همتی: دلایل افزایش نرخ ارز را فاش می‌کنم

5f7701ad0f633_2020-10-02_14-02 رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی ضمن اشاره به نوسانات نرخ ارز در روزهای اخیر، از حضور پرقدرت بانک مرکزی در بازار پول و ارز و تلاش برای تعادل بازارها خبر داد.

عبدالناصر همتی در تازه‌ترین یادداشت اینستاگرامی خود به بیان توضیحات درباره افزایش شدید و حواشی اخیر پرداخت و نوشت: در اوج فشار حداکثری و بعد از دو سال مقاومت بانک مرکزی درخط مقدم جنگ اقتصادی و درمقابل شدیدترین و بی سابقه ترین تحریمهای پولی وبانکی و علیرغم محدودیت دسترسی به درآمدهای ارزی کشور،‌ بانک مرکزی با تمرکز بر تأمین کالاهای اساسی،دارو و مواد اولیه موردنیاز واحدهای تولیدی، نیازهای اساسی و ضروری کشور را با تمام سختی ها به خوبی وکفایت تامین کرده واجازه نیزنداده است که واضعان تحریم به هدف اصلی خودشان در دوسال گذشته، که همانا فروپاشی اقتصاد کشور بود، برسند.

با افزایش نرخ ارز در چند هفته اخیر، که در مورد دلایل آن به موقع خود توضیح خواهم داد، هجمه های سازمان یافته و بعضاً با هدفهای خاص، علیه بانک مرکزی آغاز شده است.

با وجود سختی ها و دشواری ها، کنترل نرخ ارز دغدغه مهم بانک مرکزی است،‌ مردم عزیز مطمئن باشند‌ بانک مرکزی بدون توجه به حواشی،‌ به تلاش خود،‌ برای ثبات سازی بیشتر در بازارها و ان‌شاءالله عبور‌ مطمئن از آخرین مراحل فشار حداکثری، ادامه خواهد داد.

وی در بخش دیگری از این یادداشت نوشت: این روزها بعد‌ از‌ طرح مکانیزم ماشه،اخباری در مورد قطع کامل ارتباط نظام مالی ایران مطرح میشود،فارغ از قابلیت عملیاتی داشتن و میزان تأثیر عملی آن، متأسفانه تأثیر روانی آن در‌ بازار ارز سایه افکنده است.درحالیکه درمقابل آن،‌ خبرهای مثبتی از منابع مسدودی دارم.

و نیز،‌ همانطور که قبلا ًگفتم روند عرضه و معاملات حواله های ارزی در بازار دوم،در بستر سامانه‌ نیما، بخصوص سه ماهه اخیر، بهتر ازقبل شده است.

صادر کنندگان بالغ بر 8 میلیارد دلار از تعهدات ارزی 27 میلیارد دلاری ایفا نشده خود، مربوط به پروانه های صادراتی سالهای 1397 — 1398خود را، به تدریج به چرخه اقتصاد کشور آورده و مانده تعهدات آنهابه حدود19میلیار دلارکاهش یافته است. میانگین وزنی نرخ ارز در سامانه نیما نیز، با روند کاهشی به محدوده 23 هزار تومان به ازای هر دلار رسیده است،که البته تأثیر خود را بتدریج در نرخ های بازار نشان خواهد داد.

badoorbin.com
akhbarazad.com
منبع : خبرفوری

پست بعدی

بستری ۳۰۶ بیمار در بخش‌های کرونا/ ترخیص ۴۷ بیمار

ج اکتبر 2 , 2020
دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر گفت: تعداد بیماران بستری در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر تا تاریخ جمعه ۱۱ مهرماه ۳۰۶ نفر است. سعید کشمیری در تشریح این خبر گفت: در بیست‌وچهار ساعت گذشته ۷۰ بیمار جدید در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری‌شده‌اند که از این […]

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000