ترامپ می‌خواهد بازی انتخابات را برهم بزند؛ یا تعویق انتخابات، یا جنگ خارجی!

یک تحلیل‌گر آمریکایی می‌گوید: ترامپ قدرت قانونی برای تغییر زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را ندارد اما می‌تواند دائما در مورد شرایط برگزاری آن سوالات و ابهاماتی را مطرح کند تا انتخابات 2020 را غیر عادی جلوه دهد.

به گزارش خبر فوری، مساله برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده حالا وارد فاز جدیدی شده است. از قبل هم معلوم بود با سخت‌تر شدن شرایط، دونالد ترامپ (رئیس جمهوری این کشور) سعی می‌کند مسیر انتخابات را تغییر دهد. این چیزی بود که جو بایدن (رقیب انتخاباتی ترامپ) چند ماه پیش بر آن تاکید کرد. بایدن در یکی از سخنرانی هایش اعلام کرد که ترامپ به دنبال این است که انتخابات را به تعویق بیندازد.

حالا ترامپ رسما در توییتر خود از تعویق انتخابات سخن گفته. بهانه رئیس جمهور آمریکا برای این کار هم مشخص است: “ویروس کرونا”.

با این حال، علت اصلی اصرار ترامپ چیز دیگری است؛ او به سرعت در حال از دست دادن طرفداران خود است و با تعویق انتخابات می‌خواهد بار دیگر با استفاده از فاکتور زمان طرفداران خود را سر و سامان دهد.

اما مشخص است که ترامپ هیچ اختیاری در تعویق انتخابات ندارد. طبق قانون آمریکا، مسئول مستقیم تعویق انتخابات در شرایط اضطراری، کنگره است. اکثریت کنگره دست حزب رقیب یعنی دموکرات ها است و همه می‌دانند که رئیس دموکرات کنگره یعنی “نانسی پلوسی” رابطه بسیار بدی با رئیس جمهور دارد و به هیچ وجه نمی‌خواهد که ترامپ از این تله تاریخی فرار کند.

از طرف دیگر، جمهوری خواهان آمریکا نیز مخالف تعویق انتخابات 2020 هستند. یورو نیوز در یکی از گزارش های خود علت این امر را احتمال ریاست جمهوری موقت “بایدن” می‌داند.

طبق تحلیل این پایگاه خبری، اگر انتخابات به تعویق بیفتند ترامپ نمی‌تواند تا برگزاری انتخابات در کاخ سفید مانده و به عنوان رئیس جمهور فعالیت کند چون طبق قانون آمریکا، رئیس جمهور بعد از پایان چهار سال ریاستش به صورت خودکار عزل می‌شود. طبق این قانون، معاون رئیس جمهوری نیز بعد از 4 سال از قدرت کنار می رود و به همین علت ریاست جمهوری موقت “مایک پنس” هم کان لم یکن می‌شود.

از طرف دیگر، نمایندگان کنگره نیز شامل این قانون شده و چون چهار سال دوره نمایندگان کنگره نیز قبل از نوامبر به پایان می‌رسد، هیچ نماینده ای نمی‌تواند رئیس جمهور موقت شود.

یورو نیوز معتقد است شرایط قانونی آمریکا در این زمان ایجاب می‌کند که یکی از اعضای ارشد حزب مخالف ترامپ یعنی دموکرات‌‎ها تا روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را بر عهده بگیرند که این شخص به علل پیچیدگی های قانونی احتمالا خود جو بایدن باشد. نیک مشخص است که جمهوری خواهان علاقه ندارند بایدن رئیس جمهور موقت کشور آمریکا شود.

چرا ترامپ به دنبال تعویق است؟

نتایج اصرار دونالد ترامپ بر تعویق انتخابات چیست و اگر او به هدفش نرسد به چه راهکاری روی می‌آورد؟ در این رابطه مصاحبه ای اختصاصی داشتیم با یکی از کارشناسان علوم سیاسی آمریکا.

