وزیر خارجه آمریکا پنجشنبه از ایران بابت «نقض توافق هسته‌ای» شکایت می‌کند

وزیر خارجه آمریکا با تسلیم شکایت‌نامه‌ای به رئیس‌ شورای امنیت، ایران را به «نقض توافق هسته‌ای» متهم خواهد کرد.

منابع دیپلماتیک به شبکه خبری الجزیره گرفته‌اند «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه با تسلیم شکایت‌نامه‌ای به رئیس‌ شورای امنیت، ایران را به «نقض توافق هسته‌ای» متهم خواهد کرد.

همزمان وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای از گفت‌وگوی تلفنی پامپئو با «هایکو ماس»، وزیر خارجه آلمان خبر داده است.

در این بیانیه آمده است: «وزیر خارجه پامپئو بر ضرورت اتحاد آمریکا-اروپا برای پاسخگو کردن ایران و تضمین پایبندی شورای امنیت به تعهداتش در جهت حفظ صلح و امنیت بین‌المللی تأکید کرد.»

خبرنگار تلویزیون «العربی» هم در حساب کاربری خود در توئیتر به نقل از دیپلمات‌ها نوشته انتظار می‌رود پامپئو روز پنجشنبه برای کلید زدن روند مکانیسم ماشه علیه ایران در نیویورک حضور داشته باشد.

خبرگزاری رویترز در خبر تکمیلی به نقل از دیپلمات‌ها و یک مقام سازمان ملل متحد گزارش داد پامپئو در راستای تلاش برای احیای تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران و دیدار با آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد احتمالاً پنجشنبه به نیویورک سفر خواهد کرد.

دیپلمات‌ها گفته‌اند پامپئو احتمالاً با رئیس دوره‌ای شورای امنیت دیدار کرده و شکایت‌نامه خود علیه ایران را به وی تقدیم خواهد کرد.

دولت ترامپ چند روز پیش در رأی‌گیری شورای امنیت برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران ناکام ماند. واشنگتن از قبل اعلام کرده بود چنانچه در تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران موفق نشود قصد دارد از یکی از بندهای برجام که با نام‌هایی مانند «مکانیسم ماشه»، «ساز و کار حل و فصل اختلاف» یا «ساز و کار بازگشت خودکار تحریم‌ها» شناخته می‌شود برای بازگرداندن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران استفاده کند.

کارشناسان می‌گویند آمریکا از آن جهت که اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ از برجام خارج شده جزو طرف‌های مشارکت‌کننده در «برجام» نیست و نمی‌تواند از بندهای این توافق برای تمدید تحریم‌ها علیه ایران استفاده کند.

از طرف دیگر، مقام‌های دولت آمریکا ادعا می‌کنند از آنجا که در متن قطعنامه ۲۲۳۱ از آمریکا به عنوان «مشارکت‌کننده برجام» یاد شده این کشور می‌تواند از ایران بابت «نقض اساسی برجام» شکایت کند.

دیپلمات‌ها به خبرگزاری رویترز گفته‌اند روند بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران، بسیار دشوار و پرپیچ و خم خواهد بود، زیرا روسیه، چین و سایر کشورهای عضو شورای امنیت، قانونی بودن تصمیم آمریکا را با توجه به خروج آمریکا از برجام به چالش کشیده‌اند.

5f3c2cee1007a_2020-08-19_00-03

منبع: فارس

مایک پمپئو
تحریم ایران

admin

دیدگاهتان را بنویسید

پست بعدی

محاکمه دوباره عامل قتل در عروسی

چ مرداد 29 , 1399
همزمان با نقض حکم دیه و حبس پسر نوجوان که در یک مراسم عروسی مرتکب قتل شده بود وی بار دیگر در دادگاه کیفری محاکمه شد. این پسر 16 ساله حدود 4 سال قبل در یک مراسم عروسی که در تالار پذیرایی واقع در بلوار الغدیر برگزار شد پسر 24 […]

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000