نتانیاهو به مواجهه با ایران نمی‌رسد

نتانیاهو به مواجهه با ایران نمی‌رسد اعتمادآنلاین |

هفته گذشته کابینه اسرائیل به ریاست بنیامین نتانیاهو رهبر حزب راستگرای لیکود رای اعتماد گرفت. کابینه جدید نتانیاهو راست‌گراترین و افراطی‌ترین کابینه در تاریخ اسرائیل به شمار می‌آید که توانست ۶۳ رای موافق از کنست دریافت کند.

به گزارش فرارو، بازگشت دوباره نتانیاهو به قدرت پس از ۱۸ ماه با چراغ سبز پوتین، رئیس جمهور روسیه و بایدن، رئیس جمهور آمریکا همراه شد. در کنار این تحولات، چند سالی می‌شود که اسرائیل روابط خود را با کشور‌های عربی منطقه گسترش می‌دهد و قراین امر حاکی از آن است که نتانیاهو، عادی‌سازی مناسبات با عربستان سعودی را در دستور کار قرار داده است.

در چنین شرایطی این مساله قابل طرح است که حضور دوباره نتانیاهو در قدرت چه تاثیری بر معادلات قدرت و موازنه قوا در منطقه خواهد گذاشت؟ در سطحی دیگر، پرسش این است که ایران در مواجهه با بازگشت مجدد نتانیاهو به قدرت می‌بایست چه اقداماتی را اتخاذ کند؟ در همین راستا، فرارو با مسعود اسداللهی، کارشناس مسائل خاورمیانه گفتگو کرده است.

عمر دولت تندروی اسرائیل کوتاه است

مسعود اسداللهی به فرارو گفت: «با برگزاری انتخابات اخیر که پنجمین انتخابات در سه سال و نیم اخیر بود، بالاخره دولت جدید رژیم صهیونیستی تشکیل شد. اما باید گفت که این دولت با دولت‌های قبلی متفاوت است. به این دلیل که افراطی‌ترین گروه‌های راست مذهبی ائتلاف بی‌سابقه‌ای را تشکیل داده‌اند. این موضع نشان می‌دهد که در درون این رژیم یک بحران سیاسی و اجتماعی شکل گرفته است. چند دوره است که انتخابات زودهنگام برگزار می‌شود، اما ثبات سیاسی همچنان ایجاد نشده است. عمر این دولت‌ها کوتاه است و ائتلاف‌های تشکیل شده به سادگی از بین می‌روند. پیش بینی می‌کنم بعد از یک سال یا یک سال و نیم مجبور خواهند شد تا انتخابات زود هنگام برگزار کنند.»

او در ادامه افزود: «قبل از روی کار آمدن بنت هم ائتلاف نتانیاهو بهم خورد. در آن زمان نتانیاهو با ائتلاف بنت و بنی گانتس پیروز شد و قرار بر این بود که به صورت دوره‌ای نخست‌وزیر باشد. به این معنی که در یک دوره چهار ساله، دو سال اول نتانیاهو نخست وزیر باشد و دو سال دوم بنت قدرت را در دست بگیرد. نتانیاهو، اما به وعده‌ی خودش عمل نکرد و بعد از گذشت دو سال حاضر به کناره گیری از قدرت نشد.

در انتخابات بعدی بنت با همکاری لاپید و بنی گانتس موفق شد، ائتلاف جدیدی را تشکیل بدهد و نتانیاهو را یک سال و نیم از قدرت دور کند. اما در انتخابات جدید باز هم معادله بهم خورد و ترکیب جدیدی تشکیل شد. حتی در داخل رژیم صهیونیستی نسبت به این ائتلاف اعتراضاتی وجود دارد و اکثر کارشناسان اسرائیلی اعلام خطر کرده‌اند. این دولت افراطی قطعا اسرائیل را با بحرانی بی سابقه از زمان تشکیل این رژیم رو به رو خواهد کرد. کارشناسان اعتراف می‌کنند که این رژیم به سمت یک بحران عمیق اجتماعی که ممکن است به فروپاشی دولت بیانجامد، حرکت می‌کند.»

بحران‌های داخلی نمی‌گذارد، به مواجهه با ایران بپردازند

این کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان اینکه نتانیاهو به عنوان راست سیاسی با اسموتریچ و بن گویر به عنوان راست مذهبی، ائتلاف کرده است، گفت:« اولویت آن دو نفر مسائل داخلی است از جمله بحث یهودی کردن حرم بیت المقدس، فشار بر روی فلسطینی‌ها، شهرک‌سازی گسترده و حتی اخراج فلسطینی‌ها. اما اولویت نتانیاهو پرداختن به آنچه که او خطر ایران می‌نامد است. این دو اولویت نمی‌تواند کنار هم قرار بگیرد.

اگر رژیم صهیونیستی بخواهد با دیدگاه‌های اسموتریچ و بن گویر پیش برود آنقدر در جامعه‌ی صهیونیستی بحران‌های داخلی پیش خواهد آمد که قادر نخواهند بود هیچ اقدام خارجی از جمله حمله به ایران را که مرتب نتانیاهو دم از آن می‌زند انجام دهند.»

ارتش اسرائیل به نتانیاهو هشدار داده

اسداللهی در ادامه افزود: «نتانیاهو اگر بخواهد به ایران حمله کند باید در داخل رژیم وحدت و آرامش ایجاد کند. این در حالی است که جامعه‌ی صهیونیستی کنونی از این وحدت و آرامش بسیار دور است. در این دولت نامنجسم قطعا تصمیم‌گیری‌ها بسیار بحث برانگیز خواهد بود، این موضوع ممکن است حتی به برهم خوردن ائتلاف نتانیاهو با اسموتریچ و بن گویر بیانجامد و حتی دولت را به زودی سرنگون کند.

