چین برترین شریک تجاری اروپا شد

5fcb45108d285_5fcb45108d287 چین برای اولین بار به برترین شریک تجاری اتحادیه اروپا تبدیل شد و جایگاه آمریکا را تصاحب کرد. رشد روزافزون قدرت اقتصادی چین باعث نگرانی و انتقاد آمریکایی‌ها و سایر قدرت‌های جهان شده است.

چین برای اولین بار به برترین شریک تجاری اتحادیه اروپا تبدیل شد و جایگاه آمریکا را تصاحب کرد. رشد روزافزون قدرت اقتصادی چین باعث نگرانی و انتقاد آمریکایی‌ها و سایر قدرت‌های جهان شده است.

سخنگوی وزارت خارجه چین، «هوا چونیینگ»، در کنفرانس خبری به خبرنگاران گفت داده‌های تجاری اتحادیه اروپا که برای ماه قبل منتشر شده است خبر خوبی برای چین و اتحادیه اروپا است.

طبق داده‌های رسمی اداره آمار اروپا که در اختیار نیوزویک قرار گرفته است، حجم تبادلات تجاری اتحادیه اروپا با چین در بازه ژانویه تا سپتامبر امسال به ۴۲۵.۵ میلیارد یورو (معادل ۵۱۶.۸ میلیارد دلار) رسیده است و از حجم تبادلات بین اتحادیه اروپا و آمریکا که ۴۱۲.۵ میلیارد یورو (معادل ۵۰۱ میلیارد دلار) بوده، فراتر رفته است.

در گزارش اداره آمار اروپا آمده است: در ۹ ماه ابتدایی ۲۰۲۰ چین برترین شریک تجاری اتحادیه اروپا بوده است. در این بازه واردات اروپا از چین ۴.۵ درصد نسبت به بازه مشابه سال گذشته جهش داشته است، در حالی که صادرات همان مقدار سال گذشته باقی مانده است.

در همین بازه تجارت اروپا با آمریکا به شدت افت کرده است؛ واردات ۱۱.۴ درصد سقوط کرده و صادرات ۱۰ درصد پایین آمده است.

سخنگوی وزارت خارجه چین می‌گوید: این تغییر نشانه روابط محکمی بین چین و اتحادیه اروپا است. او اشاره کرد اتحادیه اروپا سال‌هاست که برترین شریک تجاری چین بوده است.

badoorbin.com
akhbarazad.com
منبع : خبرفوری

admin

دیدگاهتان را بنویسید

پست بعدی

آماده مذاکره با ایران در رابطه با برجام هستیم

ش آذر 15 , 1399
سیاسی/ بین الملل وزیر خارجه بحرین گفت که نتیجه ثابت کرده است که برجام نیاز به بازنگری دارد و توصیه می کنیم که در این زمینه با کشورهای منطقه مشورت شود. عبداللطیف الزیانی در سخنرانی خود در نشست گفت وگوی منامه مدعی شد که کشورهای عربی حاشیه خلیج (فارس) آماده […]

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000