هفته پایانی دی‌ماه به کدام گالری‌ها برویم؟

هفته پایانی دی‌ماه به کدام گالری‌ها برویم؟

ایرنا نوشت: نمایشگاه‌هایی همچون «موج‌های خفته»، «کرگدن» و «روزنه‌ی نور» هفته پایانی دی ماه در گالری‌ها و نگارخانه‌های پایتخت میزبان علاقه‌مندان به هنرهای تجسمی هستند.

نمایشگاه‌هایی همچون «موج‌های خفته»، «رویای رنگین خیال»، «کرگدن» و «روزنه‌ی نور» هفته پایانی دی در گالری‌ها و نگارخانه‌های مراکز فرهنگی هنری شهر تهران افتتاح می‌شوند. همچنین بعضی از گالری‌ها همچنان میزبان نمایشگاه‌هایی از هفته‌ها و ماه گذشته هستند.

«موج‌های خفته» در گالری ترانه باران

نمایشگاه نقاشی خط‌ از آثار طاهره الله دادیان با عنوان «موج‌های خفته» جمعه (۲۳دی) ساعت ۱۶ تا ۱۹ در گالری ترانه باران به نشانی خیابان شریعتی، پل رومی، خیابان شریفی منش، نبش کوچه لادن، پلاک ۲۷، واحد ۲ افتتاح می‌شود و تا ۳۰ دی از ساعت ۱۲ تا ۱۸ میزبان علاقه‌مندان است.

‎در توضیح این نمایشگاه آمده است: «گالری ترانه باران با نام پروردگار جان و خرد با هدف حمایت از هنرمندان عزیز با برپایی نمایشگاهی از یک زن هنرمند شایسته خلاق ستایش شده، بانو طاهره الله دادیان از ۲۳ دی ۱۴۰۱ فعالیت خویش را از سر می گیرد و خواهان دست همراهی همه هنرمندان عزیز، همکاران گرانقدر، مجموعه‌داران ارجمند و همه حمایت‌کنندگان و دوستداران سخاوتمند هنر ایران زمین است.»

طاهره الله دادیان متولد ۱۳۴۹ حائز رتبه برتر نقاشی خط در جشنواره شمسه و رتبه اول نستعلیق در جشنواره کتابت اسما حضرت معصومه (س) را در کارنامه دارد و آثارش در کشورهای مختلفی مانند ایتالیا، ترکیه، کانادا، امارات و … به نمایش درآمده است.

وی درباره نمایشگاه «موج‌های خفته» نوشته است: ««هنر دروغی است که چشمانمان را به روی حقیقت باز می کند.» پابلو پیکاسو. حقیقت جهان ما و هر آنچه دیدنی است با زبان و کلام معنا می‌یابد و زیبنده کلام حقیقت، خط خوش. چه بیش و چه کم، آنچه از معنا به کلام درآمده باری است بر دوش هنر خطاطی و مسئولیتی بر گرده رنگ و نقش که از پس آینه حقیقت بنمایاند راستی را. و راستی چیست؟ جز در خم و کژی‌های نون و عین گشتن؟ و مگر الف از پیش لام و میم آن نیست که پروردگار همه راز هستی در آن نهاد؟

ما هنوز اندر خم یک کلمه‌ایم. آری و این موج‌های خفته، همه پیچ و تاب طره زلف لیلی است که مجنون همه عمر در پی آن بود. زلف بر باد رفته، هان، ارزش کاویدن دارد، که در این همهمه آشوب‌وار شاید، گره کار به آن زلف خمش پیوسته. منت بنهید تا به کاوش نگاهتان، گره از زلف خمش باز کنیم که این کمترین نه به سودای نام و نان که به جسارت پاییدن هنر در این ورطه پرخون همت گماردم. خط من تیغ من است، زلف من سرکش کاف‌. دست‌بوس آنکه هنر، تاج جهان‌بینی اوست.»