هم اکنون ارتش اسرائیل به نتانیاهو هشدار داده است. ارتش نگران است که این دو نفر وضعیت داخلی رژیم را با بحران‌های بزرگ رو به رو کنند. بن گویر که وزیر امنیت داخلی شده است، بدترین گزینه برای این وزارت خانه است. او اقداماتی انجام خواهد داد که امینت داخلی رژیم صهیونیستی را به شدت برهم خواهد زد.»

این کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان اینکه بن گویر طرح‌های به شدت افراطی در رابطه با مسجد القصی دارد، گفت: «او اعلام کرده به مسجد القصی می‌رود و در داخل آنجا مکانی را به عنوان معبد یهودیان انتخاب می‌کند. او همچنین قصد دارد هر نوع محدودیتی که پیش از این برای یهودیان جهت ورود به مسجد القصی وجود داشته است را نقض کند.

این رویکرد وضعیت بسیار خطرناکی را بین فلسطینی‌ها و صهیونیست‌های افراطی ایجاد خواهد کرد. آنقدر این مسئله خطرناک است که حماس از طریق مصری‌ها به طرف اسرائیلی پیام داده که در برابر چنین اقدامی سکوت نخواهد کرد و این قضیه به جنگی تمام عیار تبدیل خواهد شد.»

نگرانی نتانیاهو از موضع بایدن در برابر ایران

این کارشناس مسائل خاورمیانه درباره تاثیر قدرت گرفتن نتانیاهو بر احیای برجام نیز گفت: «اصولا نتانیاهو پیش از این هم به شدت با امضای برجام و محتوای آن مخالف بود. او در کنگره‌ی آمریکا علیه رئیس جمهور وقت آمریکا اوباما سخنرانی کرد و میانه‌اش با بایدن نیز تیره بود.

در زمان ترامپ نیز با آنکه اوضاع بر وقف مراد نتانیاهو بود، اما ترامپ هم با آن وضعیت در انتخابات شکست خورد و نتوانست دوره دوم ریاست جمهوری اش را پیروز شود. الان هم که بایدن رئیس جمهور آمریکا است قطعا روابط تیره شخصی نتانیاهو با شخص رئیس جمهور آمریکا بر روی مسئله‌ی برجام هم تاثیر گذار خواهد بود.»

او در ادامه افزود: «آمریکایی‌ها به دلیل ناآرامی‌ها در ایران فکر می‌کنند که موضع جمهوری اسلامی به شدت ضعیف شده و براین فرض اعلام می‌کنند که اولویتشان اصلا احیای برجام نیست. این مسئله از طرف آمریکا رسما اعلام شده و در واقع توپ را برای مذاکره با ایران در زمین اروپایی‌ها انداخته‌اند.این در حالی است که آمریکا از برجام خارج شده و این کشور است که باید به برجام برگردد. شایعاتی نیز وجود دارد که آمریکایی‌ها پیام‌هایی را برای احیای برجام می‌فرستند. اینکه این پیام‌ها چقدر صحت دارد یا فقط عملیات فریب است مشخص نیست هرچند اگر آمریکایی‌ها جدی باشند باید به چارچوب مذاکرات رسمی برای احیای برجام برگردند.»

این کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان اینکه اسرائیلی‌ها نگران آن هستند که بایدن چه سیاستی را خصوص پرونده هسته‌ای ایران اتخاذ خواهد کرد گفت: «اگر بایدن بخواهد سیاستی که اوباما دنبال می‌کرد را پی بگیرد قطعا این موضوع روی بحث برجام و تصویب آن در کنگره تاثیر خواهد گذاشت. دوباره همان بحث‌های قبلی ممکن است شکل بگیرد، اگر دولت آمریکا برجام را بپذیرد کنگره مخالفت می‌کند و وضعیت مبهمی به وجود خواهد آمد.»

اسداللهی با بیان اینکه نتانیاهو با یک بحران بزرگ روبه رو است گفت: «با بدترشدن وضعیت امنیتی رژیم صیهونیستی در کرانه باختری این رژیم قادر نخواهد بود تا به کشور‌های دیگر تجاوز کند. در نتیجه نتانیاهو مجبور می‌شود به امور داخلی کشورخود بپردازد؛ بنابراین حمایت از دولت و مقاومت فلسطین به خصوص در کرانه باختری یکی از راهکار‌های بسیار موثر است.

فلسطینی‌ها نشان دادند که اراده‌ی مبارزه را دارند. از سوی دیگر گروه‌های جدیدی در فلسطین تشکیل شده که با قدرت در حال مبارزه خستگی ناپذیر با رژیم صهیونیستی هستند، این گروه‌ها نیاز به حمایت دارد. این حمایت هم به نفع آرمان آزادی فلسطین خواهد بود و هم به نفع امنیت ملی ایران است و رژیم را از هرگونه توطئه علیه ایران باز خواهد داشت.»

آیا این خبر مفید بود؟ 0 0

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف

پست بعدی

منتجب‌نیا: در ناراضی‌تراشی، رکورد زده‌ایم / دوره فرمانده و فرمانبر، سپری شده / حتی روسیه و چین هم تاحدی مردم خود را قانع و راضی کرده‌اند

پ ژانویه 5 , 2023
آفتاب‌نیوز نوشت : دبیرکل حزب جمهوریت ایران اسلامی گفت: در حال حاضر،همه جناح‌ها و تفکرات کشور اعم از چپ و راست و میانه، لااقل در این موضوع متفق‌القول هستند که مردم معترض هستند و سوالات و ابهامات جدی برای جامعه پیش آمده است. حتی صداوسیمای حکومتی که هیچ ارتباطی با […]

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000