دستاوردهای ایران در پاندمی کرونا/ تلاش ۵ گروه برای ساخت واکسن

وزیر بهداشت، در گفتگوی تصویری با همتای نیکاراگوئه ای خود، به تشریح دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در پاندمی کرونا پرداخت.

به گزارش خبرگزاری مهر، سعید نمکی، در گفتگوی تصویری با وزیر بهداشت نیکاراگوئه، اظهار داشت: به رغم تحریم‌های طولانی مدت علیه ایران اما در مسائل بهداشتی و درمانی در شرایط مطلوبی قرار داریم. در حال حاضر حدود ۹۷ درصد از داروهای مورد نیاز کشور در داخل ایران ساخته می‌شود و برای تولید سه درصد داروی وارداتی توسط شرکت‌های دانش بنیان و شرکت‌های داروسازی ایرانی تلاش می‌کنیم تا از واردات دارو بی نیاز شویم.

وی افزود: در پاندمی کووید ۱۹، دستاوردهای بسیار خوبی در عرصه‌های بین المللی داشتیم. در مرحله ورود این بیماری به ایران علیرغم مشکل..

دستاوردهای ایران در پاندمی کرونا/ تلاش ۵ گروه برای ساخت واکسن

وزیر بهداشت، در گفتگوی تصویری با همتای نیکاراگوئه ای خود، به تشریح دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در پاندمی کرونا پرداخت.

به گزارش خبرگزاری مهر، سعید نمکی، در گفتگوی تصویری با وزیر بهداشت نیکاراگوئه، اظهار داشت: به رغم تحریم‌های طولانی مدت علیه ایران اما در مسائل بهداشتی و درمانی در شرایط مطلوبی قرار داریم. در حال حاضر حدود ۹۷ درصد از داروهای مورد نیاز کشور در داخل ایران ساخته می‌شود و برای تولید سه درصد داروی وارداتی توسط شرکت‌های دانش بنیان و شرکت‌های داروسازی ایرانی تلاش می‌کنیم تا از واردات دارو بی نیاز شویم.

وی افزود: در پاندمی کووید ۱۹، دستاوردهای بسیار خوبی در عرصه‌های بین المللی داشتیم. در مرحله ورود این بیماری به ایران علیرغم مشکلات ناشی از تحریم‌ها، توانستیم آزمایش‌های تشخیصی را با کیت ساخت داخل انجام دهیم و در حوزه کیت تشخیصی، دستگاه ونتیلاتور، ماسک و سایر اقلام مورد نیاز گرچه در روزهای اول مجبور به واردات بودیم اما در کمتر از ۵۰ روز به یک تولید کننده مقتدر در سطح منطقه تبدیل شدیم.

تولید داروهای فاویپیراویر و رمدسیویر در ایران

وزیر بهداشت یادآور شد: داروهای معروفی که علیه کووید ۱۹ در جهان مصرف می‌شوند مانند فاویپیراویر را سریعاً در کشور تولید کردیم و حتی داروی رمدسیویر که جدیدترین داروی ضد ویروس است در دو شرکت ایرانی تولید می‌شود و از هفته آینده در اختیار بیماران قرار خواهد گرفت.

نمکی افزود: در ایران توانستیم با بسیج ملی علیه کرونا، در مرحله اول با استفاده از پرونده الکترونیک سلامت ۷۸ میلیون نفر را غربالگری کنیم و در این راستا افراد را در مراحل اولیه تست مثبت شناسایی و ایزوله کنیم و تحت مراقبت قرار دهیم و بار بیمارستانها در این شرایط، به شدت کاهش پیدا کرد و با جمیعت بیش از ۸۰ میلیون نفری، هرگز نیاز به تخت اضافه در بیمارستان‌ها، پیدا نکردیم.

وی یادآور شد: در حال حاضر به رغم اینکه در پیک جدید کووید ۱۹ در ایران بعد از بازگشایی مشاغل، صنایع و اصناف قرار داریم، اما همه چیز تحت کنترل است و در استان‌هایی که مشکل داریم در حال مهار بیماری هستیم.

استفاده از زیرساخت‌های کشور برای مقابله با کرونا

وزیر بهداشت گفت: برای مقابله با کرونا از ظرفیت زیرساخت‌های ارزشمند کشور از جمله ۱۸ هزار خانه بهداشت در روستاها، بیش از ۱۰ هزار مرکز خدمات جامع سلامت در شهرها و حاشیه شهرها و ۸۰۰ بیمارستان در شهرها استفاده کردیم. از سوی دیگر خوشبختانه تحقیقات گسترده‌ای در مورد کووید ۱۹ در بیش از ۶۰ دانشگاه علوم پزشکی ایران در حال انجام است و دستاوردهای بسیار خوبی در پروتکل‌های درمانی و اثربخشی داروهای جدید داشته ایم و به نتایج خوبی هم رسیده‌ایم.