پروفسور وینسنت فرارو، استاد علوم سیاسی کالج هیلوویکی است که از سال 1976 تدریس را آغاز کرده است. زمینه تخصصی او تغییرات روابط بین المللی از زمان جنگ سرد به بعد بوده است اما تحقیقاتی را هم در زمینه سیاست جهانی، سیاست خارجی آمریکا و اقتصاد بین‌المللی داشته است. پروفسور فرارو مدتی به عنوان مشاور علمی برای انجمن ملل متحد ایالات متحده و برنامه توسعه سازمان ملل متحد مشغول فعالیت بوده است.

خبر فوری: به نظر شما مشکل اصلی ترامپ در پیش برد هدفش یعنی تعویق انتخابات ریاست جمهوری چیست؟

فرارو: به نظر من مشکل اصلی او این است که اولا این مساله جزء اختیارات او نیست و کنگره تصمیم قطعی را در این رابطه می‌گیرد و به همین علت اظهار نظر او در این موضوع بی ربط است. ثانیا، بسیاری از جمهوری خواهان و هم حزبی های ترامپ هم با این موضوع و طرح مخالف هستند. بنابراین، ترامپ به هیچ وجه قدرت تغییر زمان انتخابات را ندارد.

خبر فوری: اگر چنین است پس چرا او از این موضوع سخن گفته و این طرح را به خصوص در توییترش ارائه داده است؟

فرارو: ترامپ قدرت قانونی برای تغییر زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را ندارد اما می‌تواند دائما در مورد شرایط برگزاری آن سوالات و ابهاماتی را مطرح کند تا انتخابات 2020 را غیر عادی جلوه دهد و بدین ترتیب، قانونی بودن آن را زیر سوال ببرد. این اقدام و هدف به خوبی نشان می‌دهد او در مورد آینده انتخابات و نتیجه اش به شدت نگران شده است. او حالا واقعا می‌ترسد که انتخابات را به رقیبش ببازد.

خبر فوری: مدتی پیش برخی رسانه‌ها و تحلیلگران به نقل از برخی نزدیکان رئیس جمهور گفتند که ترامپ اگر به این نتیجه برسد که در انتخابات 2020 شکست خواهد خورد، قبل از انتخابات از نمایندگی حزب جمهوری خواه و شرکت در رقابت‌ها استعفا می‌دهد. به نظر شما، آیا رئیس جمهور آمریکا دست به چنین اقدامی می‌زند؟

فرارو: من بعید می‌دانم که ترامپ از شرکت در انتخابات استعفا بدهد (چون برای آینده سیاسی اش گران تمام می شود)؛ مگر اینکه دلیلی موجه برای این کار پیدا کند. دلیلی که هم خودش و هم اطرافیان و حزبش را قانع نماید که او قادر به شرکت در رقابت انتخاباتی نیست. مثلا ابتلای احتمالی خود ترامپ به کرونا ویروس می‌تواند دلیل موجهی باشد که او در انتخابات شرکت نکند و بدون حاشیه فراوان قبل از شکست خود را کنار بکشد. مع الوصف، ترامپ انسان غیر قابل پیش بینی است و هر کاری از او بر می‌اید. لذا من واقعا نمی‌توانم با اطمینان در مورد او و اقدامات احتمالی اش سخن بگویم.

خبر فوری: به نظر شما ترامپ برای فرار از شکست در انتخابات چه می‌کند؟

فرارو: چیزی که مرا واقعا نگران می‌کند این است که او سعی کند به قول معروف بازی را به هم بزند. یعنی در ماه اکتبر بحرانی به وجود بیاورد تا بتواند پایگاه های طرفداری خود را مجددا بسیج کند.

خبر فوری: مثلا چه اقدامی؟

فرارو: به نظرم یکی از محتمل ترین سناریوها می‌تواند آغاز یک جنگ خارجی باشد. شاید با ایران.

