نامه معاون پارلمانی روحانی به جهانگیری درباره کاهش جمعیت

سیاسی/ سیاست داخلی 5f776d0e5afdf_5f776d0e5afe1 معاون امور مجلس رئیس‌جمهور با نگارش نامه‌ای نگرانی‌های موجود در حوزه کاهش جمعیت کشور را یادآوری کرد.

‌حسینعلی امیری معاون امور مجلس رئیس‌جمهور در نامه‌ای خطاب به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران در معرض هشدارهای جهانی نسبت به روند نزولی جمعیت جوان قرار دارد و در موارد متعددی نیز به این موضوع اشاره شده ولی تاکنون اقدام شایسته ای به عمل نیامده، ولی طرح «جمعیت و تعالی خانواده» که در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نهایی شده می تواند یکی از گام های مؤثر برای این مهم باشد.

وی همچنین در این نامه تصریح کرده که شایسته است بار مالی طرح از سوی هیات محترم وزیران، تأمین گردد و هیأت محترم وزیران موافقت خود را با طرح مذکور اعلام نماید و معاون محترم رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده به عنوان نماینده دولت تعیین گردد.

متن نامه به شرح ذیل است:

جناب آقای جهانگیری معاون اول محترم رییس جمهور

سلام علیکم

احتراما، ضمن ارسال گزارش طرح «جمعیت و تعالی خانواده» که در ۴ فصل شامل کلیات، کاهش سن ازدواج، کاهش سن طلاق و حمایت از فرزند آوری تدوین گردیده ، گزارش طرح مذکور را به شرح ذیل به استحضار می رساند:

1- پیرو بیانات و تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت بازنگری و اصلاح سیاست ها و برنامه های کلان جمعیتی کشور در راستای افزایش مطلوب جمعیت و تصویب راهبردها و اقدامات عملی مربوط به جلوگیری از کاهش نرخ باروری و ارتقای متناسب با آموزه های اسلامی و اقتضائات راهبردی کشور به تصویب طرح مزبور منطبق با بیانات و رهنمودهای معلم له ارزیابی می گردد.

2- متن پیشنهادی از حیث انطباق با سیاست های کلی خانواده (بندهای ۵ و ۱۶) و سیاست های کلی جمعیت (بندهای ۱ تا ۵ و 14) ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری و بند ۴۵ سیاست های کلی برنامه ششم توسعه مورد تأیید می باشد.

3- در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران در معرض هشدارهای جهانی نسبت به روند نزولی جمعیت جوان قرار دارد و در موارد متعددی نیز به این موضوع اشاره شده ولی تاکنون اقدام شایسته ای به عمل نیامده، طرح فوق می تواند یکی از گام های مؤثر برای این مهم باشد.

4- تصویب طرح پیشنهادی در راستای تحقق سیاست های کلی نظام قانونگذاری موضوع بندهای ۹۰۴ و ۱۵ تلقی می گردد.

5- ماده ۶ طرح پیشنهادی مبنی بر اینکه وزارتخانه های بهداشت، علوم و ورزش و جوانان براساس سیاستها و برنامه های مصوب شورایعالی جمعیت و طبق وظایف تکلیفی خود موظفند حسب مورد، امکان بهره مندی و برخورداری کسانی که قصد ازدواج دارند را از خدمات سلامت و مشاوره های عمومی، تخصصی و مهارتهای فردی، حین و پس از ازدواج، در راستای تشکیل او تحکیم بنیان خانواده با محوریت ازدواج موفق به اجرا در آورند. در راستای اجرای بند ج ماده ۱۰۲ برنامه ششم توسعه، می باشد.

6- طرح مذکور با بند ۳ سیاستهای کلی سلامت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، موضوع ارتقای سلامت روانی جامعه با ترویج سبک زندگی اسلامی – ایرانی و تحکیم بنیان خانواده، انطباق دارد.

7- با توجه به کاهش نرخ باروری، تعداد موالید و نیز تغییر نگرش جامعه به موضوع فرزندآوری، مفاد طرح پیشنهادی از حیث ارائه سیاست های حمایتی و تشویقی نسبت به موضوع فرزند آوری در جامعه مثبت ارزیابی می‌گردد.

8- نظر به اینکه موضوع طرح فوق از اهداف مشترک دولت و مجلس می باشد ، لذا به منظور پیشگیری از مغایرت طرح مذکور با اصل ۷۵ قانون اساسی، شایسته است بار مالی طرح از سوی هیات محترم وزیران، تأمین گردد.

9- ضروری است جهت جلوگیری از مغایرت طرح مذکور با سیاست‌های تنقیحی مجلس شورای اسلامی فهرست احکام و قوانین نسخ شده موضوع ماده 35 طرح پیشنهادی مورد تصریح قرار گیرد.

علی هذا مستدعی است هیأت محترم وزیران موافقت خود را با طرح مذکور اعلام نماید و معاون محترم رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده به عنوان نماینده دولت تعیین گردد.


گفتنی است امیری طی نامه جداگانه‌ای موضوع افزایش جمعیت و اهمیت آن را با اعضای کابینه و برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز در میان گذاشته است.

badoorbin.com
akhbarazad.com
منبع : خبرفوری

admin

دیدگاهتان را بنویسید

پست بعدی

آخرین وضعیت انتخابات آمریکا و بورس بعد از مبتلا شدن ترامپ به کرونا/ ویدئو

ج مهر 11 , 1399
سیاسی/ بین الملل ترامپ برای آرامش فضای بورس ارتباطی ویدیویی خواهد داشت، احتمال انتخاب رییس جمهور موقت با تعویق انتخابات آمریکا وجود دارد.badoorbin.comakhbarazad.comمنبع : خبرفوری

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000