علی اف آزادسازی شهرستان جبرایل جمهوری آذربایجان را اعلام کرد

سیاسی/ بین الملل 5f79e48d06796_2020-10-04_18-34 رییس جمهوری آذربایجان امروز ( یکشنبه ) آزادسازی شهرستان " جبرایل " این کشور را که ۲۷ سال تحت کنترل نیروهای ارمنستانی قرار گرفته بود، اعلام کرد.

الهام علی اف در صفحه تویتری خود نوشت که مرکز شهرستان جبرایل و چند روستای در حومه آن از سوی نیروهای جمهوری آذربایجان آزاد شده است .

شهرستان جبرایل در ۳۳۶ کیلومتری جنوب غرب باکو پایتخت جمهوری آذربایجان در جنوب منطقه «قره باغ کوهستانی» و در مرز با جمهوری اسلامی ایران قرار می‌گیرد .

کنترل نیروهای جمهوری آذربایجان بر شهرستان جبرایل به قطع ارتباط با مرکز شهرستان " فضولی " جمهوری آذربایجان که از سال ۱۹۹۳ میلادی تحت کنترل نیروهای ارمنی قرار می‌گیرد، خاتمه می‌دهد.

بامداد ششم مهرماه جاری درگیری میان نظامیان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مرزهای مشترک دو کشور از سرگرفته شد و وزارت دفاع جمهوری آذربایجان با صدور بیانیه‌ای نیروهای ارمنستان را آغاز کننده درگیری و نخست‌وزیر ارمنستان نیز جمهوری آذربایجان را آغاز کننده حمله دانست.

پس از درگیری‌های نظامی چند روزه ماه جولای (اواسط تیر) بین نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان که منجر به تلفات جانی از هر دو طرف شد، جنگ لفظی و برخی تحرکات دیپلماتیک به تنش در منطقه قفقاز دامن زده و بروز برخورد نظامی میان این دو کشور را قابل پیش‌بینی کرده بود.

در سال ۱۹۹۴ میلادی، به دنبال درگیری‌های چهارساله نظامی دو کشور، برخی دولت‌های اروپایی و منطقه برای پایان دادن به منازعات ارضی میان باکو و ایروان وارد عمل شدند و سرانجام با میانجیگری «گروه مینسک» سازمان امنیت و همکاری اروپا، آتش‌بس میان طرفین مناقشه برقرار شد، اما تلاش‌های بین‌المللی برای حل مسالمت‌آمیز این مناقشه تا به امروز نتیجه‌ای نداشته است.

badoorbin.com
akhbarazad.com
منبع : خبرفوری

پست بعدی

"بچه‌مهندس۴" آبان کلید می‌خورد

ی اکتبر 4 , 2020
تهیه کننده «بچه مهندس» از شروع تصویربرداری فصل چهارم این سریال در آبان‌ماه خبر داد و گفت: در تلاشیم سریال را به ماه رمضان ۱۴۰۰ برسانیم. در اواخر پخشِ فصل سوم، گمانه‌زنی‌ها آغاز شد که آیا "بچه‌مهندس" در همین‌جا به پایان راه می‌رسد و یا در فصل‌های دیگری ادامه پیدا […]

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000