نگاه به زندگی فردی که نگذاشت نام خلیج فارس جعل شود

نگاه به زندگی فردی که نگذاشت نام خلیج فارس جعل شود

«به ایران جاودانی‌ام» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی رضا رشیدیان نقبی به زندگی و تلاش‌های علمی «احمد اقتداری» پدر مطالعات خلیج‌فارس می‌پردازد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، «به ایران جاودانی‌ام» به مناسبت سالروز درگذشت احمد اقتداری در جدول پخش شبکه مستند قرار گرفته است که درباره اقتداری آموزگار، نویسنده، وکیل دادگستری، مورخ و جغرافی دانی است که نگذاشت نام خلیج فارس جعل شود.

احمد اقتداری از برجسته‌ترین پژوهشگران معاصر ایران به «پدر مطالعات خلیج فارس» مشهور است و نامش همجوار دو دیگر پژوهشگر بزرگ در زمینه خلیج‌فارس یعنی سدید السلطنه کبابی بندرعباسی و دریادار غلامعلی بایندر بر صفحه تاریخ ایران‌زمین خواهد ماند.

اقتداری از دوران جوانی نقشه‌برداری از تمام سواحل خلیج فارس و دریای عمان را آغاز کرد و در سال‌هایی تمام سواحل خلیج فارس و دریای عمان را برای کار تحقیقاتی‌اش پیاده طی کرده بود.

مسافرت‌های پژوهشی او بین سال‌های ۱۳۴۵ تا ۱۳۵۶ در سواحل جنوبی ایران (از مسیرهای بندر دیلم، جاسک، بندر ریگ، زاهدان، چابهار و بندر تیس) باعث به وجود آمدن و تألیف کتاب‌هایی همچون «دیار شهریاران» و تهیه ۴ هزارقطعه عکس از آثار تاریخی شد که در شناختن و شناساندن تاریخ و فرهنگ نواحی جنوبی ایران و سواحل خلیج‌فارس اهمیت بسیاری دارد.

او درباره ایران و خلیج فارس ۴۰ کتاب و بیش از ۲۰۰ مقاله علمی منتشرشده دارد؛ کتاب‌هایی که به قول احسان اشراقی تاریخ‌پژوه و عضو فرهنگستان علوم ایران امروز هر پژوهشگری بخواهد از دریای فارس و عمان و از جزایر و کرانه‌های آن سخن به میان آورد از آن‌ها بی‌نیاز نیست.

از میان کتاب‌های منتشر شده این استاد دانشگاه می‌توان به «سرگذشت کشتیرانی ایران»، «آثار باستانی سواحل و جزایر خلیج فارس و دریای عمان» و «لارستان کهن و فرهنگ لارستانی» اشاره کرد.

«به ایران جاودانی‌ام» به پاس بیش از نیم قرن مطالعات و تحقیقات استاد احمد اقتداری، ایران‌شناس و پاس‌بان نامدار خلیج فارس، امشب ساعت ۲۱ و دوشنبه ۲۸ فروردین ساعت ۰۸:۳۰ از شبکه مستند پخش می‌شود.

۵۷۲۴۵

پست بعدی

ارسال ۳۵۰۰ پیامک کشف حجاب در اولین روز اجرای طرح حجاب و عفاف/ پلمب و ثبت چند صد مورد بی‌حجابی

ی آوریل 16 , 2023
فارس نوشت: در اولین روز اجرای طرح عفاف و حجاب، ۳۵۰۰ پیامک کشف حجاب متصدیان واحدهای صنفی به آنها ارسال شد. طرح جدی پلیس در راستای مقابله با کشف حجاب از صبح روز شنبه ۲۶ فروردین ماه در معابر، اماکن و خودروها کلید خورد. بر پایه این گزارش، پلیس با […]

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000