تلاش حداقل ۵ گروه برجسته ایرانی برای ساخت واکسن در کشور

نمکی تاکید کرد: در حال حاضر حداقل ۵ گروه بسیار برجسته ایرانی بر روی ساخت واکسن در ایران کار می‌کنند و خیلی زود قرار است که مطالعات بالینی این واکسن‌ها بر روی انسان، آغاز شود. همچنین در طول پاندمی کرونا در جهان، در ایران بر روی بیماری‌های غیر واگیر مانند بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت و سایر بیماری‌های شایع، کار گسترده‌ای در نظام ارائه خدمات در حال انجام است.

وی یادآور شد: در ایران مراکز درمانی ارائه خدمات به بیماران کرونا از سایر خدمات مجزا است و تمام خدمات درمانی و پیشگیرانه و مراقبت‌های مورد نیاز گروه‌های مختلف جامعه از جمله واکسیناسیون و مراقبت از مادر و کودک به خوبی ارائه می‌شود.

آماده انتقال تجربیات به نیکاراگوئه هستیم

وزیر بهداشت اظهار داشت: آمادگی داریم که تمام تجربیات خودمان را در اختیار دولت نیکاراگوئه قرار دهیم. همچنین در زمینه تفاهم نامه‌های قبلی نیز کاملاً پایبند هستیم و آمادگی داریم که تفاهم نامه‌ها را ادامه داده و علاوه بر مسائل مورد توافق، در سایر حوزه‌ها از جمله صادرات دارو و انتقال دانش فنی نیز آماده همکاری هستیم.

نمکی خاطرنشان کرد: خوشحالیم که نیکاراگوئه پیشرفت‌های خوبی از سال ۲۰۰۷ تا کنون در حوزه سلامت داشته و بدون شک هرگونه سرمایه گذاری در بخش سلامت می‌تواند بقیه بخش‌ها را حمایت کند. در دولت دکتر روحانی نیز با اجرای طرح تحول نظام سلامت، اتفاقات بسیار خوبی در سالهای اخیر رخ داد.

توفیقات طرح تحول نظام سلامت

وی افزود: در دولت دکتر روحانی بیش از ۴۰ هزار تخت بیمارستانی به ظرفیت کشور اضافه شده، بیمه سلامت، همه شهروندان را تحت پوشش قرار داد، پرداخت از جیب بیماران به شدت کاهش یافت، برای ماندگاری پزشکان در مناطق محروم، مشوق‌هایی ایجاد شد و سهم بخش سلامت از GDP از حدود ۶ درصد به حدود ۹.۵ درصد رشد پیدا کرد.

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: در ایران ستاد ملی مقابله با کرونا تشکیل شد و تمام دستگاه‌های اجرایی مهم با محوریت وزارت بهداشت و مسئولیت رئیس جمهور، به طور مرتب جلسات هفتگی برگزار می‌کنند. تردید نداریم که ملت ایران و نیکاراگوئه با تکیه بر توان داخلی و بردباری می‌توانند بر فشارهای ناشی از تحریم‌های آمریکا، غلبه کنند.

نمکی خاطرنشان کرد: هیچ استبداد و زورگویی به ملت‌ها در جهان دوام نیاورده و قطعاً محکوم به شکست است. ایران آمادگی هر کمکی به دولت نیکاراگوئه را دارد و برای تداوم همکاری‌های گذشته و همچنین انتقال دانش فنی، آموزش و دانش پزشکی با توجه به وجود ۶۶ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی در ایران، تربیت متخصص در همه رشته‌ها و دارو و تجهیزات پزشکی آمادگی کامل داریم.

وی یادآور شد: پیشنهاد بنده این است که برای تداوم و تقویت همکاری‌های دو کشور، یک نفر از سوی وزارت بهداشت نیکاراگوئه به همراه سفیر ایران در آن کشور و دکتر اسدی لاری از سوی وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران و سفیر نیکاراگوئه در ایران، در تعامل باشند و گزارش‌ها را مرتب به ما ارائه کنند.

علاقه مندیم از پیشرفت‌های فناوری و تکنولوژی ایران استفاده کنیم

خانم آلوارز وزیر بهداشت نیکاراگوئه نیز در این گفتگو با اشاره به تلاش‌های کشورش برای پیشگیری و رسیدگی به درمان بیماران کووید ۱۹، گفت: بین جمعیت ۶ میلیون نفری نیکاراگوئه و بیش از ۸۰ میلیون نفری ایران، تفاوت زیادی وجود دارد اما علاقه مند هستیم که از پیشرفت‌های فناوری و تکنولوژی ایران استفاده کنیم.

وی یادآور شد: دولت نیکاراگوئه از سال ۲۰۰۷ تا کنون اقداماتی را برای تقویت نظام سلامت به ویژه در حوزه تقویت زیرساخت‌ها، بیمارستانها و کلینیک‌های سیار انجام داده تا خدمات بهداشتی و درمانی مورد نیاز به نقاط دوردست کشور نیز ارائه شود. جمعیت نیکاراگوئه حدود ۸ درصد از جمعیت ایران است و تعداد جمعیتی که باید به آنها خدمات ارائه کنیم، خیلی کمتر از ایران است اما برای تقویت نظام سلامت کشورمان در حوزه پیشگیری و درمان تلاش‌های زیادی کرده‌ایم.

