حق دوست: سرماخوردگی در برابر ابتلا به کرونا مصونیت ایجاد نمی‌کند

5f78b9b862da9_2020-10-03_21-19

معاون آموزشی وزارت بهداشت و درمان و رئیس کمیته اپیدمیولوژی وزارت بهداشت گفت: سرماخوردگی در برابر ابتلاء به کرونا مصونیت ایجاد نمی‌کند.

علی اکبر حق دوست معاون آموزشی وزارت بهداشت و درمان در برنامه تهران کلینیک رادیو تهران درباره افزایش آمار مبتلایان به کرونا در فصل جاری اظهار داشت: بیماری کرونا با ما زندگی می‌کند و ما باید نحوه زندگی کردن با این بیماری را یاد بگیریم و با این ویروس کنار بیاییم.

وی افزود: طبق شواهد امکان کشف واکسن و یا داروی موثر برای این بیماری در آینده نزدیک وجود نخواهد داشت؛ بنابراین تنها ابزار ما برای مقابله با این بیماری رفتارمان است.

حق دوست با اشاره به اظهارات اخیر زالی مبنی بر افزایش ۴ تا ۵ برابری بیماران کرونایی در ماه‌های آینده در صورت عدم کنترل آن اظهار داشت: این سناریو بدترین سناریو است و ایشان و دیگر مسئولین هم باید خود را برای بدترین سناریو آماده کنند. زالی قطعاً به عنوان فرمانده در خط مقدم مقابله با این بیماری باید بدترین شرایط را در نظر بگیرند و آمادگی‌های لازم را برای مقابله با آن داشته باشند.

رئیس کمیته اپیدمیولوژی وزارت بهداشت درباره علل افزایش آمار مبتلایان این بیماری خاطرنشان کرد: نظریه‌های مختلفی مبنی بر تغییر آب و هوا، عفونت مجدد و تغییر ماهیت ویروس وجود دارد؛ اما نکته مهم حائز اهمیت، نحوه مقابله با آن و رفتار مردم است که بیشتر از سه چهارم علت‌ها را به خود اختصاص می‌دهد. چنانکه رفتار مردم می‌تواند شیوع این بیماری را به راحتی تحت تاثیر قرار دهد.

وی افزود: پیشگیری از شیوع این بیماری در ابتدا با روند بسیار موفقیت آمیزی شروع شد اما؛ به دلیل خسته شدن مردم و نیاز‌های عاطفی، شاهد برگزاری مجدد مراسم‌های ختم و عروسی و محفل‌های دوستانه و خانوادگی هستیم و گویا حساسیت‌های اولیه از بین رفتند. با اینکه ما انسان‌ها به رفع نیاز‌های عاطفی محتاجیم، ولی باید بیشتر مراقب باشیم. این بیماری همچنان حضور دارد و همچنان کشنده و خطرناک است و از مردم خواهش می‌کنیم طبق اصول بهداشتی رفتار کنند.

حق دوست با اشاره به الزام در بالا بردن ضمانت اجرایی دستورالعمل‌ها گفت: به نظر می‌رسد دولتمردان باید تخطی گران از اصول بهداشت اولیه را مجازات کنند و اقدامات سختگیرانه تری برای رعایت این نکات اتخاذ کنند. خواسته درونی مردم و فشار بیرونی بایستی با یکدیگر همراه شوند تا یک فرهنگ صحیح بتواند جای خود را پیدا کند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت در انتها در خصوص احتمال مصون شدن از ابتلا به کرونا با ابتلاء به سرماخوردگی گفت: تا به این لحظه مستنداتی در این باره ثبت نشده است. برخی از انواع سرماخوردگی از جنس ویروس کرونا هستند و می‌توانند افراد را در مقابل این بیماری محافظت کنند؛ اما این به معنی معاف بودن از رعایت نکات بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی نیست.

badoorbin.com
akhbarazad.com
منبع : خبرفوری

پست بعدی

سونامی قیمت ها در بازار خودرو ؛ پراید رکوردشکنی کرد

ش اکتبر 3 , 2020
با دلاری‌شدن بازارها، این روزها بازار خودرو نیز شاهد ثبت قیمت‌هایی است که به‌نظر نمی‌رسد در صورت تداوم شرایط اقتصادی کنونی، روند رشد آن متوقف یا حتی تثبیت شود. عبور قیمت پراید۱۱۱ از مرز ۱۴۵میلیون و رسیدن نرخ پژو۲۰۶ تیپ۲ به بیش از ۲۴۰میلیون تومان را در شرایطی شاهدیم که […]

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000