ترامپ رسما تقلب در انتخابات را آغاز کرد/ ابطال آرای پستی و شمارش آرای حضوری در آمریکا!

سیاسی/ بین الملل 5f9fa93fd9bdc_2020-11-02_10-07 رئیس جمهور آمریکا قصد دارد با جلوگیری از شمارش آرای پستی در برخی ایالات حساس و خاکستری (تعیین کننده) در این کشور، زمینه را برای پیروزی خود در این ایالات و در نهایت، راهیابی دوباره به کاخ سفید فراهم سازد.

ترامپ در ایالاتی مانند تگزاس که تعداد آرای پستی آن نسبت به دوره و ادوار گذشته بی سابقه است، خواستار ابطال نزدیک به صد هزار رای شده است. رئیس جمهور آمریکا مدعی شده است آرایی که پس از مشخص شدن نتایج آرای حضوری انتخابات( آرایی که تا روز سوم نوامبر به صورت حضوری اخذ می شود) ،دیگر نباید آرای پستی در فرآیند مشخص شدن نتیجه انتخابات مورد استناد قرار گیرند! این استدلال اگرچه مضحکانه به نظر می رسد، اما جالب است بدانیم که قضات دیوان عالی آمریکا موافقت ضمنی خود را با این مسئله اعلام کرده اند! همان گونه که مسجل است، اصرار ترامپ مبنی بر حضور قاضی "ایمی برت" در دیوان عالی آمریکا( به عنوان نهمین قاضی دیوان عالی ) بی دلیل نبوده است!

اگر کار به دیوان عالی آمریکا بکشد….
واقعیت امر این است که کنگره آمریکا، در صورت بروز اختلاف میان بایدن و ترامپ بر سر شمارش آرا یا تقلب در انتخابات، اختیار اظهار نظر در این خصوص ندارد! قانون اساسی آمریکا می گوید اگر دو نامزد انتخاباتی آمریکا هیچ‌کدام نتوانند برنده نبرد الکترال کالج‌ها شوند، رئیس‌جمهور را مجلس نمایندگان (برمبنای هر ایالت یک رای) و معاون رئیس‌جمهور را سنا (بر مبنای هر سناتور یک رای) تعیین خواهد کرد. اما اگر کار به اختلاف بین کاندیداها بکشد، نظیر آنچه در سال ۲۰۰۰ رخ داد، آن‌گاه دیوان عالی آمریکا وارد میدان خواهد شد.در آن زمان نیز 5 قاضی دیوان عالی آمریکا( از 9 قاضی) طرفدار حزب جمهوریخواه بودند. در نتیجه ، آنها در اقدامی کاملا منفعت طلبانه و علی رغم وجود شواهد متعددی دال بر تقلب بوش و برادرش ( جب بوش فرماندار وقت فلوریدا) ،آرای خود را به سود پیروزی نامزد حزب جمهوریخواه به گردش در آوردند. پس از این اقدام، "ال گور" نامزد حزب دموکرات در انتخابات سال 2000 دیگر نتوانست اقدامی در مواجه با عالی ترین مرجع قضایی آمریکا صورت دهد! در حال حاضر نیز دیوان عالی آمریکا به اصلی ترین تکیه گاه ترامپ در خصوص ابطال نتایج انتخابات در ایالات حساس و خاکستری( در صورت شکست جمهوریخواهان) تبدیل شده است.

ترکیبی که به سود ترامپ است
اکنون با انتخاب ایمی برت، ۶ قاضی محافظه‌‌کار در مقابل تنها ۳ قاضی دموکرات در بالاترین نهاد قضایی حضور دارند که اتفاقی کم‌‌سابقه در تاریخ آمریکاست.به عبارت بهتر، هرگونه شکایتی از سوی ترامپ در خصوص انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 و تقلب در آن مطرح شود، با حمایت قضات دیوان عالی ایالات متحده همراه خواهد بود. در این صورت، بایدن و دموکراتها نیز نمی توانند به لحاظ حقوقی اقدامی را در برابر بالاترین نهاد قضایی آمریکا صورت دهند! با این حال پیش بینی می شود با توجه به نارضایتی عمیق شهروندان آمریکایی نسبت به اقدامات ترامپ و حضور دوباره وی در راس معادلات سیاسی و اجرایی واشنگتن، هرگونه مداخله دیوان عالی آمریکا در انتخابات به ضرر امنیت عمومی ایالات متحده تمام شود.

اکنون اوضاع با سال 2000 تفاوت دارد
نکته دیگری که باید در این خصوص مدنظر قرار گیرد، به تفاوت شرایط حاکم بر سال 2000 و 2020 باز می گردد. در سال 2000 و در زمان رقابت بوش پسر و ال گور، رقابت دو نامزد حزب دموکرات و جمهوریخواه جنبه حیثیتی پیدا نکرده بود. همین مسئله سبب شد تا در نهایت، زمانی که دیوان عالی به ضرر ال گور رخ ئداد، صرفا برخی رای دهندگان آمریکایی نارضایتی کلی خود را نسبت به این اقدام اعلام کردند و اتفاق دیگری در سطح عمومی و امنیتی در ایالات متحده رخ نداد. با این حال به نظر می رسد در سال 2020 میلادی، ماجرا کاملا با مورد قبلی تفاوت دارد! از سوی دیگر، در سال 2000 میلادی، مناقشه اصلی بر سر شمارش آرای الکترال، تنها بر سر ایالت "فلوریدا" صورت گرفت. به عبارت بهتر، هر یک از نامزدهای دموکرات یا جمهوریخواه که می توانست رای الکترال فلوریدا( 29 رای الکترال) را تصاحب کند برنده انتخابات بود. اما این بار ترامپ در ایالات متعددی با چالش رو به روست: اوهایو، پنسیلوانیا، میشیگان، ویسکانسین، کارولینای شمالی، فلوریدا ، جورجیا و تگزاس! به عبارت بهتر، رئیس جمهور آمریکا این بار باید تخلفات و تقلبهای انتخاباتی زیادی را جهت پیروزی نهایی در انتخابات صورت دهد! ضمن آنکه تلاش ترامپ در ابطال آرای پستی از اکنون مورد انتقاد و خشم شدید طرفداران حزب دموکرات قرار گرفته است. بنابراین، هزینه تقلب در انتخابات این بار برای جمهوریخواهان و حامیان پشت پرده ترامپ چندان آسان نخواهد بود! آیا رئیس جمهور آمریکا چنین حقیقتی را درک می کند؟!

badoorbin.com
akhbarazad.com
منبع : خبرفوری

admin

دیدگاهتان را بنویسید

پست بعدی

ممکن است تغییرات مهمی در انتظار بازار ارز باشد

د آبان 12 , 1399
همتی در حاشیه جلسه با نمایندگان مجلس گفت: بسته خوبی برای روان‌سازی ارتباط بین صادرکنندگان، واردکنندگان و تولیدکنندگان در نظر گرفته شده که در این باره این بسته توضیحاتی به نمایندگان مجلس ارایه شد. روز گذشته، رییس کل بانک مرکزی برای ارایه توضیحاتی در خصوص آخرین تحولات ارزی در کشور […]

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000