فراخوان جلیلی به دانشجویان : حصار تحریم را بشکنید / باید آمریکا را از تحریم کردن پشیمان کنیم

فراخوان جلیلی به دانشجویان : حصار تحریم را بشکنید /  باید آمریکا را از تحریم کردن پشیمان کنیم

مهر نوشت: عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت:دفاع و حماسه فقط در خاکریزهای خاکی نبوده است؛ دفاع و حماسه امروز باید توسط دانشجویان در سایر خاکریزها نیز رقم بخورد.

سعید جلیلی نماینده رهبر انقلاب در شورایعالی امنیت ملی در دیدار با جمعی از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف که در آستانه روز بزرگداشت مقام دانشجو برگزار شد، با اشاره به تعالیم قرآنی از سوره‌ی مبارکه عصر، گفت: یکی از دغدغه‌های همیشگی آنست که سرمایه دانشجویان که همان صرف بهترین دوران عمر خود در دانشگاه‌هاست، در بهترین شکل به نفع خود آنها و کشور سپری شود.

دغدغه دانشجویان برای مفید بودن، یک دغدغه مبارک و مقدس است

وی افزود: مفید واقع شدن علوم و تقاضای علم نافع و نافذ از جمله تأکیدات و دعاهای ائمه اطهار (ع) نیز بوده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: حتی امیرمومنان (ع) نیز که در قله کمال قرار دارند از خداوند می‌خواهند که از پیشتازان میدان‌های طاعت و عمل، باشند: «حتّی اَسْرَحَ اِلَیْکَ فی مَیادینِ السّابِقینَ»؛ لذا دغدغه دانشجویان برای مفید بودن، یک دغدغه مبارک و مقدس است.

جهاد برای جهش، پیشرفت و عدالت، کار جبهه‌ای می‌طلبد

جلیلی با بیان اینکه افق بلندی پیش روی ایران اسلامی است، خاطرنشان کرد: برخی دانشجویان حسرت می‌خورند که چرا دوران دفاع مقدس را درک نکرده‌اند، اما باید بدانید که رسالت انقلاب همچنان ادامه دارد و عرصه‌های مختلفی برای تأثیرگذاری مثبت در سیر انقلاب به روی شما عزیزان گشوده شده است.

وی با بیان اینکه عرصه جهاد، جهش و پیشرفت و عدالت، تقسیم کار و کارِ جبهه‌ای می‌طلبد، خاطرنشان کرد: این جبهه باید به درستی شکل بگیرد و هرکس نقش خود را انجام دهد؛ قرار نیست یک نفر همه‌ی مسئولیت‌ها را به عهده بگیرد چرا که وسع انسان‌ها محدود است، اما مهم آنست که تلاش‌ها هم‌افزا و مکمل یکدیگر باشد و ما نیز از وسع خودمان به خوبی استفاده کنیم.

نماینده رهبر انقلاب در شورایعالی امنیت ملی در پاسخ به این سوال که کدام عرصه علمی امروز اولویت دارد، تصریح کرد: امروز در هر زمینه علمی که علاقه داشته باشید، اعم از علوم مهندسی، انسانی و پزشکی، مجموعه‌ای از مسائل وجود دارد که می‌توانید در آن عرصه افتخارآفرینی کنید. و همه‌ی این عرصه‌ها نیازمند یک کار جهادی و جدی است.

ویژگی مهم دانشجویان در آزادگی و عدم محافظه کاری است

جلیلی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به دغدغه دانشجویان حاضر در این نشست نسبت به عملکرد برخی مسئولین، گفت: امام خمینی (ره) در خصوص قائم مقام خود فرمودند که ما با هیچ کسی عهد اخوت نبسته‌ایم؛ این وظیفه همه ماست که معروف و منکر را بشناسیم و برای اصلاح یا پیشرفت مسیر کشور، به آن عمل کنیم و دیگران را نیز در این راستا کمک نمائیم.

وی خاطرنشان کرد: آنچه تحت عنوان دولت سایه طرح شد، یک گفتمان در همین چارچوب است. «تأیید، تصحیح، تکمیلِ» روند اداره کشور از جمله اهدافی است که در این گفتمان مطرح می‌شود و محدود یا منحصر به مجموعه ما نیست؛ کما اینکه جنبش دانشجویی در این سال‌ها اقدام‌های خوبی در زمینه تصحیح روندهای خطا داشته است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در همین راستا افزود: اینکه نقش دانشجویان در این جبهه، یک نقش ویژه است به خاطر آنست که آزادگی دانشجویان از تعلقات مادی بیش از دیگران است. دانشجویان کمتر دچار محافظه‌کاری می‌شوند و حرکت جریانی آنها نشان می‌دهد که اقدامات مؤثر دانشجویی همواره منجر به نقطه عطفی در تاریخ معاصر کشورمان بوده است.

