عجیب اما واقعی؛ ابتلای درختان خیابان ولیعصر به سرطان؛ عامل قطع شدن آنها/ ویدئو

5f5b8cdd56cdd_2020-09-11_19-12 اخبار شبکه 5 سیما درباره علت قطع درختان خیابان ولیعصر گزارش جالبی پخش کرد. اخبار شبکه 5 سیما درباره علت قطع درختان خیابان ولیعصر گزارش جالبی پخش کرد.

علی محمد مختاری مدیر عامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران صبح امروز (دوشنبه) در نشست خبری که به مناسبت هفته درخت‌کاری برگزار شد با اشاره به قطع درختان خیابان ولیعصر گفت: علت این کار شیوع آفت سرطان رنگی است و برای اینکه مانع از شیوع این آفت به سایر درختان شویم این درختان را قطع می‌کنیم و چنارهای جدید را جایگزین آن‌ها می‌کنیم.

مدیر عامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران با بیان اینکه ۱۱ اسفند شهردار تهران به همراه جمعی از هنرمندان وسازمان‌های مردم نهاد اقدام به کاشت درخت چنار در خیابان ولیعصر خواهند کرد، ادامه داد: روند جایگزینی چنار‌های خیابان ولیعصر تا پایان سال ۹۷ به اتمام خواهد رسید.

وی با اشاره به قرار گرفتن در هفته منابع طبیعی اظهار کرد: ما به این مناسبت چندین برنامه داشتیم و در فصل زمستان به صورت ویژه کاشت نهال را برنامه‌ریزی کردیم که در روز جمعه ۱۱ اسفند احیای درختان خیابان ولیعصر را شروع خواهیم کرد و آغازگر این کار شهردار تهران خواهد بود.

مختاری با تأکید بر اینکه درختان خیابان ولیعصر جزء سرمایه‌های تهران هستند، بیان کرد: طبق آن چه عبدالله مستوفی در کتاب شرح زندگی در اوایل سال ۱۳۲۰ نگاشته اعلام کرده در این خیابان به فاصله هر ۲ متر یک اصله چنار و بین هر دو چنار هم یک بوته گل سرخ کاشته شود.

مدیر عامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران با بیان اینکه از تجریش تا راه‌آهن ۱۸ کیلومتر مسیر است، خاطرنشان کرد: اگر به فاصله هر ۲ متر یک اصله چنار بکاریم در مجموع ۹ هزار اصله به صورت رفت و برگشت کاشته شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه در گذشته بخش‌های زیادی از خیابان ولیعصر بیابان بوده و این درختان در کنار نهر آب کاشته شده بودند، بیان کرد: در حال حاضر بر اساس بررسی به عمل آمده تعدادی از این چنار‌ها در خیابان ولیعصر به دلیل برخی ساخت و ساز‌ها کم شده‌اند و بخش‌هایی از نهر خیابان ولیعصر هم بتن ریزی شده است.

وی با اشاره به اینکه چنار‌های خیابان ولیعصر مبتلا به آفت سرطان رنگی شده‌اند، اظهار کرد: این‌ها باید بدون استثنا‌ء سوزانده شوند تا به درختان دیگر سرایت نکند و ما هم باید درختان چناری را که سالم باشند جایگزین آن‌ها کنیم.

وی با بیان اینکه علت خشک شدن این درختان آفت سرطان رنگی بوده، اظهار کرد: با دستوری که شهردار تهران داده، ساماندهی خیابان ولیعصر یکی از پروژه‌های مهم شهرداری است که در زمینه فضای سبز در اولویت اول است.

وی با بیان اینکه در چند ماه قبل برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته تا این درختان کاشته شوند، بیان کرد: ما می‌خواستیم نهر خیابان ولیعصر را تغییر دهیم، چون بستر درختان از هر چیزی مهم‌تر است و بستر آن باید آب سالم باشد و به موقع به درختان آب‌رسانی شود.

