلیف شود.

وی تصریح کرد: محور دیگر این است که دیوان عدالت اداری در ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ به استناد ماده ۶۲ قانون احکام دائمی رأی صادر کرده و اعلام کرده است که در محدوده روستاها افرادی که دارای خط عادی بوده و سند ندارند، قابلیت اجرای پرونده آنها به کمیسیون تغییر کاربری و ساخت و ساز وجود ندارد. در روستاها ۸۰ درصد املاک فاقد سند می باشند، یعنی اگر بر این منوال باشد، کسی نمی تواند ساخت و ساز کند. براساس ماده ۲۲ قانون ثبت اسناد و املاک مصوبه ۱۳۱۰ آمده است که هر ملکی که مطابق قانون در دفتر اسناد رسمی چه به صورت ارثی و چه به صورت خط عادی باشد، انتقالی صورت بگیرد، فرد به عنوان مالک می باشد و اگر به ماده ۲۲ استناد شود، همچنین به قوانین موجود در بنیاد مسکن نیز عنایت شود، امکان صدور ساخت برای این افراد نیز فراهم خواهد شد.

نجفی ادامه داد: محور سوم نیز رئیس جمهور اعلام کرده که به استناد قانون جهش تولید مسکن، حتی املاکی که خارج از محدوده طرح هادی روستا قرار دارد، آنها را الحاق کرده و برای مسکن ملی اقدام کنند، بنابراین ما اجازه دهیم افرادی که بومی روستا هستند و در محدوده طرح هادی روستایی زمین دارند، حداقل یکصد متر به آنها مجوز ساخت در زمین خودش دهیم و شرایط را برای آنها تسهیل کنیم، بنابراین اگر ما می خواهیم چالش های موجود را رفع کنیم باید موانع ساخت و ساز بومیان را برطرف کنیم، بنابراین درخواست می شود با یک فوریت این طرح موافقت کنید.

قوانین انتفاعی بنیاد مسکن توسعه روستاهای کویری و خشک را هم متوقف کرده است

محسن زنگنه در مخالفت با یک فوریت طرح الحاق ۷ تبصره به ماده ۷ اساسنامه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بابت تسهیل روند ساخت و ساز روستایی برای بومیان روستایی و حمایت از دولت در جهت ساخت یک میلیون مسکن در سال، گفت: براساس بررسی های صورت گرفته در طول سال های گذشته، ما به رغم اینکه برق، آب، اینترنت و سایر خدمات را به روستاها بردیم اما روستاها روز به روز خالی از سکنه شده اند.

وی با بیان اینکه یکی از سازمان ها و نهادهایی که از وظایف اصلی خود دور شده بنیاد مسکن است، ادامه داد: به واقع بنیاد مسکن از طریق طرح های هادی، دور روستاها را خط کشیده و امکان توسعه روستایی که در دل کویر است را به بهانه طرح هادی فراهم نمی کند.

زنگنه با بیان اینکه بنیاد مسکن قرار بود توسعه روستاها را مدنظر قرار دهد، ادامه داد: متاسفانه عملکرد این بنیاد نشان می دهد این توسعه محدود شده است، همچنین قوانین انتفاعی بنیاد مسکن باعث شده توسعه روستاها حتی در روستاهای کویری و خشک هم متوقف شود.

نماینده مردم تربت حیدریه و مه ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه متاسفانه طرح مذکور چیزی را عوض نمی کند، ادامه داد: به واقع اگر این قانون مصوب شود ما راه حل مشکل روستاییان خارج از محدوده را سد می کنیم.

طرح الحاق موادی به اساسنامه بنیاد مسکن مشکلات در راستای ساخت یک میلیون مسکن در سال را برطرف می کند

سیدمحمدرضا میرتاج الدینی در موافقت با طرح مذکور در صحن علنی مجلس، گفت: طرح مذکور با در نظر گرفتن توسعه داخلی روستاها، درصدد حمایت از روستاییان است.

وی با بیان اینکه همه ما نمایندگان از مشکلات مردم روستایی در رابطه با طرح های هادی مطلع هستیم، ادامه داد: در این طرح یک فوریتی مشکلات روستاییان احصاء شده است، همچنین در این طرح آنچه که مربوط به اصلاح قانون بوده ذکر شده است.

میرتاج الدینی با بیان اینکه توسعه آینده کشور باید در روستاها باشد، ادامه داد: روستاهای ما از جهت طرح های هادی و ساخت و ساز خانه ها و مقاوم سازی باید به جایی برسند که دیگر یک روستایی بدون طرح هادی نباشد.

وی افزود:این طرح کمک می کند تا بنیاد مسکن در راستای ساخت یک میلیون مسکن اقدامات لازم را به درستی انجام دهد.

میرتاج الدینی ادامه داد: در حال حاضر در برخی روستاها افراد مجوز لازم را برای ساخت و ساز یک واحد مسکونی ندارد چرا که موانع قانونی برای توسعه و طرح های هادی در آنجا وجود ندارد از این رو این طرح بسیاری از مشکلات در این بخش را برطرف کرده است.

بیشتر بخوانید:

۳۵۲۲۰

پست بعدی

اعزام بیست و سومین کادر پزشکی به عتبات عالیات

د آوریل 17 , 2023
معاون عتبات و عالیات مرکز پزشکی از اعزام بیست و سومین کادر پزشکی به عتبات عالیات خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر، حسین فضلی معاون عتبات عالیات مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در خصوص اعزام کادر درمان به کشور عراق گفت: بیست و سومین کادر پزشکی امروز […]

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000