بیانیه‌ی مشترک ایران و عراق درباره ترور شهید سلیمانی

بیانیه‌ی مشترک ایران و عراق درباره ترور شهید سلیمانی

کاظم غریب‌آبادی، معاون امور بین‌الملل قوه‌قضائیه از پایان برگزاری دور نخست نشست کمیته تحقیق مشترک ترور سردار شهید حاج «قاسم سلیمانی» و همراهان ایشان امروز در بغداد خبر داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از ستاد حقوق بشر، کاظم غریب‌آبادی معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر در مصاحبه با خبرنگاران گفت: بدنبال گفت و گوهای سطح بالا میان سیستم‌های قضایی ایران و عراق و تلاش‌های دادستانی تهران، هیات حقوقی- قضایی کشورمان به ریاست یکی از معاونان دادستان عمومی و انقلاب تهران، ۲ روز قبل برای شرکت در اولین نشست کمیته تحقیق مشترک ترور شهید سلیمانی و همراهان ایشان عازم بغداد شد. گفت و گوهای دور اول امروز به پایان رسید و طرفین تصمیم گرفتند دور دوم نشست کمیته را تا یک ماه آینده در تهران برگزار نمایند.
غریب آبادی افزود: در پایان این دور از گفت و گوها روسای دو هیات بیانیه مشترکی را نیز به امضاء رساندند و این جنایت را به عنوان یک جنایت جدی و اقدام ناقض حاکمیت ملی عراق و ناقض حقوق بین‌الملل و حقوق بشر محکوم کردند و بر مقابله با بی کیفرمانی مرتکبین این جنایت بین‌المللی و لزوم اقامه عدالت در خصوص آنان، تاکید کردند.
معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه در ادامه گفت: نکته مهم از منظر حقوقی این است که در این بیانیه تصریح شده است، جنایت مذکور در زمان سفر رسمی سردار شهید سلیمانی به عراق با دعوت دولت این کشور و برای انتقال پیام سیاسی دولت جمهوری اسلامی ایران ارتکاب یافته است.

بیانیه‌ی مشترک ایران و عراق درباره ترور شهید سلیمانی

غریب‌آبادی با اشاره به اینکه هیات‌های طرفین در این نشست در طول دو روز در خصوص موضوعات دستور کار و اقدامات انجام شده تاکنون و برنامه‌های پیش روی گفت و گو کرده و به تبادل داده‌ها پرداختند، پنج تفاهم این نشست در قالب بیانیه مشترک را به شرح زیر اعلام کرد:

اول: اتخاذ تمامی تدابیر حقوقی و قضایی ممکن برای تعقیب و مجازات عوامل و عناصر دخیل در جنایت ترور شهید سلیمانی، شهید ابومهدی المهندس و همراهان ایشان، بویژه عوامل و اتباع آمریکایی دخیل.

دوم: تداوم و ارتقای همکاری دو جانبه برای تکمیل تحقیقات قضایی در حال انجام در ۲ کشور.

سوم: استفاده از تمامی ظرفیت‌های موجود در راستای ارائه و تکمیل اطلاعات مورد نیاز بر مبنای موافقت نامه همکاری حقوقی و قضایی در امور کیفری بین ایران و عراق و نیابت‌های قضایی صورت گرفته.

چهارم: تداوم فعالیت کمیته تحقیق مشترک در ۲ کشور تا حصول اطمینان از تکمیل اطلاعات مورد نیاز در تحقیقات قضایی صورت گرفته، در اسرع وقت.

پنجم: برگزاری دور بعدی نشست کمیته مشترک تا یک ماه آینده در تهران.

۲۳۲۱۹

admin

پست بعدی

گران‌ترین ماشین‌لباسشوئی‌های بازار چند؟ / جدول نرخ‌ها

پ آذر 4 , 1400
در بازار لوازم خانگی می‌توان ماشین‌لباسشوئی‌های لوکس را حداکثر تا حدود 56 میلیون تومان خریداری کرد. به گزارش خبرآنلاین، بررسی‌ها نشان می‌دهد گران‌ترین محصول بازار را باید ماشین لباسشویی ال جی 12 کیلویی مدل WM-G128SS دانست زیرا با قیمت 55 میلیون و 950 هزار تومان فروخته می‌شود. بیشتر بخوانید: تلویزیون […]

خبرهای فوری

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000