«رویای رنگین خیال» در نگارخانه ابن سینا

نمایشگاه گروهی نقاشی کودک و نوجوان با عنوان «رویای رنگین خیال» جمعه (۲۳ دی) ساعت ۱۵ در نگارخانه فرهنگسرای ابن سینا واقع در شهرک قدس، خیابان ایران زمین شمالی، جنب شهر کتاب ابن‌ سینا افتتاح می‌شود و به مدت یک هفته از ساعت ۱۲ تا ۱۸ در این نگارخانه میزبان علاقه‌مندان است.

این نمایشگاه آثار هنرجویان استاد نسیم حاجی حسن ۳۵ ساله و کارشناس ارشد نقاشی از دانشگاه هنر و مدرس دوره‌های مختلف نقاشی در مراکز فرهنگی هنری است.

نمایشگاه «رویای رنگین خیال» سومین نمایشگاه گروهی حاجی حسن است که آثار ۴۰ نفر از هنرجویان کودک و نوجوان وی را به نمایش گذاشته و حاصل دو سال آموزش و کار بر روی استعدادهای کودکان هنرآموز است و تلاش شده تا با قدرت رنگ و نقاشی آثار زیبا بیافرینند. در این مجموعه حدود ۸۰ اثر با تکنیک گواش روی مقوا و بوم به نمایش گذاشته شده است.

«کرگدن» در آرتیبیشن

نخستین نمایشگاه انفرادی آثار نقاشی سیدعلی میرفتاح نویسنده، روزنامه‌نگار و گرافیست با عنوان «کرگدن» پنجشنبه (۲۲ دی) در گالری آرتیبیشن به نشانی خیابان شریعتی، پایین‌تر از حسینیه ارشاد، خیابان کوشا، خیابان ناصری، خیابان قندی (دریا)، پلاک ۶ افتتاح می‌شود و تا ۲۷ دی همه روزه از ساعت ۱۱ تا ۲۰ و روزهای پنجشنبه و جمعه از ساعت ۱۶ تا ۲۰ میزبان علاقه‌مندان است.

نمایشگاه «کرگدن» با ۱۷ اثر از مجموعه‌ای به همین نام و ۱۰ اثر از مجموعه‌ کلاغ‌های میرفتاح برپا می‌شود. این نمایشگاه به صورت مجازی نیز برپاست.

میرفتاح در این نمایشگاه، کرگدن را به عنوان نمادی از انسان امروز و تنهایی و مقاومت او قرار داده است. کرگدن به عنوان حیوانی تاب‌آور در فراز و نشیب روزگار دشوار همچنان باقی می‌ماند و این خصیصه با آنچه ما امروز با آن رو به رو هستیم هم معناست.

همچنین دل‌بستگی این هنرمند به کرگدن را می‌توان در عنوان یکی از نشریاتش جست؛ مجله‌ «کرگدن» که همچنان با سردبیری او در حال انتشار است.

نمایشگاه گروهی «۸۰-۷۰» با آثاری از پویان طاهریان‌فرد، محدثه طاهری، روژانو محمدزاده، آرش مژدگانلو، غزاله خوشقدم، فائزه فوادیان، فرینو اطلسی و حوری بنام از ۱۶ تا ۲۶ دی به صورت مجازی در گالری آرتیبیشن برپاست.

«روزنه‌ی نور» در باوان

نمایشگاه گروهی «روزنه‌ی نور»، ۲۲ دی تا ۲۰ بهمن یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت ۱۱ تا ۱۹ در گالری باوان به نشانی خیابان مطهری، خیابان لارستان، خیابان عبده، پلاک هفت میزبان علاقه‌مندان است.

در بیانیه نمایشگاه آمده: ««مشاهده و دریافت» عنوان مجموعه نمایشگاه‌ سالانه‌ گالری باوان است که فارغ از موضوع، نمایه‌ای از تفکر و خط سیر گالری و فرصتی جهت ایجاد گفتمان میان هنرمندان است. در این مجموعه نمایشگاه‌ها مخاطب با طیف متنوعی از رویکردهای هنرمندان در قبال زیبایی‌شناسی و تکنیک روبه‌رو می‌شود.

