ادامه اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی تا پایان سال

ادامه اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی تا پایان سال

فارس نوشت: رئیس کمیته اصلاح ساختار بودجه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: دولت ممکن است مجبور شود برخی کالاهای مشمول ارز ۴۲۰۰ را از شمول آن خارج کند البته در مورد گندم و دارو قطعی است که تا پایان سال، ارز ۴۲۰۰ به آنها تعلق می‌گیرد.

محسن زنگنه در حاشیه جلسه علنی امروز (یکشنبه، ۲۳ آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران گفت: بر اساس بودجه ۱۴۰۰ تا ۸ میلیارد دلار به دولت اجازه داده شده درآمدهای ارزی حاصل از فروش نفت و فرآورده‌ها را با قیمتی کمتر از قیمت سامانه جامع الکترونیکی به فروش برساند و منابع حاصل را در اختیار واردکنندگان نهاده‌های دامی، دارو و گندم قرار داد اما بر اساس آمار دولتی این رقم تاکنون به اتمام رسیده و دولت تقاضای افزایش منابع را به مجلس داده است.

وی افزود: بر اساس لایحه جدید که امروز در سامانه بارگذاری شده دولت تقاضا کرده ۴.۶ میلیارد دلار دیگر با مجوز مجلس در اختیار دولت قرار بگیرد تا دولت بتواند تا پایان سال آن را با ارز ترجیحی به فروش برساند تا از این محل بتواند دارو، تجهیزات پزشکی، گندم و نهاده‌های دامی را تأمین کند.

زنگنه تصریح کرد: در قسمت دیگری از لایحه دولت درخواست شده است که ۲۷ هزار میلیارد تومان در اختیار دولت قرار بگیرد تا صرف اعطای یارانه به مردم شود که این یارانه بر اساس محاسبات انجام شده صد هزار تومان به طور تقریبی خواهد بود که دهک‌های پایین‌تری مبلغ بیشتری دریافت خواهند کرد و دهک‌های بالا مبلغ کمتری دریافت خواهند کرد و این اجازه‌ای است که دولت با «لایحه تأمین مطمئن کالای اساسی، نهاده‌های دامی، دارو و تجهیزات پزشکی و سیاست‌های جبرانی برای حمایت اقشار آسیب‌پذیر» از مجلس تقاضا کرده است.

نماینده مردم تربت حیدریه تأکید کرد: دولت معتقد است ممکن است مجبور شود برخی کالاهای مشمول ارز ۴۲۰۰ را از شمول ۴۲۰۰ خارج کند البته در مورد گندم و دارو قطعی است که تا پایان سال، ارز ۴۲۰۰ به آنها تعلق می‌گیرد اما در مورد نهاده‌های دامی باید دولت تصمیم بگیرد که قصد حذف ارز ۴۲۰۰ دارد یا خیر و اگر این تصمیم را بگیرد از محل اعتبار ۲۷ هزار میلیاردی به صورت یارانه نقدی قصد دارد به مردم کمک کند تا بخشی از بار هزینه‌ای را جبران کند.

وی در خصوص نظر کارشناسی مجلس گفت: در خصوص ۲۷میلیارد ما معتقدیم اساساً دولت نیازی به تأیید مجلس ندارد و بر اساس قانون بودجه می‌تواند تا ۱۰ درصد محل هزینه‌ها را تغییر دهد و لذا آن بخش به نظر من نیازی به مجوز مجلس ندارد اما در بخش اول ما چون به دولت دستور دادیم در قانون بودجه باید ارز را به قیمت ETF به فروش برساند و منابع آن را به خزانه واریز کند و چون منابع ارز ترجیحی دولت تمام شده است، دولت می‌خواهد ۴.۶ میلیارد دلار مجوز ارز اضافه از مجلس دریافت کند و این مبلغ تا پایان سال درخواست شد.

۲۳۲۳۱

admin

پست بعدی

مدیرعامل جمعیت هلال احمر هرمزگان: گزارش‌های مردمی از میزان شدید خرابی‌های زلزله خبر می‌دهد

ی نوامبر 14 , 2021
ایسنا نوشت: مدیرعامل جمعیت هلال احمر هرمزگان از وسعت شدید زلزله در استان هرمزگان و میزان خرابی ها خبر داد. مختار سلحشور گفت: زلزله ای با قدرت ۶.۴ در مقیاس ریشتر در ساعت ۱۵:۳۶ در عمق ۱۸ کیلومتری به مرکزیت لافت جزیرخ قشم رخ داد و در کوه گنو هم […]

خبرهای فوری

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000