بالون‌های چینی ساقط شدند جاسوسی بودند یا ابزار هواشناسی ؟

بالون‌های چینی ساقط شدند جاسوسی بودند یا ابزار هواشناسی ؟ کد خبر: 597226 | ۱۴۰۱/۱۱/۲۵ ۲۰:۱۵:۱۰ اعتمادآنلاین |

کاخ سفید انهدام سه شی پرنده ناشناس بر فراز آمریکا و کانادا در تعطیلات آخر هفته را «اقدامی احتیاط آمیز» توصیف کرده است.

به گفته جان کربی، از سخنگویان کاخ سفید، این اشیای پرنده برای هواپیماهای مسافربری خطرناک بودند و «با هدف حفاظت از منافع مردم آمریکا ساقط شده اند.»

در پی شناسایی یک بالن چینی بر فراز خاک آمریکا که چهارم فوریه سرنگون شد، ایالات متحده کنترل حریم هوایی خود را شدت بخشیده است.

کربی گفت: « توانستیم مشخص کنیم که چین یک برنامه جمع آوری اطلاعات با استفاده از بالن های با ارتفاع بالا دارد و این برنامه با ارتش آزادیبخش خلق چین در ارتباط است. این برنامه در دوره دولت قبلی هم فعال بود ولی آنها متوجه نشدند. ما این برنامه را کشف کردیم، پیگیری کردیم و به دقت مورد مطالعه قرار دادیم. می دانیم که بالن های ارتش خلق چین بر فراز کشورهای مختلف در قاره های مختلف از جمله کشورهای دوست و متحدان نزدیک ما به پرواز درآمده اند. ارزیابی ما این است که این بالن ها به میزان اندکی به توانایی تجسس چین افزوده اند. اگر ارتش خلق چین در آینده این برنامه را توسعه دهد، قطعا ارزش بیشتری خواهد داشت.»

چین با رد اتهام آمریکا درباره تجسسی بودن این بالن، آن را یک ابزار هواشناسی نامیده است.

با این حال، جت های آمریکایی در روزهای گذشته سه شی ناشناس دیگر را بر فراز آلاسکا، میشیگان و یوکان کانادا منهدم کرده اند.

هم زمان، چین آمریکا را به پرواز بالن های شناسایی بر فراز خاک خود متهم کرده است.

به گفته ونگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین، ایالات متحده در یک سال گذشته ده بالن بر فراز این کشور به پرواز در آورده است.

جان کربی دوشنبه در کنفرانس خبری کاخ سفید این اتهام را رد کرد.

کربی گفت: «ما بالن شناسایی بر فراز چین به پرواز در نیاورده ایم. من از پرواز پرنده های دیگرمان هم بر فراز چین بی اطلاع هستم.»

کربی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره اشیا پرنده ساقط شده در تعطیلات آخر هفته، گفت تفاوت هایی میان بالن تجسسی شناسایی شده در اوایل فوریه با سه شی دیگر وجود دارد.

به گفته او هنوز ماهیت قطعی این اشیا مشخص نشده ولی امکان تجسسی بودن آنها رد نشده است.

آقای کربی بود واحدهای جستجو به دنبال قطعات اشیا ساقط شده هستند ولی با توجه به شرایط زمستانی و سخت در آلاسکا و یوکان و فرود قطعات شی منهدم شده برفراز میشیگان در دریاچه هوران، یافتن آنها بسیار مشکل است.

پست بعدی

چهره عجیب اوشین در سن ۷۰ سالگی / عکس

س فوریه 14 , 2023
رکنا نوشت: عکس جدید اوشین تاناکورا که نزدیک به ۷۰ سال دارد به تازگی در فضای مجازی منتشر شده است. عکس چهره پیر و شکسته اوشین تاناکورا بازیگر نقش جوانی اوشین در سریال باعث یادآوری این موضوع که سالیانی از این سریال می گذرد شد. تا سال‌ها پس از پخش […]

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000