در دومین دوره‌ این مجموعه که «مشاهده و دریافت؛ روزنه‌ی نور» نام دارد؛ آثاری از پونه اوشیدری، شبنم جهانشاهی، آهو حامدی، ثریا شرقی، رقیه نجدی، مهسا طهرانی و لاله معماراردستانی به نمایش درآمده است. هر یک از هنرمندان این نمایشگاه با نگاه منحصر به فرد خود سعی داشته‌اند در این برهه‌ زمانی واکنشی به رویدادهای تاریخی و اجتماعی دوران حاضر داشته باشند.»

«رنگ باران» در نگارخانه شفق

نمایشگاه نقاشی «رنگ باران» آثاری از مهناز اکبری و هنرجویان وی از ۱۹ تا ۲۹ دی به غیر از روزهای تعطیل از ساعت ۹ تا ۱۸ در نگارخانه شفق به نشانی خیابان سیدجمال‌الدین اسدآبادی (یوسف‌آباد)، خیابان بیست‌ و یکم، بوستان شفق، فرهنگسرای خانواده میزبان علاقه‌مندان است.

در این نمایشگاه ۳۰ اثر در ابعاد متفاوت با بهره‌گیری از تکنیک رنگ روغن، مدادرنگی به هنرمندی مهناز اکبری، ماهک رمضان‌پور، سمیرا زمانی، سما کرامتی، مهتاب صارمی، شعله لشنی و نگار مولایی به نمایش گذاشته شده است.

مهناز اکبری نقاشی را زیر نظر اساتید مطرح و پیشکسوت از جمله عباس کاتوزیان و رحیم نوه‌سی فراگرفته است و از سال ۱۳۷۵ مدرس طراحی و نقاشی است و چاپ کتاب نگاهی به نقاشی معاصر ایران(چاپ گزیده‌ای از آثار) در سال ۱۳۹۰ از جمله فعالیت‌های وی است. همچنین اکبری برپایی نمایشگاه‌های متعدد گروهی و انفرادی را در کارنامه هنری خود دارد.

نمایش «نور هدی نور حسین (ع) است و بس»

نمایشگاه «نور هدی نور حسین (ع) است و بس» با ۴۸ تابلوی نقاشی و ۶ مجسمه برنزی از آثار عبدالحمید قدیریان چهره برگزیده هنر انقلاب اسلامی در سال ۱۴۰۰، از ۱۷ دی تا هفتم بهمن روزهای عادی از ساعت ۱۰ تا ۱۸ و روزهای تعطیل از ساعت ۱۴ تا ۱۸ در نگارخانه اصلی فرهنگسرای نیاوران به نشانی انتهای خیابان پاسداران، رو به روی ضلع غربی بوستان نیاوران میزبان علاقه‌مندان است. قدیریان در این نمایشگاه سعی کرده بر نقش نور الهی در جنگ ترکیبی با رژیم اشغال‌گر قدس تمرکز کند

قدیریان متولد ۱۳۳۹ در تهران از هنرمندان نقاش و مجسمه‌ساز و دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته نقاشی از دانشکده هنر و دارای مدرک درجه یک هنری در رشته طراحی صحنه و لباس از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این هنرمند علاوه بر طراحی صحنه و لباس فیلم‌های «مریم مقدس»، «ملک سلیمان» و «ارتفاع پست»، سابقه برگزاری چندین نمایشگاه انفرادی از جمله نمایشگاه‌های «آسمان حسین» و «هم پای نور» را نیز در کارنامه هنری خود دارد.