جنبش دانشجویی همانند تاریخ خود، در جنگ اقتصادی و علمی امروز، کشور را یاری رساند

جلیلی با اشاره نقش مهم جنبش دانشجویی در مقاطع مختلف تاریخی از جمله در آذر ماه سال ۳۲ تا سال‌های پیش از انقلاب اسلامی و بعد از آن به ویژه در دوران دفاع مقدس، گفت: در سال‌های اخیر نیز که جنگ اقتصادی به کشور تحمیل شده، این جنگ دارای ابعاد مختلف علمی، فناوری و.. بوده است، کما اینکه در سال‌های اخیر تعدادی دانشمندان برجسته‌ی کشور هدف دشمن قرار گرفته و به شهادت رسیدند.

وی تاکید کرد: وقتی دشمن کشور ما را در عرصه‌های مختلف علمی و فناوری تحریم می‌کند، تحریم شکن این جنگ، دانشجویان هستند. جنبش دانشجویی نقش ویژه‌ای در شکستن تحریم دارد.

نماینده رهبر انقلاب در شورایعالی امنیت ملی افزود: رئیس جمهور فعلی آمریکا یک ماه پس از روی کار آمدن، در سند موقت امنیت ملی آمریکا ابراز کرد که نگران ورود ایران به زمین بازی جدید در عرصه فناوری است.

جلیلی تصریح کرد: ما باید آمریکا را از تحریم کردن پشیمان کنیم، این پشیمانی با خنثی شدن تحریم رقم خواهد خورد.

وی اظهار داشت: دفاع و حماسه فقط در خاکریزهای خاکی نبوده است؛ دفاع و حماسه امروز باید توسط دانشجویان در سایر خاکریزها نیز رقم بخورد.

فراخوان جلیلی به دانشجویان : حصار تحریم را بشکنید /  باید آمریکا را از تحریم کردن پشیمان کنیم

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: شما دانشجویان شأن و منزلت خود را به خوبی بشناسید و در این جبهه با کار واقعی، خط‌شکن باشید و موانع را کنار بزنید. دانشجویان می‌توانند حصار تحریم را بشکنند و تلاش‌های خصمانه آمریکا را در عرصه‌های علم و اقتصاد به چالش بکشند.

جلیلی با اشاره به مشارکت جمعی از دانشجویان در ارائه طرح‌های مختلف اقتصادی به تصمیم‌گیران کشور، عنوان کرد: طرح مسکن مهر یکی از همان طرح‌هایی است که با مشارکت تعدادی از دانشجویان نخبه در فضای تصمیم‌سازی، محقق شد. در همین مدل، تعداد دیگری از نخبگان ایراداتی وارد کردند و نسبت به اصلاح آن اقدام کردند؛ وقتی میگوییم کار جبهه‌ای، منظور ما همین است.

وی تاکید کرد: همان قدر که مدیران در برنامه‌ریزی برای این جبهه مسئولیت دارند، ارکان‌ها و اقشار مردمی نیز باید برای تحقق اهداف جبهه مطالبه گری کنند؛ دانشجویان باید از مسئولان مطالبه کنند تا سهم و مأموریت هر دانشگاه در حل مسائل کشور تعریف و مطالبه شود؛ اگر این اتفاق رقم بخورد، در مسیر امتداد اندیشه در عمل گام برداشته‌ایم.

نماینده رهبر انقلاب در شورایعالی امنیت ملی در پایان سخنان خود گفت: اینکه سهم دانشگاه‌های مختلف در زمینه‌سازی برای ایجاد اشتغال و ارزآوری مشخص بشود، می‌تواند از جمله مطالبات جنبش دانشجویی قرار بگیرد. دانشجویان باید مطالبه کنند که سهم هر دانشگاه در ایجاد شغل و رفع وابستگی‌های کشور چیست؟ باید از وزیر علوم و رؤسای دانشگاه‌ها مطالبه کنند که برنامه چهار سال آینده در تحقق این اهداف ملی چگونه قرار است رقم بخورد؟

همچنین در این نشست دانشجویان بر لزوم توجه ویژه بر مسئله هدایت تحصیلی، تقویت سازوکار به کارگیری نخبگان، تعیین نقشه راه برای رفع خلاءهای علمی و فناوری کشور و پیگیری دغدغه‌ها و اولویت‌های مردم تاکید کردند.

2123219

admin

پست بعدی

جبلی: برنامه‌ای برای انتقاد از صدا و سیما می‌سازیم

س آذر 16 , 1400
باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: رئیس صدا و سیما گفت: برنامه گفت و گو محوری را طراحی خواهیم کرد که موضوع آن انتقاد از صدا و سیما باشد. پیمان جبلی رییس سازمان صداوسیما در حاشیه مراسم صمیمانه رییس رسانه ملی با دانشجویان و تشکل‌های دانشجویی در جمع خبرنگاران درباره برنامه گفتگو […]

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000