جریمه برای حمله به شاهکار رافائل

معترضان محیط‌ زیستی که دست‌های خود را با چسب به تابلو نقاشی «رافائل» چسبانده بودند، به پرداخت جریمه نقدی محکوم شدند.

 

دو فعال محیط‌زیستی که سال گذشته میلادی در گالری استادان قدیم نقاشی واقع در «درسدن»‌ به یکی از شاهکارهای «رافائل» با عنوان «سنت مدونا» حمله کرده بودند و دست‌هایشان را با چسب به قاب این نقاشی قرن شانزدهمی چسبانده بودند، اکنون به پرداخت جریمه نقدی محکوم شدند.

مقام‌های «درسدن»‌ در بیست و یکم جولای اعلام کردند که این دو نفر هر کدام به پرداخت ۱,۵۰۰ یورو محکوم شده‌اند.

با اینکه در جریان این اقدام اعتراضی هیچ آسیبی به نقاشی «رافائل»‌ وارد نشده است، اما اثراتی از چسب روی آن باقی مانده است.

چندین ماه است که موزه‌های سراسر اروپا با خطر حملات غافلگیرکننده فعالان محیط‌زیستی مواجه شده‌اند. این گروه از فعالان محیط زیستی با هدف مورد توجه قرار دادن خطر تغییرات اقلیمی اغلب شاهکارهای مشهور هنری را هدف قرار می‌دهند.

این گروه از افراد پیش‌تر نیز به نقاشی «مرگ و زندگی» اثر «گوستاو کلیمت»‌ نقاش برجسته اتریشی حمله کردند و روی آن رنگ سیاه روغنی ریختند. دو معترض بر روی یکی از نقاشی‌های «امیلی کار» نقاش کانادایی که در «گالری هنر ونکوور»‌ نگهداری می‌شود، شیره درخت افرا ریختند و دست‌هایشان را با چسب دیوار چسباندند.

«جیغ» اثر «ادوارد مونک» که در «موزه ملی نروژ» واقع در «اسلو» نگهداری می‌شود، چندی پیش هدف حمله معترضان نیز قرار گرفته بود. مجموعه تابلوهای مشهور «قوطی‌های سوپ کمبل» اثر «اندی وارهول» هنرمند نامدار آمریکایی که در «گالری ملی استرالیا» نگهداری می‌شود نیز توسط معترضان محیط‌زیستی خط‌خطی شده بود.

دو فعال حوزه محیط زیست دستانشان را به قاب دو تابلو نقاشی اثر «فرانسیس گویا» که در موزه «پرادو» نگهداری می‌شود، با چسب چسباندند. همچنین گروهی دیگر از فعالان روی شاهکار «ون‌گوگ» سوپ نخودفرنگی ریختند.

«دختری با گوشواره مروارید»، شاهکار عصر طلایی «یوهانس ورمیر» در «موزه مائریتشویس» واقع در «لاهه» و نقاشی گران‌قیمت «کومه‌ها» اثر «کلود مونه» نیز هدف معترضان قرار گرفته بودند. حتی «آفتاب‌گردان‌ها»ی مشهور «ون‌گوگ» نیز در امان نماندند و دو زن با حمله به تابلوی گران‌قیمت «گل‌های آفتاب‌گردان» روی آن سوپ گوجه فرنگی ریختند.

تابلو نقاشی «باغ هنرمند در ژیورنی» اثر «کلود مونه» که در موزه ملی سوئد نگهداری می‌شود، جدیدترین سوژه این گروه از معترضان بوده است. چندی پیش دو زن در استکهلم پس از پرتاب نوعی رنگ به نقاشی هنرمند فرانسوی «کلود مونه» و سپس چسباندن دستان خود به قاب آن دستگیر شدند.

البته این نخستین‌باری نیست که این معترضان با عواقب حمله به شاهکارهای هنری مواجه می‌شوند. اخیرا دو فعال محیط زیستی که گفته می‌شود در گالری ملی هنر واشنگتن دی‌سی روی محفظه شیشه‌ای مجسمه «رقصنده کوچک چهارده ساله» ساخته «ادگار دگا»، هنرمند فرانسوی قرن نوزدهم رنگ مالیده بودند، روز جمعه بازداشت شدند و با اتهامات فدرال روبرو شدند.

دو معترض محیط زیستی که به تابلو نقاشی «گاری علوفه»‌ مشهورترین اثر هنری «جان کانستبل» در گالری ملی لندن حمله کرده بودند برای وارد کردن بیش از ۱,۰۰۰ پوند خسارت به این نقاشی به پرداخت جریمه محکوم شدند.

همچنین دو فعال محیط زیستی اهل بلژیک که سال گذشته به نقاشی «دختری با گوشواره مروارید» اثر «یوهانس ورمیر» حمله کرده بودند، در یک دادگاه واقع در هلند به دو ماه حبس و یک ماه حبس تعلیقی محکوم شدند.

منبع: فرارو

پست بعدی

آغاز به کار مجمع مشورتی تحلیلگران ساترا

س جولای 25 , 2023
نخستین نشست اعضای مجمع مشورتی تحلیلگران ساترا با حضور رئیس سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت‌و تصویر فراگیر در فضای مجازی و اعضای مجمع برگزار شد. نخستین نشست اعضای مجمع مشورتی تحلیلگران ساترا با حضور سعید مقیسه رئیس ساترا، محمدصادق افراسیابی معاون کاربران و تنظیم‌گری اجتماعی ساترا، محمود گبرلو منتقد و […]

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000