نمایش زندگی اقوام ایرانی روی بوم نقاشی

تصاویری از سبک زندگی اقوام اصیل ایرانی در نمایشگاه آثار نقاشی مینو امینی با عنوان «قوم اصیل» ۱۷ دی تا پایان این ماه همه روزه از ساعت ۹ تا ۱۸ در نگارخانه فرهنگسرای بهمن میزبان علاقه‌مندان است. در این نمایشگاه ۲۳ اثر با تکنیک رنگ روغن و سبک امپرسیونیسم (دریافتگری)، جلوه‌های زیبای زندگی اقوام اصیل ایران زمین را به نمایش گذاشته است.

مینو امینی متولد ۱۳۵۱ و دارای دیپلم هنرهای تجسمی و دارای گواهینامه پایان دوره مهارت طراحی چهره و نقاشی چهره از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و کسب چندین لوح تقدیر از جشنواره هنرهای تجسمی است. وی از سال ۱۳۹۰ زیر نظر استاد حسن نادر علی نقاش و سفیر هنری ایران فعالیتش را آغاز کرد و برگزاری نمایشگاه های گروهی را در کارنامه هنری خود دارد.

«آسمان آبی» در خانه کاریکاتور ایران

نمایشگاه کارتون «آسمان آبی» با موضوع آلودگی هوا و آثار جمعی از هنرمندان ایرانی و بین‌المللی از ۱۴ دی تا ۱۴ بهمن روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ تا ۱۶ و پنجشنبه‌ها از ساعت ۹ تا ۱۲ به استثنای روزهای تعطیل در خانه کاریکاتور ایران به نشانی خیابان دکتر شریعتی، تقاطع اتوبان شهید همت، خیابان شهید داود گل نبی غربی، بعد از میدان احمدی روشن (کتابی)، پلاک ۴۴ میزبان علاقه‌مندان است.

در این نمایشگاه آثار ۲۰ هنرمند ایرانی و خارجی با رویکرد آلودگی هوا و موضوع‌های معضلات شهری و مسائل زیست محیطی به نمایش گذاشته شده است.

آلودگی هوا، دیرزمانی است که به چالشی جدی در جوامع مدرن و انسان معاصر تبدیل شده و آلاینده‌های خطرناک ناشی از مراکز صنعتی و رشد چشمگیر تردد خودروها؛ نه تنها خطری مهلک برای سلامت و جان شهروندان فراهم کرده است بلکه محیط زیست و حیات دیگر جانداران را مورد تهدید قرار داده است.

شاید یکی از راه‌های کاهش آلودگی هوا، استفاده حداقلی از سوخت‌های فسیلی و استفاده از حمل و نقل عمومی کارآمد باشد تا سلامت شهروندان حفظ شده و بقای زندگی دیگر موجودات نیز تضمین شود اما در این راستا، نقش تک تک شهروندان و اقدامات تاثیرگذار مبادی ذیربط با توسعه راهکارهای آموزشی برای کاهش آلودگی هوا بسیار موثرتر خواهد بود.

یکی از واسطه‌های اثربخش در حوزه آموزش و تأمل در مسائل فرهنگی اجتماعی و زیست‌محیطی، به کارگیری هنرهای تصویری و به ویژه کارتون و کاریکاتور است. از این رو خانه کاریکاتور ایران، در راستای گسترش آموزش‌های شهروندی از نگاه تاثیرگذار هنرمندان طنز ترسیمی(کارتون)، نمایشگاه کارتون «آسمان آبی» را برگزار کرده است.

نمایش «کآرام جانم می‌رود»

نمایشگاه عکس «کآرام جانم می‌رود» به مناسبت سومین سالگرد شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی به همت خانه عکاسان ایران از ۱۳ دی تا پنجم بهمن‌ به جز روزهای پنجشنبه‌ و جمعه از ساعت ۹ تا ۱۸ در گالری شماره یک خانه عکاسان ایران به نشانی حوزه هنری انقلاب اسلامی واقع در خیابان سمیه، تقاطع خیابان حافظ برپاست.

این نمایشگاه شامل ۶۵ عکس از ۳۷ عکاس است که برگزاری مراسم تشییع پیکر شهید سلیمانی در شهرهای کربلا، اهواز، تهران، قم و کرمان را روایت می‌کند.

