ثبت سفارش واردات برنج ممنوع یا در حال انجام؟

ثبت سفارش واردات برنج ممنوع یا در حال انجام؟ کد خبر: 591882 | ۱۴۰۱/۱۰/۲۶ ۱۷:۰۶:۳۸ اعتمادآنلاین |

به گزارش ایسنا، چندی پیش نائب رئیس انجمن واردکنندگان برنج، از توقف ثبت سفارش برنج از هند خبر داده و اعلام کرده بود که از یک ماه پیش ثبت سفارش واردات برنج از هند با تصمیم دولت متوقف شده است و این تصمیم از پیش اعلام نشده می‌تواند تبعات منفی را به دنبال داشته باشد و به بدعهدی تجار ایرانی و بی‌اعتباری ایشان منتهی شود.

رئیس انجمن واردکنندگان برنج نیز همان زمان با بیان اینکه این تصمیم ناگهانی وزارت جهاد کشاورزی به اقتصاد کشور، سفره اقشار آسیب‌پذیر و امنیت غذایی کشور خدشه وارد می‌کند، افزود که تولید محصول برنج داخلی پاسخگوی همه نیاز بازار نیست، مضاف بر اینکه باید توان خرید مصرف‌کنندگان را در نظر داشت.

خیلی زود این اظهارات با واکنش مدیرکل دفتر بازرگانی وزارت جهادکشاورزی همراه شد و وی در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد که برای تامین برنج مورد نیاز کشور محدودیت واردات را به طور کامل حذف کردیم و در حال حاضر ممنوعیتی برای ثبت سفارش وجود ندارد و طی ۲۴ ساعت گذشته نیز ۱۰۰ هزارتن ثبت سفارش برنج انجام شده است.

این اظهارات در حالی مطرح شد که کمیسیون واردکنندگان و تأمین‌کنندگان برنج مجمع عالی واردات اخیرا اطلاعیه‌ای منتشر کرده‌اند که ثبت سفارش برای واردات برنج هنوز انجام نشده و ثبت سفارش برنج همچنان متوقف مانده است.

در این راستا و در پاسخ به اینکه آیا ثبت سفارش واردات برنج باز شده است یا خیر؟ مسعود امرالهی مدیر کل بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهادکشاورزی گفت: ثبت سفارش باز شده ولی باید حسابرسی کالایی صورت گیرد. یعنی چون شرکت‌های واردکننده ارز نیمایی دریافت کرده‌اند باید مشخص شود که آیا این شرکت‌ها به تعهدات خود عمل کرده‌اند.

وی ادامه داد: کمیته‌ای تشکیل دادیم و شرکت‌ها را فراخواندیم تا ببینیم آیا این شرکت‌ها در ازای ارزی که دریافت کرده‌اند به تعهدات خود عمل کرده‌اند یا خیر؟ این کمیته نظارتی برای بررسی ثبت سفارش، دریافت ارز، انبارداری و شبکه توزیع است. یعنی باید از حلقه اول (تامین و واردات) تا حلقه آخر (توزیع) در سامانه جامع تجارت شفاف باشد و فرآیند واردات تا توزیع در این سامانه ثبت شود.

امراللهی همچنین افزود: اگر شرکت‌ها با تعهدات خود عمل کرده‌ باشند به آنها مجوز ثبت سفارش می‌دهیم و در غیر این صورت آنها را در لیست سیاه قرار خواهیم داد.

مدیر کل بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهادکشاورزی گفت: این نظارت‌ها با همکاری سازمان حمایت، دستگاه‌های نظارتی صورت می‌گیرد.

وی در پایان گفت: برخی شرکت‌ها بارشان را در گمرک آورده ولی اظهار نکرده‌اند. برخی ترخیص کرده‌اند ولی در سامانه جامع تجارت ثبت نکرده‌اند و این موارد مورد بررسی قرار می‌گیرد.

پست بعدی

«تابستانی که برف آمد» آماده نمایش شد

د ژانویه 16 , 2023
فیلم «تابستانی که برف آمد» با مضمونی اجتماعی در چالش با قانون، آماده نمایش شد. به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، فیلم سینمایی «تابستانی که برف آمد» به کارگردانی نسیم فروغ و تهیه‌کنندگی مریم بحرالعلومی که تابستان سال جاری مقابل دوربین رفته بود، بدون لحاظ کردن هیچگونه حذف یا ممیزی پروانه نمایش […]

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000