در چه شرایطی خرید طلا و سکه گناه است؟!

در چه شرایطی خرید طلا و سکه گناه است؟!

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت:کارشناس اقتصادی گفت: در صورتی که طلا و ارز توسط افراد پس انداز و احتکار شود مصداق بارز کنز است.

تاثیر احتکار خانگی طلا و ارز بر اقتصاد کشور امروز با حضور معلمی، کارشناس اقتصادی و حسین میثمی، کارشناس اقتصادی بحث و بررسی شد.

چه میزان طلا باشد به معنای کنز اندوزی است:

معلمی: ملاک کلی آن است ذخیره احتیاط مشکلی ندارد و به اندازه قوت یک سال باشد و به اندازه پس انداز یک سال باشد و مابقی درآمدها در راه رضای خدا هزینه شود و مازاد درآمد باید ذکات داده شود.

مازاد اموال باید در چه بخشی هزینه شود

معملی : مازاد اموال در صورتی که سرمایه گذاری و در مسیر اشتغال‌ هزینه شود از بزرگترین حسنات در کشور است و مصداق انفاق در راه رضای خدا است و باید مابقی اموال در راه تولید باید هزینه شود و بخشی از تورم از این طریق برطرف می شود.

اما اگر احتکار صورت گیرد دچار عذاب بزرگی است که بخشی از آن در این دنیا و مابقی در آخرت است.

مصداق کنز در اقتصاد کشور چیست:

حسین میثمی، کارشناس اقتصادی باید به منطق کلی اقتصاد اسلامی کشور توجه شود.

کنز در آیات و روایت آمده و صدقات سرمایه ها و ثروت ها باید احتکار نشوند و در چرخه اقتصاد باید هزینه شود .کالا باید در خدمت اقتصاد باشد ثروت اندوزی باید در حوزه اقتصاد و تولید باشد.

احتکار چه تاثیری بر اقتصاد کشور دارد؟

معلمی اقتصاد دان: کنز در آن دو عنصر معنایی وجود دارد که یکی خرج نکردن و دیگری راکد گذاشتن این سرمایه است. اگر مثلا کسی تعدادی سکه بخرد و آن را به امید گران شدن نگه دارد اینگونه بزرگترین ضربه به اقتصاد وارد میشود. کسانی که سرمایه‌های جامعه را کنز میکنند و آن را در راه خدا خرج نمی‌کنند به عذاب الهی دچار خواهند شد.

بیشتر بخوانید:

۳۵۲۱۷

admin

پست بعدی

اتفاقات شش‌ماهه دوم ۱۴۰۱ و عادتی که برهم خورد

ی آوریل 2 , 2023
در شش‌ماهه دوم ۱۴۰۱ کتاب‌هایی با موضوع زنان و جنبش‌های معاصر پرفروش‌ شدند و عادت‌ به دیدن «خودشناسی­ها و خودسازی­ها» در میان پرفروش‌ها، برهم خورد. نرگس کیانی: آنچه از ۲۵ شهریور ۱۴۰۱ به این سو رخ داد اگرچه در بسیاری از زمینهها تلخ و جانکاه بود اما در برخی حوزهها […]

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000