مختاری با بیان اینکه آب جوی ولیعصر جاری بوده و انواع فاضلاب هم در آن جریان داشته، اظهار کرد: می‌خواهیم این نهر را تغییر دهیم و قرار شده آب‌های جاری به مکانی دیگر هدایت شوند تا ریشه‌های سطحی چنار آسیب نبینند.

وی تصریح کرد: سنگ‌فرش و فاضلاب مواردی هستند که به ریشه‌های چنار‌ها آسیب زده‌اند.

مختاری خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از آسیب دیدن ریشه درختان قرار شده است عملیات ساختمانی با ۳ متر عقب‌نشینی انجام شود.

وی با بیان اینکه در فاز اول ساماندهی خیابان ولیعصر تا پایان اسفند ۴۰۰ اصله درخت را جایگزین درختان آلوده به سرطان رنگی می‌کنیم، گفت: در نهایت ۱۰۰ درصد درختان خیابان ولیعصر را جایگزین خواهیم کرد.

وی ادامه داد: روز شنبه ۱۲ اسفند در ۸ نقطه نهال می‌کاریم و با حضور وزیر آموزش، علوم و اساتید دانشگاه در بوستان چیتگر هم کاشت نهال خواهیم داشت.

مختاری با بیان اینکه در روز ۱۴ اسفند با حضور رئیس بنیاد شهید و خانواده شهدا درخت ایثار را در سازمان بهشت زهرا (س) خواهیم کاشت اظهار کرد: ۱۵ اسفند درخت تدبیر با حضور رئیس جمهور به منظور توسعه جنگل‌کاری تهران در قالب کمربند سبز کاشته خواهد شد و مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه ۱۶ اسفند درخت امید با حضور وزیر بهداشت در بیمارستان امام خمینی کاشته می‌شود، گفت: روز ۱۷ اسفند درخت صلح با حضور وزیر خارجه در بوستان نوروز و ۱۸ اسفند هم درخت مادر با حضور معاون امور زنان رئیس جمهور در بوستان بهشت مادران کاشته می‌شود.

مختاری با بیان اینکه ۱۹۹ هزار و ۵۰۰ اصله درخت از سوی شهروندان برای کاشت در منزل تقاضا شده است، گفت: در هزار و ۲۰۰ هکتاری که توسط رئیس جمهور افتتاح می‌شود ۷۳۰ هزار درخت کاشته می‌شود و ۷۴۳ هزار اصله درخت هم در رمپ و لو‌پ‌ها کاشته خواهد شد.

وی با بیان اینکه تأمین آب اماکن فضای سبز از آب غیرشرب است، بیان کرد: ۷۰ درصد گونه‌هایی که به شهروندان برای کاشت در منازل می‌دهیم درختان میوه هستند که از انواع درختان میوه که عمدتاً گیلاس، خرمالو و سیب هست در اختیار آن‌ها قرار خواهیم داد.

وی در پایان به حادثه نگین خودرو اشاره کرد و گفت: مسئول آنجا بازداشت شده و شهردار ناحیه که قصور کرده بود به عنوان معاون ناحیه و شهردار شب ناحیه با دستور نجفی برکنار شده‌اند.

منبع: خبر فوری

قطع درختان
خیابان ولیعصر

admin

دیدگاهتان را بنویسید

پست بعدی

ماجرای نزدیکی سه فروند هواگرد آمریکایی به حریم هوایی ایران در جریان رزمایش ذوالفقار

ج شهریور 21 , 1399
هواگردهای آمریکایی پس از پرواز پهپاد کرار و قاطعیت پدافند هوایی در رهگیری، مسیر خود را تغییر داده و از منطقه رزمایش و فضای ADIZ کشور فاصله گرفتند. در جریان برگزاری رزمایش ذوالفقار ۹۹، سه فروند هواگرد آمریکایی که بر خلاف قوانین و مقررات اقدام به تخلف و ورود غیر […]

خبرهای فوری

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000