این موشک روسی بمب‌افکن‌های بی ۵۲ آمریکا را سرنگون کرد/ عکس

این موشک روسی بمب‌افکن‌های بی ۵۲ آمریکا را سرنگون کرد/ عکس

در جریان جنگ ویتنام تعداد زیادی از بمب‌افکن‌های بی ۵۲ مشهور توسط موشک زمین به هوای سام ۲ ساخت روسیه سرنگون شدند.

حدود نیم قرن پیش بمب‌افکن‌های بی‌۵۲ آمریکا در عملیاتی که بزرگترین بمباران پس از جنگ‌جهانی دوم بود، طی ۱۲ روز بیش از ۲۰ هزار تنُ بمب روی ویتنام شمالی ریختند و البته چندین فروند از این بی‌۵۲‌ها نیز شکار موشک‌های ساخت اس ۷۵ دوینا ساخت روسیه شدند.

اس-۷۵ دوینا نخستین موشک سطح‌به‌هوای تاریخ است که موفق به انهدام یک هواپیمای دشمن شد.

قاتل بمب‌افکن‌های بی‌ ۵۲

نیروهای ویتنام شمالی در جنگ ویتنام از آتشبارهای اس-۷۵ دوینا به‌طور گسترده برای دفاع از هانوی و هایفونگ استفاده می‌کردند. اس-۷۵ دوینا که در ناتو به نام سام-۲ مشهور است، سامانه موشکی ساخت روسیه (شوروی سابق) است. این سامانه در سال ۱۹۵۷ وارد خدمت شوروی و پس از آن بسیاری از کشورهای کوچک و بزرگ جهان شد.

سرنگونی شش بمب‌افکن بی‌۵۲ در یک شب با موشک‌های ساخت روسیه / عکس

سامانه سام ۲ می‌توانست موشکی با سر جنگی ۱۹۵ کیلوگرمی را تا ارتفاع ۳۰ هزار پایی پرتاب کند.

سرعت این موشک به سه ماخ (سه برابر سرعت صوت) می‌رسید و با سر جنگی ۲۰۰ کیلوگرم شانس زیادی برای هواپیمای هدف قرار گرفته شده باقی نمی‌گذاشت.

عملیات خط‌شکن ۲ در سومین روز بیشترین تلفات را برای ناوگان بمب‌افکن‌های بی ۵۲ آمریکا به همراه داشت. درباره این عملیات در «سرنگونی شش بمب‌افکن بی‌۵۲ در یک شب با موشک‌های ساخت روسیه» بیشتر بخوانید.

5858

پست بعدی

وقتی بزرگ‌ترین طلسم کشتی شکسته شد

ش آوریل 1 , 2023
سال 1401 سالی بود که در آن یکی از بزرگ ترین طلسم های کشتی ایران شکسته شد. ریحانه اسکندری: سال گذشته سالی بود که کشتی گیران ایرانی به خاطر عدم حضور کشتی گیران روسی در اغلب رقابت های جهانی با آمریکایی ها برخورد می کردند. می شود گفت جدال اصلی […]

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000