خانه ملت به تئاتر توجه می کند؟

خانه ملت به تئاتر توجه می کند؟

حضور سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی در جشنواره تئاتر فجر سبب شد تا مدیران تئاتری بخشی از مشکلات این حوزه را با او در میان بگذارند و خواهان توجه هر چه بیشتر خانه ملت شوند. این نماینده هم بعد از شنیدن مسائل جامعه تئاتری قول داد تا برای حل این مشکلات نشست‌هایی با مدیران ارشاد تدارک ببیند و با تاکید بر اهمیت موضوع بودجه، تاکید کرد که برای ارتقای بودجه نیز تمام تلاش خود را به کار می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، سید نظام الدین موسوی، سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی شامگاه روز جمعه هفتم بهمن با حضور در مجموعه تئاتر شهر ضمن دیدار با مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس مجموعه تئاتر به تماشای نمایش «آلاء» در تالار قشقایی نشست.

در این دیدار، کاظم نظری، مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با قدردانی از توجه نمایندگان مجلس شورای اسلامی به مقوله تئاتر، افزایش بودجه این هنر را یکی از مهم ترین ملزوماتی دانست که می تواند در مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار بگیرد و موجب ایجاد شرایطی موثرتر برای اعتلای این هنر در کشورمان شود.

وی با ارائه گزارشی از روند برگزاری چهل و یکمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر گفت: بنده و همکارانم در اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ستاد برگزاری جشنواره بین المللی تئاتر فجر نهایت تلاش خود را انجام داده ایم که علاوه بر برگزاری جشنواره های استانی و منطقه ای که در این دوره با نگاه جدی تری برگزار شد، شرایطی را فراهم کنیم که رویداد معتبر و ارزشمندی چون جشنواره بین المللی تئاتر فجر میزبان شایسته ای برای هنرمندان و تماشاگران این عرصه باشد.

نظری با اشاره به ضعف زیرساخت های حوزه تئاتر تاکید کرد: هنرمندان تئاتر از محجوب ترین هنرمندان این سرزمین هستند که با حمایت های مالی محدود تمام تلاش خود را انجام می دهند تا به بهترین شکل ممکن میزبان موثری از تماشاگران فهیم این عرصه در صحنه های تئاتر باشند. بنابراین امید می رود با حمایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی شاهد ارتقای بودجه تئاتر باشیم. این در حالی است که با توجه به گستردگی نمایندگان انجمن هنرهای نمایشی در کشور، ماجرا به سمتی هدایت شده که افزایش بودجه تئاتر یکی از مهم ترین موارد به حساب می آید.

سید محمد جواد طاهری، رئیس تئاتر شهر نیز با ارائه توضیحاتی از روند اجرای آثار نمایشی در این مجموعه طی ماه های گذشته و جشنواره تئاتر فجر بیان کرد: با توجه به تعدد گروه های مختلف نمایشی در کشور و همچنین اهمیت هنر نمایش در ایران، راه اندازی و تاسیس «سازمان تئاتر کشور» امری لازم و ضروری است که به نظر می آید نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این زمینه می توانند همراه خوبی برای تحقق این موضوع باشند. ضمن این که حضور بیشتر نمایندگان محترم در اجراهای نمایشی می تواند نقش موثری در آشنایی هرچه بهتر آنها پیرامون هنر تئاتر ایفا کند.

وی در ادامه صحبت های خود به موضوع حریم تئاتر شهر اشاره کرد و گفت: بحث حریم تئاتر شهر یکی از مهم ترین موضوعاتی است که در این سال‌ها مورد توجه مدیران مجموعه تئاتر شهر قرار گرفته است. از این رو بنده و همکارانم در این مدت نهایت تلاش خود را انجام داده ایم تا به واسطه همکاری نهادهایی چون وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، شهردای تهران ، شورای اسلامی شهر تهران، نیروی انتظامی و سایر دستگاه ها اقدامات اجرایی را برای حل این موضوع انجام دهیم. در این زمینه هم خوشبختانه با حسن توجهی که از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاران‌شان صورت گرفته ، شاهد اقداماتی بودیم که می تواند بحث تعیین حریم مجموعه تئاتر شهر را مورد توجه جدی تری قرار دهد. از این رو امیدوارم با همراهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم بتوانیم هرچه زودتر شاهد ایجاد شرایطی مساعد و آرام در حریم مجموعه تئاتر باشیم.

سید نظام الدین موسوی،سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی نیز با قدردانی از دست اندرکاران اداره کل هنرهای نمایشی، ستاد برگزاری جشنواره بین المللی تئاتر فجر و مجموعه تئاتر در برگزاری هرچه باشکوه تر این دوره از جشنواره توضیح داد: بنده و سایر همکارانم به عنوان نمایندگان مجلس شورای اسلامی نهایت تلاش خود را انجام می دهیم تا مشکلات پیش روی حوزه تئاتر کشور که دوستان به آن اشاره کردند، مرتفع شود. این وظیفه ذاتی و اصلی ما به عنوان نماینده مردم شریف ایران در مجلس شورای اسلامی است که بتوانیم در حد وظایف قانونی مان به مشکلات تئاتر کشور رسیدگی کنیم.

وی از برگزاری جلسه‌ای با مدیران ارشاد برای حل این مشکلات خبر داد و تاکید کرد: بر اساس صحبت هایی که دوستان انجام دادند، به زودی همراه با سایر همکاران در مجمع نمایندگان استان تهران جلسات مشترکی را با عزیزان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌کنیم تا ضمن ارزیابی مشکلات بودجه ای تئاتر و همچنین حریم تئاتر شهر ، گام های اجرایی را برای حل مشکلات موجود برداریم. به هر ترتیب آنچه امروز در این دیدار مطرح شد طرح بخشی از مشکلات تئاتر کشور است که بنده تلاش می کنم به سهم خود برای مرتفع کردن آنها قدم هایی را بردارم. این در حالی است که موضوع بودجه هم بحث مهمی است که می بایست طی روزهای آینده به صورت دقیق و مستمر مورد بررسی کارشناسان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار گیرد.

لازم به یادآوری است که در حال حاضر تئاتر بودجه مستقلی ندارد و بودجه آن ذیل بودجه معاونت هنری تعریف می‌شود. این موضوع مورد انتقاد جامعه تئاتری بوده و هست.

۵۷۲۴۵

پست بعدی

ورود آکادمی اسکار به یک نامزدی مشکوک!

ش ژانویه 28 , 2023
ایسنا نوشت: پس از واکنش‌های فزاینده پیرامون نامزدی تعجب آور «آندره‌آ ریسبرو» در شاخه بهترین بازیگر زن، آکادمی اعلام کرد نگاه دقیق‌تری به کمپین‌های اسکاری برای نامزدهای امسال خواهد داشت. «آندره‌آ ریسبرو» بازیگر فیلم «به لزلی» در حالی در شاخه بهترین بازیگر زن نود و پنجمین دوره جوایز سینمایی اسکار […]

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000