نمایشنامه‌ «جانور» و سه اقتباس تئاتری منتشر شدند

نمایشنامه‌ «جانور» و سه اقتباس تئاتری منتشر شدند

مهر نوشت: نمایشنامه‌ «جانور» و سه اقتباس تئاتری منتشر شدند.

۲ کتاب «جانور» و «دو خواهر و دو اقتباس دیگر» به قلم توحید معصومی از سوی نشر عنوان منتشر شده است. توحید معصومی نویسنده این آثار، بیش از سه دهه است که در زمینه کارگردانی و همچنین نمایشنامه‌نویسی فعالیت داشته و نزدیک به سی نمایش از آثار نمایشنامه‌نویسان مطرح کشور را روی صحنه برده است.

«سرگذشت سال های سرد» عنوان اولین نمایشنامه‌ای است که در سال ۱۳۹۶ در مجموعه الفتا توسط نشر عنوان از این نویسنده چاپ شده است. نمایشنامه «جانور» داستانی معمایی دارد که در یک آپارتمان و بین سه زن و یک کارآگاه پلیس در جریان است.

در کتاب «دو خواهر و دو اقتباس دیگر» سه نمایشنامه اقتباسی عرضه شده است. نمایشنامه «دو خواهر» اقتباسی از «کلفت‌ها» ژان ژنه، نمایشنامه «دَرجا» برگرفته از نمایشنامه «بی‌سرپناه» اثر بری برمنژ و نمایشنامه «مگس» که با همراهی ایوب آقاخانی نوشته شده، خوانشی است از نمایشنامه «خانواده تت» اثر اشتفان ارکنی.

معصومی درباره چرایی بازخوانی این سه نمایشنامه می‌گوید: به عنوان کارگردان همیشه دغدغه انتخاب متن داشته‌ام. اجرای متون خارجی در عین جذابیت، مشکلاتی نیز به همراه دارند؛ مطول بودن، وجود برخی صحنه‌ها و اصطلاحاتی که قابل استفاده در شرایط روز نیست و نیز عدم تناسب امکانات اجرا با امکانات گروه از جمله مسائلی بود که سبب شدند بازنویسی یا خوانش متفاوتی از متون خارجی دلخواهم را تجربه کنم.

وی درباره نحوه بازنویسی آثار بیان کرد: در فرآیند بازنویسی، متوجه شدم مسیری که می‌روم به نسخه‌ای غیر از نسخه اصلی متن، ختم می‌شود. داستان تغییراتی کرده، آدم ها حذف و اضافه شده‌اند و با اینکه چارچوب و دیالوگ‌ها همان‌ها هستند اما نمایشنامه دیگر آن نمایشنامه اصلی نیست. حذف و جابه‌جایی صحنه‌ها و بعضا نوشتن صحنه‌های مکمل، تغییر انگیزه عمل کاراکترها به تناسب زمانه و نیز دست بردن در چارچوب قصه، کارهایی بوده که روی متون این مجموعه صورت گرفته است.

این هنرمند در پایان یادآور شد: نمی‌دانم اسم این کار بازخوانی، بازنویسی، اقتباس، دراماتورژی یا چیز دیگری است ولی تلاش کردم متون حاضر، با کمترین امکانات و با تعداد اندکی بازیگر و متناسب با شرایط جامعه قابل اجرا باشند و در عین حال برای خلاقیت در کارگردانی و طراحی و نیز به عنوان محکی برای توانایی بازیگران، زمینه‌ لازم را در اختیار گروه اجرایی قرار دهند.

کتاب «دو خواهر و دو اقتباس دیگر» در ۱۲۰ صفحه، با شمارگان ۵۰۰ نسخه، به قیمت ۶۵ هزار تومان و کتاب «جانور» در ۴۶ صفحه در ۵۰۰ نسخه و با قیمت ۳۳ هزار تومان، هر ۲ درقطع پالتویی از سوی نشر عنوان منتشر شده است. گسترش، پراگ و صدای معاصر به‌عنوان مراکز پخش این کتاب‌ها معرفی‌ شده‌اند.

۵۵۲۴۷

پست بعدی

یونس شکرخواه: رسیدن به تیتر بلوغ روزنامه‌نگاری است

ی ژانویه 1 , 2023
ایسنا نوشت: یونس شکرخواه گفت: ممکن بود ساعت‌ها با هادی خانیکی در اتاق تیتر بنشینیم و برای یک روزنامه تیتر بزنیم، چراکه بلوغ روزنامه‌نگاری تیتر است و مانند یک قلاب، ماهی را از آب می‌کشد. عضو هیات‌علمی دانشگاه تهران در مراسم بزرگداشت روز ملی مشهد که با عنوان مشهد و […]

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000