زنانی که سودای کاخ سفید دارند

سیاسی/ بین الملل 5f75c92fa7be0_2020-10-01_15-48 چشم ‌انداز انتخابات پیش رو به ما می‌ گوید، انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا در سال 2024 از آن زنان خواهد بود.

ایندیپندنت در گزارشی نوشت: «هیلاری کلینتون» دو بار بخت خود را برای رسیدن به کرسی ریاست جمهوری آمریکا آزمود. یک ‌بار در رقابت با «باراک اوباما»، نخستین سیاه ‌پوستی که رئیس جمهور آمریکا شد و بار دیگر با «دونالد ترامپ»، نخستین تاجری که پیشینه کار سیاسی نداشت.

هیلاری کلینتون در هیچ‌ کدام از این دو رقابت به اندازه کافی ندرخشید. آنچه که وی بر آن تمرکز داشت، «شکستن سقف شیشه‌ ای» و هدف اصلی رسیدن به مقام ریاست جمهوری به عنوان نخستین زن رئیس جمهور در آمریکا بود.

آنچه که می ‌گفت بر دل نمی ‌نشست. تلاش ‌های هیلاری کلینتون بیشتر جاه ‌طلبی زنی را نشان می‌ داد که به هر قیمت می ‌خواست رئیس جمهور شود، تا تلاش‌ های شهروندی را نشان دهد که فارغ از جنسیت به دنبال پیروزی حزب دموکرات باشد.

هیلاری کلینتون در آرا پیشتاز بود، اما نه در ایالت ‌های کلیدی و نه در بین تمامی زنان رای ‌دهنده؛ آن ‌گونه که پیش ‌‌بینی می‌ کرد. اصرار وی برای رسیدن به ریاست جمهوری، فقط به دلیل آنکه می ‌خواست اولین زن در تاریخ این کشور باشد، به طرز زننده‌ ای در ذوق رای دهندگان می‌ زد. بعضی از زنان آمریکایی قانع نشدند که به خاطر زن بودن وی باید به او رای بدهند و اصلا در انتخابات شرکت نکنند.

اما انتخابات ریاست جمهوری پیش ‌رو، بین دو کاندیدای مرد برگزار خواهد شد. ترامپ، رئیس جمهور فعلی و «جو بایدن» معاون ریاست جمهوری پیشین در این کشور. اما در کنار این دو مرد، دو زن قوی قرار گرفته ‌اند. خانم «کامالا هریس» معاون پیشنهادی جو بایدن، فردی است که از لحاظ نژادی و ملیتی، شباهت بسیاری به بخش بزرگی از جمعیت کنونی مهاجر آمریکا دارد.

از پدری جامائیکایی و مادری هندی متولد شده و راه دشوار و درازی را تا رسیدن به کاخ سفید پیموده است. با تجربه دو دوره دادستانی ایالت کالیفرنیا، توانست پس از آن به سنا راه یابد. هریس خود از کاندیداهای حزب دموکرات برای ریاست جمهوری بود که در رقابت‌ های درون حزبی، به نفع جو بایدن کنار رفت.

این زن برای بسیاری تداعی کننده موقعیتی است که باراک اوباما داشت. رنگین پوست بودن وی و پایبندی به اصول دموکراسی و روشنفکرانه‌ اش باعث ایجاد هیجان و موج بی ‌سابقه بین رای دهندگان دموکرات، در بین آمریکایی ‌های سیاهپوست، مهاجر و اقلیت‌ های قومی و نژادی شده است.

هریس چهره ‌ای است جسور، بی ‌باک و با انرژی که می‌تواند توقعات زنانی را که هیلاری کلینتون سعی در برانگیخته کردن آنها داشت را پاسخگو باشد و همان فضایی را ایجاد کند که باراک اوباما پدید آورد؛ زنی از طبقه مهاجر که تجسم تحقق رویای آمریکایی با موفقیت‌ های شغلی و اجتماعی است.

اما این بایدن است که به مصاف دونالد ترامپ خواهد رفت و نتیجه انتخابات چنانچه که به نفع جو بایدن نیز باشد، کامالا هریس را چهار سال برای شرکت در رقابت انتخابات ریاست جمهوری آینده منتظر نگاه می‌ دارد.

چهار سالی که کامالا هریس باید خود را بوته آزمایش و قضاوت افکار عمومی قرار دهد (در صورتی که جو بایدن میانسال بتواند دوره چهار ساله ریاست جمهوری خود به دلیل کهولت سن را به پایان برساند.)

یکی از سردرگمی‌ های مردم آمریکا بین رای دادن به ترامپ و کلینتون در انتخابات گذشته و اینک بین ترامپ و بایدن در این است که ترامپ یک جمهوری‌ خواه دو‌آتشه و بنیادگرا نبوده و نیست

وی بدون تردید، در صورت برنده شدن جو بایدن در این انتخابات، کاندیدای پیشتاز حزب دموکرات در انتخابات 2024 ریاست جمهوری می ‌تواند باشد و جایگزینی برای رئیس جمهور در صورتی که سلامتی وی به مخاطره بیافتد.

اما در دیگر سوی میدان دونالد ترامپ قرار دارد. در کنار ترامپ معاونی قرار دارد که کوهی از جمهوری‌ خواهی است. «مایک پنس» به تمامی معنا یک جمهوری‌ خواه انعطاف ناپذیر و به زبان عامیانه سیاستمداری نچسب و سنتی افراطی است.

در کنار رئیس جمهور آمریکا، مشاور ارشدی نیز قرار دارد که یک تنه، در چهار سال گذشته در کنار ترامپ ایستاده، در نشست ‌های امنیتی شرکت داشته و از جانب رئیس جمهور در جلسات مهم سیاسی و اداری حضور داشته است: «ایوانکا ترامپ» دختر رئیس جمهور.

