تاثیر کرونای ترامپ بر بازارهای مالی از ترور ریگان بیشتر بود

5f79dd463925b_2020-10-04_18-03 حالا هر خبری از ترامپ بازارهای جهانی را با واکنش روبرو می کند، خبرهای چه دال بر سلامتی باشد چه دلالت بر بروز مشکلات سلامتی برای رییس جمهور آمریکا داشته باشد، مسیر حرکت بازارها را تغییر می دهد.

حالا دو روز از اعلام خبر مثبت شدن تست کرونای ترامپ و همسرش می‌گذرد؛وضعیت جابجایی بازارها نشان می‌دهد این بیماری کشنده بیش از آن که کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی فکرش را بکنند به اقتصاد این کشور صدمه زده است. از سپتامبر سال ۱۹۵۵ که رئیس جمهور آیزنهاور، دچار ایست قلبی شده بود خبر دیگری به این شدت نتوانسته بود بازارهای مالی آمریکا را دگرگون کند و حتی اقدام به ترور رونالد ریگان با گلوله نیز چنین تاثیری را بر بازارها به جا نگذاشت و در اثر این اتفاق سهام اس اند پی تنها ۰.۳ درصد سقوط کرد ولی خبر مثبت بودن تست کرونا دونالد ترامپ توانست ارزش سهام اس اند پی را نزدیک به یک درصد کاهش دهد . ترور جان اف کندی نیز در سال سهام اس‌اندپی را با ریزش ۲.۸ درصدی مواجه کرد.اس اند پی ۱۰۰ زیرمجموعه‌ای از شاخص اس اند پی ۵۰۰ است، که از ۱۰۰ شرکت دارای بالاترین ارزش بازار سرمایه در بازارهای بورس اوراق بهادار ایالات متحده آمریکا تشکیل می‌شود. فهرست شرکت‌های اس‌اندپی ۱۰۰ نخستین بار در سال ۱۹۸۳ توسط بازار بورس شیکاگو رتبه‌بندی و منتشر شد.

اقتصاددانان بر این باورند که سقوط فعلی بازارهای سهام کوتاه مدت است و در صورتی که بیماری دونالد ترامپ در نتیجه انتخابات تاثیر بگذارد و یا سلامت عمومی را دچارخطر کند تداوم ریزش بازارهای سهام رخ خواهد داد.

آنچه در حال حاضر سرمایه گذاران را نگران کرده است چشم انداز سیاسی بیماری دونالد ترامپ است چراکه افزایش احتمال پیروزی دموکرات‌ها به معنی پرداخت مالیات بیشتر و مقررات متفاوت‌تر است.

در حال حاضر بازارهای مالی امریکا با رکودی محسوس مواجه شده اند که در اثر توقف سرمایه گذاری و به حداقل رسیدن آن توسط سرمایه گذاران به وجود آمده است. در حال حاضر نگرانی سرمایه‌گذاران مانع از سپردن نقدینگی‌اشان به بازارهای مالی خواهد شد و همین اتفاق نیز افتاده است چراکه تنها یک ساعت پس از توئیت ترامپ حجم معاملات در بازار سهام های آمریکا یک درصد کاهش پیدا کرده است و در صبح دیروز نیز معاملات سهام آمریکا با ریزشی ۱.۴ درصدی مواجه شده است.

با این وجود سخنرانی نانسی پلوسی مبنی بر اینکه مثبت شدن تست کرونا دونالد ترامپ می‌تواند نتایج مذاکرات ریاست جمهوری را متفاوت کند موجب شد تا برخی سهام های شرکت‌های زیربنایی و بهداشتی آمریکا رشد چشمگیری را تجربه کنند به طوری که سهام یکی از شرکت های تجهیزات ساختمانی این کشور پس از سخنان نانسی پلوسی رشد ۵.۵ درصدی را تجربه کرده است . از سوی دیگر در بازار اوراق قرضه نیز بازده اوراق قرضه خزانه داری بلند مدت اندکی افزایش یافت.

کارشناسان اقتصادی بر این باورند که مشخص شدن نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می‌تواند سرمایه‌گذاران را از نگرانی درآورد و کمی به احیا بازارهای مالی کمک کند . در عین حال تحلیلگران جی پی مورگان نیز معتقدند که مثبت اعلام شدن تست کرونا دونالد ترامپ احتمال پیروزی بایدن را در انتخابات پیش روی آمریکا افزایش می دهد.

در این بین مثبت اعلام شدن تست کرونا ترامپ بازار طلا را نیز بی نصیب نگذاشت و نوسان قیمت طلا در بازارهای جهانی نتیجه اخباری است که از بیمارستان محل بستری ترامپ، یعنی بیمارستان «والتر رید» به گوش میرسد. ابتلای ترامپ به کرونا را می‌توان سیاسی‌ترین خبر کرونایی در ماه‌های اخیر تلقی کرد . خبری سیاسی که البته اقتصاد را به شدت تحت تاثیر خود قرار داده است.

badoorbin.com
akhbarazad.com
منبع : خبرفوری

پست بعدی

تأمین نهاده مورد نیاز واحدهای تولیدی تا آبان‌ماه

ی اکتبر 4 , 2020
مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور گفت: در حال حاضر روزانه بین ۱۰ تا ۱۲ هزار تن نهاده از مبادی بنادر به داخل کشور حمل می‌شود و در تلاش هستیم تا در مهرماه و آبان‌ماه، میزان نهاده مورد نیاز واحدهای تولیدی را تأمین کنیم. محمدرضا طلایی در حاشیه نشست معاونان […]

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000