خبر فوری: این جنگ احتمالی واقعا می تواند او را از شکست در انتخابات فراری دهد؟

فرارو: البته که نه. جنگ خارجی با ایران می‌تواند تبدیل به یک فاجعه برای آمریکا شود اما در کوتاه مدت (به خصوص چند ماه نزدیک به انتخابات) کسی از این فاجعه خبردار نخواهد شد. ترامپ می‌‍خواهد فضای آمریکا را تغییر دهد تا بتواند نتیجه انتخابات را عوض کند.

آیا ترامپ می‌تواند جنگی را علیه ایران آغاز کند؟

هر چند پروفسور فرارو از امکان آغاز جنگ گفت اما نباید فراموش کرد که قوانین آمریکا در طول این یکی دو ساله تغییرات زیادی کرده است. مجلس سنای آمریکا مدتی پیش قطع‌نامه‌ای تصویب کرد که به موجب آن، رئیس‌جمهور ایالات متحده حق اقدام نظامی علیه ایران بدون اجازه کنگره را نخواهد داشت تصویب کرد. این قطعنامه از رئیس جمهور آمریکا می‌خواهد نیروهای آمریکایی را درگیر نبرد با ایران نکند، مگر آنکه کنگره ابتدا اعلان جنگ کرده یا مجوز مشخصی را برای استفاده از قوای نظامی علیه ایران تصویب کرده باشد.

کنگره آمریکا همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد در دست دموکرات ها است و بعید است پلوسی و طرفدارانش به همین راحتی اجازه جنگ به ترامپ بدهند چرا که خوب می‌دانند ترامپ با این اقدام می خواهد از تله ای که در آن گرفتار است فرار کند.

با این حال، برخی معتقدند این اقدام قانونی سنا کافی نبوده و به علت کلی بودن، دست رئیس جمهور را در برخی شرایط حاد باز می‎گذارد. شاید یکی از بارزترین مثال ها در این رابطه، عراق باشد که در آنجا نیروهای ایرانی و آمریکا در کنار هم حضور دارند و یک حادثه می‌تواند باعث درگیری دو گروه و در نتیجه جنگی بزرگ شود. همچنین خلیج فارس هم از جمله مکان هایی است که آغاز درگیری در آن می‌تواند به حدی سریع باشد که اصلا کار به تصویب کنگره نرسد.

در نتیجه، شاید آغاز یک درگیری و بحران توسط شخص رئیس جمهور آمریکا ممکن باشد اما آغاز جنگ سراسری و بزرگ علیه یک کشور مانند ایران در حوزه اختیارات او نیست و تا کنگره چنین اجازه ای به او ندهد( که نخواهد داد) نمی‌تواند یک جنگ بزرگ و رسمی را آغاز نماید.

منبع: خبر فوری

انتخابات 2020
پروفسور وینسنت فرارو
دونالد ترامپ

admin

دیدگاهتان را بنویسید

پست بعدی

داروخانه ها خالی از ماسک دولتی/فروش بدون فاکتور کارخانه ها

س مرداد 14 , 1399
نایب رئیس انجمن داروسازان استان تهران، گفت: بعد از نقل قول هایی که در روزهای گذشته پیرامون توزیع ماسک با قیمت مصوب دولتی در داروخانه ها مطرح شد، وزارت صمت فعلا اقدامی نکرده است. بهمن صبور، در گفتگو با خبرنگار مهر، به تشریح وضعیت توزیع ماسک با قیمت مصوب در داروخانه ها پرداخت و افزود: بعد از اینکه در روزهای گذشته صحبت های زیادی در ارتباط با عرضه ماسک با قیمت مصوب دولتی در داروخانه ها مطرح شد، وزارت صمت فعلا ماسک توزیع نکرده و پاسخگو نیست. وی با اعلام اینکه قرار شد قیمت ماسک سه لایه تولید داخل در کارخانه ۱۰۰۰ تومان باشد، گفت: قرار بود قیمت این ماسک برای شرکت های پخش ۱۱۵۰ و برای مصرف کننده ۱۳۰۰ باشد که فعلا خبری نیست. صبور با عنوان این مطلب ک..

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000