برخی باورهای اشتباه در روزهای کرونایی

5f7ffcf63c09f_5f7ffcf63c0a1

در این روزهای جولان کرونا که آگاهی نسبت به پروتکل‌های بهداشتی نقش بسزایی در جلوگیری از انتقال ویروس دارد، باورهای بهداشتی اشتباه و همچنین رفتارهای وسواس گونه نیز می‌تواند سلامت شهروندان را به خطر اندازد.

بنا بر توصیه متخصصان در این روزهای کرونایی که بازار شایعات نیز داغ است، برخی افراد به علت عدم آگاهی به برخی از این شایعات اعتماد کرده و اقدامات بهداشتی اشتباهی انجام می دهند که علاوه بر اینکه اثری در جلوگیری از انتقال ویروس ندارد، می تواند سلامت آن ها را نیز به خطر اندازد.

– به عنوان نمونه برخی افراد به اشتباه فکر می کنند گرم نگه داشتن و بالا بردن بیش از حد دمای اتاق می‌تواند در جلوگیری از انتقال ویروس نقش داشته باشد درحالی که این مساله باوری بدون پشتوانه علمی است.

– همچنین یکی دیگر از باورهای اشتباه در روزهای کرونایی این است که حمام کردن با آب داغ روش مناسبی برای مقابله با ویروس است، درحالی که این اقدام نیز باوری اشتباه و غیرعلمی است.

– علی رغم باور برخی افراد، تا کنون هیچ سند علمی اثر روغن‌ها و مکمل‌های گیاهی را در درمان بیماری کرونا تایید نکرده است.

-یکی از رفتارهای اشتباه در این روزها، استفاده افراطی از محلول‌های سفید کننده و پاک کننده با غلظت زیاد است.

– با فرا رسیدن نیمه دوم سال و سرد شدن هوا ممکن است بسیاری از افراد از باز گذاشتن پنجره‌ها برای تهویه مناسب غافل شوند که این مسئله می‌تواند احتمال انتقال ویروس را افزایش دهد.

– در روزهایی که به علت محدودیت‌های کرونایی ساعات ماندن افراد در خانه افزایش یافته است، یکی از اقدامات اشتباه پر کردن کابینت‌ها از تنقلات و خوراکی‌های پرکالری و ناسالم است، مصرف این خوراکی‌ها می‌تواند باعث افزایش وزن و مشکلاتی از قبیل دیابت و بالارفتن فشار خون شود.

– شست و شو و تعویض به هنگام ملحفه‌ها و توجه به نظافت رختخواب، یکی از اقدامات مهمی است که در ارتقای بهداشت افراد اثر مثبتی دارد.

– نگهداری گل و گیاه در منزل می‌تواند باعث بهبود کیفیت هوای داخل اتاق شود.

– یکی از نکات مهم در استفاده از دستمال‌های یکبار مصرف، امحای بهداشتی آن‌هاست و بی‌توجهی به این مسئله می‌تواند باعث انتقال آلودگی و سرایت ویروس شود.

– اگر چه اصلی‌ترین راه انتقال ویروس کرونا عدم رعایت فاصله مناسب با افراد بیمار است، اما همچنان ضدعفونی کردن روزانه سطوحی مانند دستگیره‌های در، اسباب بازیهای کودکان، کلیدهای برق و … توصیه میشود.

– بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، خیلی از افراد آن طور که باید به نظافت منظم اسکاچ، سیم و اسفنج ظرفشویی توجه نمی‌کنند در حالی که این امر یکی از نکات مهم بهداشتی است که می‌تواند در جلوگیری از انتقال انواع میکروب ها نقش مهمی داشته باشد.

badoorbin.com
akhbarazad.com
منبع : خبرفوری

admin

دیدگاهتان را بنویسید

پست بعدی

سفر به مشهد تا اطلاع ثانوی ممنوع است

ج مهر 18 , 1399
سخنگوی ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا در خراسان رضوی گفت: خراسان رضوی هم‌اینک در شرایط بسیار حساسی از نظر شیوع ویروس همه‌گیر کرونا و همزمانی آن با بیماری فصلی آنفلوآنزا قرار گرفته است. مشهد همچنان در وضعیت قرمز از نظر میزان ابتلا به کرونا قرار دارد، از این […]

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000