«دوبیتی‌خوانی»؛ موضوع اصلی جشنواره موسیقی نواحی

5f8864cfa0fed_5f8864cfa0ff0 عضو شورای علمی سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران از اجرای بیشتر موسیقی آوازی در این دوره از جشنواره خبر داد.

فؤاد توحیدی، پژوهشگر موسیقی نواحی و عضو شورای علمی سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران درباره این دوره از جشنواره گفت: امسال بیشتر موسیقی آوازی خواهیم داشت و از آنجایی که موسیقی آوازی مناطق مختلف ایران بر پایه دوبیتی‌خوانی است، موضوع اصلی این دوره از جشنواره را «دوبیتی‌خوانی» انتخاب کرده‌ایم.

او با اشاره به اینکه معیار انتخاب هنرمندان، تسلط آن‌ها بر مقام‌های آوازی است، بیان کرد: امسال سعی داریم از چهره‌های تکراری کمتر استفاده کنیم و بیشتر از حضور جوان‌ها بهره ببریم. پسر 11 ساله‌ای را از کرمان به جشنواره دعوت کرده‌ام که صدای بسیار خوبی دارد. اکثراً پیشکسوتانی به جشنواره دعوت شده‌اند که چندان شناخته‌شده نیستند و اولین‌بار است که به جشنواره دعوت می‌شوند.

توحیدی در مورد دوبیتی‌خوانی توضیح داد: در بین انواع سروده‌ها تنها دوبیتی است که ریشۀ پارسی دارد و به فهلویات و ترانک‌های دورۀ ساسانی برمی‌گردد. بقیه نمونه‌ها ریشه غیرپارسی و بیشتر عربی دارند. تقریباً در تمام سرزمین‌های پارسی‌زبان دوبیتی با نام‌های مختلف اجرا می‌شود. در بین اکثر اقوام ایرانی نیز دوبیتی با فواصل موسیقایی و گویش محلی همان منطقه خوانده می‌شود. معمولاً موضوع دوبیتی‌ها در موسیقی نواحی، عاشقانه است. اولین منبع موسیقایی در مورد دوبیتی‌ها، که در ایران منتشر شد اثر استاد حسین کوهی‌کرمانی بود به نام «هفتصد ترانه روستایی» که بیشتر به دوبیتی‌های محلی استان کرمان و فارس اختصاص یافته است. معمولاً خواننده یا بدون ساز دوبیتی را اجرا می‌کند و یا خودش در بین ابیات سازی مثل نی را می‌نوازد. در برخی نواحی، نوازنده‌ای خواننده را با سازهایی مثل نی، سُرنا، قیچک، دوتار و… همراهی می‌کند. دوبیتی‌ها در استان کرمان بسیار متنوع اجرا می‌شوند و به انواع مختلفی از قبیل غریبی، سرکوهی، دوبیتو، چهاربیتو، بیابانی، جلگه‌ای، بالاولاتی، گودی، شرمه، شاه‌غلامی، کهنویی، خرمی، دشتی، کُردی (چوپانی)، صوغونی، غربتی، دلتنگی و… تقسیم می‌شوند.

عضو شورای علمی سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران درباره نحوه برگزاری این دوره از جشنواره اظهار کرد: امسال تیم فیلمبرداری به محل زندگی هنرمندان می‌رود و از موسیقی آن‌ها و زندگی‌شان فیلمبرداری می‌کند.

او در پایان خاطرنشان کرد: علاوه‌بر بخش آفلاین، بخش دیگری هم داریم که هنرمندان به صورت آنلاین در محل برگزاری جشنواره حاضر می‌شوند و به اجرای موسیقی می‌پردازند.

سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران به دبیری احمد صدری به صورت آنلاین و آفلاین در آبان‌ماه سال جاری در استان کرمان برگزار خواهد شد.

badoorbin.com
akhbarazad.com
منبع : خبرفوری

admin

دیدگاهتان را بنویسید

پست بعدی

۱۰ راکت جنگ قره باغ به روستاهای خداآفرین اصابت کرد

پ مهر 24 , 1399
استان‌ها/ آذربایجان شرقی فرماندار خداآفرین اعلام کرد: امروز در ادامه درگیری نیروهای ارمنستان و جمهوری آذربایجان ۱۰ راکت این جنگ به روستاهای قلی بیگلو و کدخدالو در این شهرستان اصابت کرد. علی امیری راد روز پنجشنبه گفت: در اثر اصابت این راکت ها یک واحد مسکونی تخریب شده و یک […]

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000