بالاترین «حداقل دستمزد» جهان در ژنو/ ۲۵ دلار در هر ساعت

5f7a33b91fcb9_2020-10-05_00-12 رای‌دهندگان در شهر ژنو سوئیس با طرحی موافقت کرده‌اند که حداقل دستمزد در این کانتون را برابر با ۲۵ دلار در هر ساعت تعیین می‌کند؛ رقمی که گمان می‌رود بالاترین میزان حداقل دستمزد در جهان است.

بر اساس داده‌های دولتی، ۵۸ درصد از رای‌دهندگان در این کانتون به ابتکار تعیین حداقل دستمزد ۲۳ فرانک سوئیس برای هر ساعت رای مثبت دادند؛ طرحی که از سوی ائتلاف کارگری نیز حمایت شده و هدف آن «مبارزه با فقر، حمایت از یکپارچگی اجتماعی و کمک به ارتقای ‌شأن انسانی» اعلام شد. در حالی که سوئیس هیچ قانونی برای تعیین حداقل دستمزد ملی ندارد، ژنو، چهارمین کانتون از ۲۶ کانتون سوئیس است که در سال‌های اخیر به این امر رای مثبت داده است. کانتون‌های دیگر نیز نوشاتل، ژورا و تیچینیو هستند. مائورو پوگیا، رئیس دولت ایالتی ژنو در بیانیه‌ای به سی‌ان‌ان گفت: «این حداقل دستمزد قرار است برای ۶ درصد از کارگران این کانتون و از اول نوامبر اعمال شود.» سازمانی که در ژنو از اتحادیه‌های کارگری حمایت و آنها را هماهنگ می‌کند، از این نتیجه به عنوان یک پیروزی تاریخی نام برد که به طور مستقیم ۳۰ هزار کارگر را که دوسوم از آنها زنان هستند، منتفع می‌سازد.

این تصمیم همچنین مورد قدردانی مایکل شارات، رئیس گروه فرامرزی اروپا که سازمانی متشکل از کارگران ژنوی و فرانسوی است قرار گرفت. شارات در این باره به روزنامه گاردین گفت که پاندمی کرونا «نشان داده است بخش مشخصی از جمعیت سوئیس نمی‌توانند در ژنو زندگی کنند.» او سپس استدلال کرد که «حداقل دستمزد جدید، یک مرز حداقلی است که اجازه ندهد تا بخشی از افراد به زیر خط فقر کشیده شوند و بتوانند در شرایطی دشوار به زندگی خود ادامه دهند.» شورای دولتی ژنو که قوه اجرایی محلی است، در نظری بر علیه این تصمیم اعلام کرد که حداقل دستمزد جدید بالاترین میزان در سطح جهان است. سیستم دموکراسی مستقیم در سوئیس به شهروندان خود این اجازه را می‌دهد تا از حقوق خود برای چهار نوبت در سال استفاده کنند و بتوانند با به حد نصاب رساندن امضاهای لازم، طرحی را تحت عنوان «ابتکار عمومی» معرفی و به قانون بدل کنند. دو رای‌گیری قبلی در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۴ انجام شدند که در آخرین مورد، یک رفراندوم ملی در سوئیس برگزار شد تا حداقل دستمزد ساعتی را ۲۲ فرانک سوئیس تعیین کند که البته ۷۶ درصد از رای‌دهندگان با آن مخالفت کردند.

البته در حالی که از نگاه یک شهروند آمریکایی، جایی که حداقل دستمزد ساعتی آن برابر ۲۵/ ۷ دلار است امکان دارد این رقم بسیار بالا باشد، اما شرایط ژنو را باید مورد توجه قرار داد. براساس نظرسنجی که واحد اطلاعات اکونومیست در سال ۲۰۲۰ برای بررسی هزینه زندگی در شهرهای جهان انجام داد، این شهر به عنوان دهمین شهر گران جهان انتخاب شد. اکنون که با تصویب این طرح، کارگران در ژنو می‌توانند کمی بیش از چهار هزار فرانک درآمد ماهانه داشته باشند، آنها را اندکی بالاتر از خط فقر ژنو قرار می‌دهد که برابر با سه هزار و ۹۶۸ فرانک در ماه است.

badoorbin.com
akhbarazad.com
منبع : خبرفوری

پست بعدی

پهپاد‌های ایرانی با کدام بمب‌های هوشمند دشمن را می‌زنند؟/ عکس

د اکتبر 5 , 2020
سیاسی/ دفاعی متخصصان کشورمان چند سالی است که بمب‌های هوشمند و قدرتمندی برای پهپاد‌ها می‌سازند. پهپاد‌ها و استفاده از آن‌ها امروزه به یکی از مولفه‌های تعیین کننده و موثر در جنگ‌های مختلف تبدیل شده اند، به نحوی که چند سالی است که جنگنده‌ها و هواپیما‌ها تقریبا از چرخه نبرد‌های گوناگون […]

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000