در نمایشگاه «کآرام جانم می‌رود» عکس‌هایی از مجید حجتی، محمد مهدی ورال، اسحاق آقایی، مهدی ایمانی، ناصر جعفری، محمد ترک‌زاده، حامد خلیلی، علی سوته، مهران عشقی، جابر غلامی، جعفر کبوتری، حبیبه لطف‌زاده، آرمان رنجبریان، سید محمد آل رسول، محمد آهنگر، احمد بلباسی، وحید بیات، بابک جدی، احسان جزینی، روح‌الله جوانی، امیر خلوصی، هادی دهقانپور، تهمینه رحمانی، سامان رمضانپور، مصطفی رودکی، مرتضی صالحی، مهدی طاهری، حمید عابدی، عباس عاشوری، حسین کام شاد، عرفان کوچاری، محمدجواد مشهدی، سیدجواد میرحسینی، هادی هیربدوش، سیده ریحانه یامی، صادق ذباح و حسین حاجیلری به نمایش گذاشته شده است.

همچنین نمایشگاه مجازی «کار خودشونه» با موضوع جنایات آمریکا برپا شده است، این نمایشگاه شامل هفت پوستر به همراه اطلاع نگاشت جنایات آمریکا، در مقاطع مختلف تاریخی ایران است که به موضوعات کمتر پرداخته شده این جنایات پرداخته است.

«دَفَک» در نگارخانه جوان

نمایشگاه تجسمی «دَفَک»، ۱۲ تا ۲۶ دی روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ تا ۱۹ در نگارخانه جوان انجمن سینمای جوانان ایران به نشانی میدان ونک، خیابان گاندی، کوچه نوزدهم، شماره ۲۰ برپاست.

این نمایشگاه مجموعه آثار تجسمی خانواده فرخ‌زاد را دربرمی‌گیرد که پیش از این زندگی‌ هنری‌شان در مستند «دَفَک» به کارگردانی بهنام بیرم‌وند در شانزدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» به نمایش درآمده بود. هنرمندان خانواده فرخ‌زاد شامل هشت هنرمند بختیاری است که آثار تجسمی متفاوتی را در سبک‌های مختلف و بدون تحصیلات آکادمیک و به طور ذاتی خلق می‌کنند.

شاه‌رضا فرخ‌زاد (پدر خانواده)، مندی فرخ‌وند (مادر خانواده)، توران، سالار، داراب و منوچهر فرخ‌زاد (فرزندان خانواده)، آنا فرخ‌وند (عروس خانواده) و هانیه براتی (نوه خانواده)، هشت هنرمندی هستند که آثارشان در نمایشگاه تجسمی «دَفَک» به نمایش گذاشته شده است.

همچنین «دَفَک» نیز نام یک پارچه سفیدرنگ است که در روستاهای بختیاری با پارچه‌های کوچک و رنگارنگ‌ دوخت‌هایی روی آن انجام می‌دهند و دو جای چشم انسان را نیز بر آن باقی می‌گذارند.

«فلامینگو» در نگارخانه آفرینش نور

نمایشگاه گروهی نقاشی با عنوان «فلامینگو» شامل آثار جمعی از بانوان هنرمند به سرپرستی فاطمه سیدرضی، از ۱۱ تا ۲۷ دی در نگارخانه آفرینش نور مجتمع فرهنگی هنری نور به نشانی فلکه دوم صادقیه، بلوار آیت‌الله کاشانی، بعد از پل شهیدستاری، جنب شهر کتاب، مجتمع فرهنگی هنری نور برپاست.

الهام کرمی، مریم دادور، آتنا رستمی، الهه سلیمانی، ساندرا فاتح‌پور، سهیلا قیداری و آندیا مهدوی هنرمندان شرکت‌کننده در این نمایشگاه هستند.

