اسرائیل با دولت بایدن قوی‌تر می‌شود

سیاسی/ بین الملل 5f9fca0e7362a_2020-11-02_12-27 یک عضو پیشین کنگره آمریکا با بیان اینکه پیروزی نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور برای رژیم صهیونیستی مفیدتر است، گفت تل‌آویو می‌تواند از طریق همکاری با دولت بایدن قوی‌تر شود.

در فاصله یک روز مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده، «استیو ایزراییل» نماینده پیشین نیویورک در کنگره آمریکا می‌گوید اگر «جو بایدن» در انتخابات پیروز شود، رژیم صهیونیستی عملکرد بهتری خواهد داشت.

ایزراییل در مصاحبه با روزنامه «جروزالم‌پست»، در این باره توضیح داد: «اسرائیل با دولت بایدن در وضعیت بهتری خواهد بود، زیرا او همزمان با علاقه‌ای که به اسرائیل دارد، اتحاد‌هایی را که توسط دولت ترامپ تضعیف شده بود، بازسازی خواهد کرد که همین امر موجب تقویت اسرائیل نیز خواهد شد».

وی با بیان اینکه ترامپ تقریبا نفوذ آمریکا در جهان را از بین برده است، اظهار داشت: «او به متحدان ما پشت کرد و از مؤسسه‌های مهم بین‌المللی خارج شد. در دولت ترامپ، متحدان ما به جای گوش دادن به آمریکا، آن را به سخره گرفتند. بایدن، اما با متحدان آمریکا مجدداََ تعامل خواهد کرد و از ارزش‌های دموکراتیک در جهان حمایت می‌کند».

این سیاستمدار یهودی آمریکایی با اشاره به اینکه یکی از سیاست‌های بایدن بازگشت به برنامه جامع اقدام مشترک یا همان توافق هسته‌ای ایران است، گفت: «البته فعلا درست نیست که بگویم این سیاست به چه شکلی خواهد بود. در حال حاضر، اقتصاد ایران بسیار ضعیف شده است. این وخامت نیز نتیجه تحریم‌های کنونی است، چه هسته‌ای و چه غیره، پس باید چشم‌انداز سیاست خارجی را با این چارچوب ارزیابی کنید».

ایزراییل ادامه داد: «اگر جو بایدن رئیس‌جمهور شود، شرایط را در همان زمان بررسی خواهد کرد و بهترین مسیر اقدام را که توانمندی‌های هسته‌ای ایران را کاهش داده یا نابود کند، تعیین خواهد کرد و از آمریکا و اسرائیل حفاظت می‌کند. انتظار دارم چنین چیزی بنیان سیاست او باشد».

به نوشته جروزالم‌پست، وی با بیان اینکه در زمان حضورش در کنگره درباره توافق هسته‌ای ایران نگرانی‌هایی داشت، تصریح کرد، اما خروج ترامپ از برجام در سال ۲۰۱۸، آنهم بدون توافق جایگزین، باعث شد توانمندی هسته‌ای ایران تقویت و رژیم صهیونیستی تضعیف شود.

نماینده پیشین نیویورک در کنگره با اشاره به دور شدن متحدان آمریکا از این کشور به دلیل رفتار‌های ترامپ، اضافه کرد: «انقضای محدودیت تسلیحاتی ایران در ماه گذشته آنهم در حالی که بیشتر جهان با تلاش‌های آمریکا برای تمدید آن مخالفت کردند، نمونه واضحی از این موضوع است. روزگاری بود که وقتی آمریکا وارد شورای امنیت می‌شد و با چیزی مخالفت می‌کرد، همگان گوش می‌دادند. این بار، همه بجز یک [کشور]با ما درخصوص محدودیت تسلیحاتی مخالفت کردند!»

ایزراییل همچنین توافق سازش کشور‌های بحرین و امارات عربی متحده با رژیم صهیونیستی را گامی بسیار مهم توصیف کرده و گفت دولت بایدن نیز با درک پیچیدگی‌های منطقه، این سیاست را ادامه خواهد داد.

بر این اساس، وی در خصوص فروش جنگنده‌های «اف-۳۵» به امارات عربی متحده به عنوان بندی ذیل توافق سازش با رژیم صهیونیستی نیز توضیح داد: «سیاست دولت بایدن در خاورمیانه بر یک ارزش بنیادین استوار است، و آن نیز این است که حمایت از روابط بین اسرائیل و آمریکا و مطمئن شدن از برتری نظامی اسرائیل در منطقه ادامه یابد».

این سیاستمدار یهودی آمریکایی در پاسخ به سوالی درباره مخالفت دیرینه بایدن با توسعه و ساخت شهرک‌های صهیونیست‌نشین در کرانه باختری، بدون وارد شدن به جزئیات گفت: «بایدن همکاری نزدیکی با [تل‌آویو]برای اطمینان حاصل کردن از ثبات و امنیت منطقه خواهد داشت. آن موضوع نیز به واقعیت‌های میدانی، موضع کابینه اسرائیل در آن زمان و ارزیابی‌های دولت بایدن بستگی خواهد داشت».

به نوشته جروزالم‌پست، ایزراییل همچنین افزود که دولت بایدن «تعامل سازنده‌ای» با فلسطینی‌ها بر مبنای راهکار دو دولتی خواهد داشت، زیرا هر راهکار دیگری فقط «چالشی جمعیتی و دموکراتیک» برای رژیم صهیونیستی خواهد بود.

بایدن چند روز پیش یادداشتی در خبرگزاری «جوویش تلگرافیک» نوشته بود پیوند با رژیم صهیونیستی را تعمیق خواهد کرد و به ایران اجازه دستیابی به سلاح هسته‌ای را نخواهد داد.

badoorbin.com
akhbarazad.com
منبع : خبرفوری

admin

دیدگاهتان را بنویسید

پست بعدی

درگذشت خبرنگار معروف بریتانیایی در خاورمیانه

د آبان 12 , 1399
«رابرت فیسک» روزنامه نگار معروف و کهنه کار بریتانیایی در سن ۷۴ سالگی در بیمارستانی در شهر دوبلین درگذشت. این نویسنده و روزنامه‌نگار از روز جمعه و پس از سکته در بیمارستان بستری شده بود و در نهایت نشریه ایندی پندنت که «رابرت فیسک» سال‌ها برای آنها فعالیت می‌کرد، خبر […]

خبرهای فوری

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000