حداقل دستمزد در تمام مناطق باید رعایت شود

5f82cac184b9a_5f82cac184b9c رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی معتقد است ورود به موضوع مزد منطقه ای به شکل دستوری ممکن نیست و تمام کشورها ابتدا حداقل دستمزد را مورد توجه قرار داده و پس از آن در سایه ثبات اقتصادی به مزد منطقه ای ورود کرده اند.

فتح اله بیات درباره ابعاد منطقه ای شدن دستمزدها اظهار کرد: هر اتفاقی که در حقوق و دستمزد می افتد باید حداقل هایی که شورای عالی کار مصوب می کند رعایت شود و ماده ۴۱ قانون کار اساس و پایه کار باشد.

وی ادامه داد: در هیچ کجای ایران سبد معیشت نمی تواند زیر حداقلی باشد که شورای عالی کار تصویب می کند چون در تمام دنیا حتی آمریکا که حکومت فدرالی حاکم است مزد حداقلی اجرا می شود بنابر این ما هم باید حداقل مزد را تمام مناطق کشور رعایت کنیم منتها در خصوص سایر موضوعات آن نظیر مزد منطقه ای باید کار کارشناسی صورت گیرد و به شکل دستوری نمی توان به آن ورود کرد.

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی تحقیق و پژوهش در خصوص مزد منطقه ای را ضروری دانست و گفت: باید ببینیم که آیا در شرایط فعلی اقتصاد چنین موضوعاتی قابلیت اجرا دارد یا نه و اساسا زیرساخت های آن را تعریف کرده و منافع و مضرات اجرای آن را برای کارگر و کارفرما درنظر گرفته ایم؟

بیات تصریح کرد: معتقدم هر نشست و گفتگویی در زمینه مزد منطقه ای باید در چارچوب سه جانبه گرایی و قانون کار و مبتنی بر نظر نمایندگان کارگری باشد و در دل آیین نامه و دستورالعمل ورود نکنیم و به نتایج اجرای آن فکر کنیم.

این مقام مسئول کارگری ادامه داد: اگر به عقب برگردیم و کارگاههای زیر ۵ نفر را رصد کنیم می بینیم که نه تنها از شمولیت قانون کار خارج شدند بلکه از مزایایی همچون سخت و زیان آوری، مزایای انگیزشی و طبقه بندی مشاغل نیز محروم ماندند و همین مساله باعث شد تا بازار اشتغال کشور تقویت نشود.

وی ادامه داد:قانون کار، قانون حمایت از طبقه ضعیف کارگری است و اگر تاکید داریم که قانون کار در مورد کارگران رعایت شود به این دلیل است که از نظر اقتصادی و مالی ضعیف هستند.قراردادهای موقت امنیت شغلی آنها را از بین برده و به معیشت خانوارهای کارگری آسیب زده است.

بیات خاطرنشان کرد:ما باید به ابتدا ثبات اقتصادی برسیم و در سایه آن به موضوعاتی مثل مزد منطقه ای ورود کنیم.امروز بیش از هر چیز باید امنیت شغلی کارگر حفظ شود و تبصره دو ماده ۷ قانون کار مورد اصلاح قرار گیرد ولی می بینیم که در کارهای با ماهیت مستمر همچنان با کارگران قرارداد زیر یک سال بسته می شود.

badoorbin.com
akhbarazad.com
منبع : خبرفوری

admin

دیدگاهتان را بنویسید

پست بعدی

۳ مزیت تحریم ۱۸ بانک ایرانی

ی مهر 20 , 1399
کارشناس اقتصاد بین‌الملل معتقد است تحریم‌های جدید آمریکا با توجه به نزدیک بودن به انتخابات آمریکا بیشتر جنبه شعاری و سیاسی دارد تا دولت آمریکا بخواهد بر سیاست فشار حداکثری خود نیز تاکیدی داشته باشد. میرهادی رهگشای در مورد تحریم‌های ثانویه ۱۸ بانک ایرانی از سوی مقامات آمریکایی اظهار کرد: […]

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000