فاطمه سیدرضی عضو انجمن نقاشان ایران، دانش آموخته کارشناسی ارشد در رشته نفاشی و مدیر آموزشگاه نیل است که با سابقه ۲۳ سال آموزش و تدریس نقاشی، تاکنون بیش از ۲۵ نمایشگاه انفرادی و گروهی با عنوان فلامینگو (عنوان منتخب خود و هنرجویان در خلق آثار که نماد عشق است) بر پا کرده است.

مجسمه‌های مریم کوهستانی در نگارخانه هور

نمایشگاه مجسمه‌های مریم کوهستانی نهم دی تا دوم بهمن همه روزه به جز شنبه‌ها از ساعت ۱۵ تا ۲۰ در نگارخانه هور به نشانی خیابان مطهری، خیابان میرزای شیرازی شمالی، کوچه نعیمی، پلاک ۱۲ برپاست.

در بیانیه نمایشگاه آمده است: «پس به من یک بدن بدهید، بدنی آرام بی‌تاول، بی‌یاد، بی‌فراموشی، نه برای از دست دادن که برای یک زندگی ساده، بی‌تکرار، سوت قطار مترو که از زیرزمین خانه می‌گذرد، یک کاسه سوپ داغ که در تنهایی کسی خورده می‌شود. آواز زن همسایه که از تهویه حمام شنیده می‌شود و تاریکی که مثل ملحفه‌ خنک روی تن کشیده می‌شود به خواب می‌رود، چیزی نیست عزیزم! همه چیز خوب است، تاریکی است فقط و دستی روشن که تا ابد به دنبال تن گم شده‌اش می‌گردد.»

نمایشگاه «مسیح علیه السلام» در باغ موزه نگارستان

نمایشگاه موقت «مسیح علیه السلام» به مناسبت سالروز ولادت مبارک حضرت عیسی بن مریم (ع) و آغاز سال نوی میلادی از نگاه تابلو نقاشی‌های باغ موزه نگارستان، از پنجم دی تا پایان بهمن امسال در تمامی ایام هفته به غیر از روزهای دوشنبه و ایام سوگواری از ساعت ۹ تا ۱۷ در این باغ موزه به نشانی میدان بهارستان، خیابان دانشسرا، خیابان شریعتمدار رفیع، برپاست. آثار این نمایشگاه، از مجموعه تابلو نقاشی‌های استادان فتح الله عباد، حسین محجوبی و علی محمد حیدریان است.

«کودکان دیروز» در موزه عکسخانه شهر

نمایشگاه عکس تاریخی «کودکان دیروز» به مناسبت گرامیداشت یکصد و هشتادمین سال ثبت نخستین عکس در ایران از ۲۶ آذر تا ششم بهمن روزهای شنبه تا چهارشنبه ساعت ۸ تا ۱۷ و پنجشنبه ساعت ۸ تا ۱۳ در موزه عکسخانه شهر به نشانی میدان هفتم تیر، میدان بهار شیراز، بوستان بهار شیراز برپاست. موزه عکسخانه شهر این نمایشگاه را بر اساس عکس‌های گنجینه خود و تصاویری از کودکان ایران زمین در دوران گذشته برگزار کرده و شامل ۲۰ قطعه عکس ۲۰ در ۳۰ سانتی‌متر است.

هفته پایانی دی‌ماه به کدام گالری‌ها برویم؟

۵۷۲۴۵

پست بعدی

با دبیر جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی که تا به حال به سینما نرفته، آشنا شوید؛ با تیرکمان به پای زنان بی‌حجاب می‌زدم!

پ ژانویه 12 , 2023
کد خبر: 591229 | ۱۴۰۱/۱۰/۲۲ ۱۳:۳۲:۱۵ اعتمادآنلاین | عبدالحسین خسروپناه به سمت دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی منصوب شد. به گزارش همشهری آنلاین، وی سابقه ریاست انجمن حکمت و فلسفه را نیز در کارنامه دارند. بخشی از مصاحبه وی با خبرگزاری فارس در سال‌های پیش می‌خوانید: چون (در زمان شاه) […]

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000