ببینید | آیا زلزله ترکیه ارتباطی به زلزله اخیر خوی در ایران دارد؟ / نگرانی‌ها در خصوص نیروگاه هسته‌ای مرسین

ببینید | آیا زلزله ترکیه ارتباطی به زلزله اخیر خوی در ایران دارد؟ / نگرانی‌ها در خصوص نیروگاه هسته‌ای مرسین

بامداد امروز دوشنبه زمین‌لرزه بزرگی مناطق جنوبی ترکیه و شمال سوریه را به شدت لرزاند. خبرگزاری فرانسه به نقل از مؤسسه لرزه‌نگاری آمریکا شدت این زمین لرزه را ۷.۹ ریشتر و مرکز آن را در جنوب ترکیه اعلام کرده، اما مدیریت اضطراری و بلایای طبیعی ترکیه تائید کرد که زمین لرزه‌ای به بزرگی ۷.۴ ریشتر مناطق جنوبی ترکیه را لرزاند.‌ منبع: خبزآنلاین

دریافت 17 MB

مهدی زارع، استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله درباره زلزله امروز صبح در ترکیه و سوریه گفت: باید بگویم زلزله در جایی اتفاق افتاده است که حدود سه تا پنج سانتیمتر در سال میزان جابه‌جایی در لبه گسل‌ها اتفاق می‌افتد، یک مرز مهم برخورد پوسته زمین است در منطقه شمال سوریه، جنوب ترکیه و شرق مدیترانه، حدود هزار کیلومتر با مرز ایران فاصله دارد.
او تاکید می‌کند: البته این زلزله‌ها ربطی به زلزله‌های ایران و آذربایجان ندارد ولی سابقه لرزه‌خیزی این منطقه نشان می‌دهد که چون در شمال سامانه گسلی بحرالمیت و محل حرکت انتقال به سمت سامانه گسلی آناتولی شرقی بوده،‌ درواقع منطقه بسیار خطرناکی از لحاظ خطر زلزله بوده و هست.
این متخصص درباره کانون زلزله توضیح می‌دهد: مناطق زلزل‌زده از دو جهت مهم هستند، یکی بحث جمعیت که حدود ۳ میلیون نفر در این مناطق تحت تاثیر زلزله هستند و تعداد تلفات بیشتر از آنچه تا این لحظه اعلام شده( بیش از ۱۵۰۰ قربانی) خواهد بود. از طرفی احتمالا با پس‌لرزه‌های چند روز آینده، بناهای نیمه‌آسیب‌دیده بیشتری تخریب شوند.
او ادامه داد: موضوع مهم دیگر وجود نیروگاه هسته‌ای مرسین در مناطق زلزله‌زده ترکیه است.
۲۶۶ ۲۶۲

پست بعدی

کشته‌های زلزله مرگبار در سوریه به مرز ۶۰۰ نفر رسید

د فوریه 6 , 2023
ایرنا به نقل از الجزیره نوشت: آمار کشته شدگان سوریه افزایش پیدا کرد. گفتنی‌ست شمار کشته‌شدگان زمین‌لرزه سوریه به ۵۹۲ نفر رسیده است. بیشتر بخوانید: رگبار زلزله در ترکیه/ زمین‌لرزه ۶ رشتری برای سومین بار این کشور را لرزاند ترکیه دوباره لرزید/ جزئیات بیشتر… مرگ‌ومیرهای زلزله ترکیه به مرز هزار […]

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000