مادر سه فرزند، زنی که به خاطر ازداوج با همسر کلیمی ‌اش تغییر مذهب داده و پیش از آنکه به کاخ سفید برود، دارای تجارت و کسب و کاری موفق بوده است.

ایوانکا ترامپ 38 ساله، دارای پیشینه فعالیت سیاسی نبوده است، اما دوران کارآموزی خود را در بهترین مکان یعنی کاخ سفید و در اجرای عملی طی کرده است.

اگر پدر وی بخت آن را داشته باشد که چهار سال دیگر در کاخ سفید بماند، بعید به‌نظر نمی ‌رسد که ستاره بخت این زن جوان بتواند سقف شیشه‌ای که هیلاری کلینتون برای درنوردیدن آن تلاش کرده بود را در هم شکند.

به این ترتیب با تجربه 8 سال کار در کاخ سفید و داشتن مشاوران زبده و ثروت فامیلی، این مزایا همان چیزی است که یک کاندیدای ریاست جمهوری در آمریکا به آن نیاز دارد. ایوانکا ترامپ از بدو ورود به کاخ سفید هرگز آن گونه که مرسوم بود «دختر اول» نامیده نشد. وی در بالاترین مقام مشاور مخصوص رئیس‌ جمهور، همه‌ جا در کنار وی قرار گرفته است. از مذاکرات سران عضو در «جی ‌20» تا میزبان مهمان بودن در هندوستان، تا سازمان ملل متحد و آفریقا، وی همه جا پررنگ ‌تر از رئیس جمهور در محافل سیاسی بین ‌المللی حضور داشته و با بزرگترین رهبران جهان ملاقات و مذاکره کرده است.

زنی که نیمه وقت مادر، دختر، همسر و نیمه وقت دیگر به مانند رئیس جمهور کار و رفتار کرده است، بی‌ تردید به مقام ریاست جمهوری نیز فکر خواهد کرد. نشریه «فوربز» نیز ایوانکا را جزو 10 زن قدرتمند جهان دانسته است.

«نیکی هیلی» سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد مهاجر هندی ‌زاده دیگری نیز چشم به مقام ریاست جمهوری آمریکا دارد. زنی که برای جمهوری‌ خواهان، از هر جمهوری ‌خواهی، جمهوری‌ خواه ‌تر است و به‌ نظر می ‌رسد که وی نیز برای کاندیداتوری سال 2024 خیز برداشته باشد.

یکی از سردرگمی‌ های مردم آمریکا بین رای دادن به ترامپ و کلینتون در انتخابات گذشته و اینک بین ترامپ و بایدن در این است که ترامپ یک جمهوری‌ خواه دو‌آتشه و بنیادگرا نبوده و نیست.

بهتر است بگویم که وی یک جمهوری ‌خواه تصنعی است که حتی با جمهوری ‌خواهان نیز معامله کرده است.

پس از آنکه وی به طرز شگفت‌آوری سایر رقیبان جمهوری ‌خواه در انتخابات درون حزبی پشت سر گذاشت، جمهوری‌ خواهان وی را به این شرط تایید کردند که در اصول و مبنا وی متعهد به تعهدات یک جمهوری ‌خواه بماند ( مانند تعیین قاضی ‌ها در دیوان عالی) و آنها نیز چشم بر روی مشکلات شخصی وی ببندند.

ترامپ، متولد نیویوک و دموکرات پیشین، در سال 2009 حزب خود را به جمهوری ‌خواه تغییر داد. بنابراین جدای از جنجال‌ ها و بگومگو های سیاسی، در مقایسه با افرادی نظیر نیکی هیلی و مایک پنس؛ ترامپ ‌ها جدید الجمهوری ‌خواه یا جمهوری ‌خواهانی میانه ‌رو قلمداد می ‌شوند.

سیمپسون ‌ها، شخصیت‌ های مشهور کارتونی که عادت به پیش ‌بینی و پیشگویی وقایع پیش‌رو دارند، به بینندگان و هواداران خود وعده «ایوانکا 2028» را داده ‌اند.

آنها ریاست جمهوری ترامپ را پیش ‌بینی کرده بودند و سال 2017 صحنه ‌ای را نمایش دادند که نام ایوانکا بر روی گل‌ سینه ‌های کارزار انتخاباتی 2028 نوشته شده بود.

در کشوری که نتیجه انتخابات غیر‌قابل پیش ‌بینی است، چشم ‌انداز انتخابات پیش ‌رو به ما می‌ گوید، انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا در سال 2024 از آن زنان خواهد بود. زنانی که از دو حزب جمهوری‌ خواه و دموکرات خود را برای کاندیداتوری در آن آماده می ‌کنند. می ‌دانم اینک بایستی از انتخابات 2020 سخن بگوییم، اما تا دو ماه دیگر بایستی از 2024 که در همین نزدیکی است، سخن بگوییم.

badoorbin.com
akhbarazad.com
منبع : خبرفوری

admin

دیدگاهتان را بنویسید

پست بعدی

بیانیه جمعی از فعالان سیاسی و مدنی درباره مواضع آیت‌الله سیستانی

پ مهر 10 , 1399
سیاسی/ سیاست داخلی جمعی از فعالان سیاسی و مدنی درباره مواضع راهگشای آیت‌الله سیستانی بیانیه نوشتند. آیت‌الله سیستانی در سخنانی مسئولانه در دیدار با "جنین هینیس پلاسخارت"، نمایندهٔ ویژه‌ٔ دبیرکل سازمان ملل در عراق بر: «شفافیت و سلامت انتخابات پارلمانی‌، ضرورت مبارزهٔ جدی با فساد، اجتناب از ‌تبعیض، مجازات عادلانهٔ […]

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000