اگر دیابت داریم چطور مراقب سلامت پاهای خود باشیم؟

5f7986c62814d_5f7986c628152

مراقبت از پاها موضوع مهمی در بین بیماران مبتلا به دیابت است. می‌توانیم از آسیب‌هایی که ممکن است به پاها برسد جلوگیری می‌کنید.

اگر دیابت دارید باید مراقب رژیم غذایی و قند خون خود باشید. دیابت می‌تواند بر تمام ارگان‌های بدن اثر گذارد. یکی از حساس‌ترین ارگان‌هایی که این بیماری بر آن اثر مستقیم می‌گذارد پا است.

علت اثرگذاری دیابت بر پا

مشکلات پا یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که دیابت درست می‌کند. دیابت بر اعصاب و گردش خون در ارگان پا اثر منفی می‌گذارد و آن را مریض می‌کند. پا اولین ارگانی است که دیابت کنترل نشده بر آن اثر می‌گذارد.

نوروپاتی چیست؟

عصب شناسان می‌گویند: «تا ۵۰ درصد از افراد مبتلا به دیابت دچار نوروپاتی محیطی می‌شوند». دکتر پروتی می‌گوید: «نوروپاتی وضعیتی است که در آن آسیب عصبی رخ می‌دهد زیرا سطح قند خون بیش از حد بالا است». قند خون کنترل نشده، موجب اختلال در فرستادن سیگنال‌های عصبی می‌شود. از هر ۳ بیمار دیابتی ۱ نفر دچار نوروپاتی در ناحیه‌ی پا می‌شود.

شریان محیطی بدن

دکتر بل توضیح می‌دهد: «بالا رفتن قند خون باعث التهاب مزمن درون شریان‌های بدن می‌شود که منجر به تشکیل پلاک و کاهش جریان خون به دلیل تنگ شدن یا انسداد رگ‌ها می‌شود». هنگامی که این اتفاق در خارج از عروق قلبی رخ دهد، و به خصوص در اندام‌های پایین که به آن بیماری شریانی محیطی گفته می‌شود.

علائم آسیب دیابت به پا

۱. بی حسی یا ناتوانی، احساس درد یا دمای بالا در پا

۲. سوزش یا احساس گز کردن در پا

۳. درد یا گرفتگی در پا

۴. افزایش حساسیت به لمس

۵. احساس سنگینی در پا

۶. مسایل پوستی مانند خشکی پوست یا قارچ در ناخن

۷. تاول‌های دیابتی

۸. زخم در پا

۹. عفونت

۱۰. تغییر شکل در ظاهر پا

۱۱. شکستگی خود به خودی در ناحیه‌ی پا

جلوگیری از مشکلات پا در بیماران دیابتی

۱. استفاده از رژیم‌های غذایی و کنترل قند خون

۲. کفش‌های راحت بپوشید

۳. پا برهنه راه نروید

۴. حداقل ۲ بار در روز پاهای خود را بشویید و دقت کنید که تغییری در آنها ایجاد نشده باشد

۵. ورزش کنید

badoorbin.com
akhbarazad.com
منبع : خبرفوری

پست بعدی

فعالیت زیرپوستی آرایشگاه‌های زنانه با وجود اعلام محدودیت‌های کرونایی

ی اکتبر 4 , 2020
از روز گذشته اعلام شد که محدودیت‌های جدید برای کنترل شیوع ویروس کرونا در تهران به مدت یک هفته اعمال خواهد شد، اما به نظر می‌رسد عزم جدی برای اجرای آن‌ها وجود ندارد. از روز گذشته اعلام شد که محدودیت‌های جدید برای کنترل شیوع ویروس کرونا در تهران به مدت […]

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000