آلوارز گفت: در حال حاضر ۷۳ بیمارستان مجهز، ۱۴۳ مرکز درمانی، یک هزار و ۳۳۳ خانه بهداشت، دو هزار و ۸۴۸ مرکز درمانی در محلات مختلف در شبکه ای شامل دو هزار و ۷۷۶ نقطه ارائه خدمات درمانی را تقویت و اجرا کردیم. پرسنل وزارت بهداشت نیکاراگوئه حدود ۳۳ هزار نفر هستند اما با حمایت مردم و شبکه ای محلی با مشارکت بیش از ۴۲ هزار نفر از داوطلبان، خدمات مامایی، پزشکی و سایر خدمات پیشگیری و درمانی را ارائه می‌کنیم.

وزیر بهداشت نیکاراگوئه افزود: یکی از بحث‌های مهم از سال ۲۰۰۷ تا کنون، آموزش و ارتقای پرسنل بود و در این مدت، سه هزار پزشک جدید را در ۲۵ تخصص تربیت کردیم و یکی از تخصص‌هایی که کمتر به آن توجه می‌شد و جدیداً به آن توجه شده، تربیت نیرو برای بخش‌های ICU بوده است.

تشکیل کمیسیون بین وزارتی در نیکاراگوئه برای مقابله با کرونا

وی خاطرنشان کرد: برای مقابله با کرونا در نیکاراگوئه، کمیسیون بین وزارتی تشکیل شد که ریاست آن بر عهده رئیس جمهور است و همه فعالیت‌ها برای مدیریت کرونا توسط این کمیسیون انجام می‌شود. پروتکل‌های پاسخگویی و رسیدگی به موقع و همچنین مراقبت‌های تقویت شده در این حوزه را تعریف و اجرایی کردیم.

وابستگی نیکاراگوئه به واردات و مشکلات آن

آلوارز یادآور شد: نیکاراگوئه بر خلاف ایران برای واکسن مستقیماً عمل نکرده اما با حمایت مؤسسه سنت پترزبورگ روسیه کار بر روی واکسن را انجام می‌دهیم و در این زمینه کارهایی را شروع کرده‌ایم اما متأسفانه به واردات خارجی وابسته هستیم و وابستگی به واردات باعث شده که قیمت برخی از تجهیزات و وسایل مورد نیاز بسیار بالاتر رود و از آنجایی که کشور ما تحت فشار و محدودیت است، کمیت خرید کاهش و قیمت‌ها افزایش می‌یابد که بر روی مردم و دولت ما فشار وارد می‌شود.

وی در پایان ضمن تقدیر از حمایت‌های دولت و ملت ایران از نیکاراگوئه، یادآور شد: علاقه مندیم تا ضمن استمرار توافقات قبلی، شاهد تبادل تجربیات ایران در حوزه مقابله با کووید ۱۹ و سایر موارد پیشگیرانه، خدمات بهداشتی و درمانی، دارو و جنبه‌های نظارت بر قوانین صادرات دارو به نیکاراگوئه و سایر حوزه‌ها باشیم.

کد خبر 4991335

admin

دیدگاهتان را بنویسید

پست بعدی

انفجار در کارخانه‌ مواد شیمیایی در چین ۶ کشته داد

چ مرداد 15 , 1399
انفجار در یک کارخانه مواد شیمیایی در استان هوبی واقع در مرکز چین کشته برجای گذاشت. طبق آمار رسمی تا صبح امروز (سه‌شنبه) مرگ شش تن بر اثر این حادثه تایید شده است. همچنین چهار نفر دیگر نیز در این حادثه زخمی شده‌اند. بنابر اعلام رسانه‌های داخلی چین حادثه عصر روز گذشته (دوشنبه) رخ داده اما ماموران امداد و نجات همچنان در حال جست‌وجو و پاکسازیِ محل حادثه هستند. عملیات اطفاء حریق نیز بیش از دو ساعت به طول انجامیده است. در حال حاضر بیش از ۱۰۰ نفر و ۱۴ ماشین آتش نشانی مشغول پاکسازی محل هستند. به گزارش شینهوا، کار این کارخانه به طور کامل متوقف شده و تحقیق و بررسی برای کشف دلیل وقوع این حادثه در حال انجام است. انفجار در یک کارخانه مواد شیمیایی در استان هوبی واقع در مرکز چین کشته برجای گذاشت. پایگاه خبری خبر فوری (khabarfoori.com) حوادث/ آتش سوزی 15 مرداد 1399 - 07:00 طبق آمار رسمی تا صبح امروز (سه‌شنبه) مرگ شش تن بر اثر این حادثه تایید شده است. همچنین چهار نفر دیگر نیز در این حادثه زخمی شده‌اند. بنابر اعلام رسانه‌های داخلی چین حادثه عصر روز گذشته (دوشنبه) رخ داده اما ماموران امداد و نجات همچ..

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000