پل تاریخی خاتون در کرج ریزش کرد

5fcb35b1dc2a4_5fcb35b1dc2a6

مدیرکل میراث فرهنگی البرز با اشاره به ریزش یک پل تاریخی در کرج گفت: بدون شک عملیات عمرانی صورت گرفته در اطراف این پل در سال‌های ۹۵ و ۹۶ در وقوع این اتفاق بی تاثیر نبوده است.

فریدون محمدی با اشاره به ریزش بخشی از سقف پل تاریخی خاتون اظهار کرد: این اتفاق عصر دیروز اتفاق افتاده و علت دقیق آن در دست بررسی است.

وی با اشاره به برخی از دلایل احتمالی وقوع این اتفاق ادامه داد: بدون شک عملیات عمرانی صورت گرفته در اطراف این پل در سال‌های ۹۵ و ۹۶ در وقوع این اتفاق بی تاثیر نبوده است.

وی اضافه کرد: البته نباید این موضوع را هم نادیده گرفت که استحکام این پل در حدود ۴۰۰ سال گذشته به دلیل وقوع سیل و زلزله کم شده است.

این مسئول اضافه کرد: علاوه بر این، در دهه ۴۰ و ۵۰ نیز پل خاتون محل تردد خودرو بوده که این امر هم در کاهش استحکام این اثر تاریخی تاثیر خود را داشته است.

وی گفت: علاوه بر موارد مذکور، با توجه به اینکه پل شکل طاقی دارند و رفت و آمد بر روی آنها بیشتر بوده به لحاظ ایستایی نسبت به دیگر بناهای تاریخی آسیب پذیرتر هستند.

محمدی اضافه کرد: صبح امروز گروهی متشکل از کارشناسانی از وزارت میراث فرهنگی و اداره کل میراث فرهنگی البرز کار گروهی را تشکیل داده‌اند تا وضعیت پیش آمده برای پل را بررسی و میزان خسارت وارد شده به این بنا را مشخص کنند.

وی اضافه کرد: با برآورد خسارت وارد شده به این بنا، اعتبار مورد نیاز برای مرمت آن تعیین و مرمت فوری آن در دستور کار قرار خواهد گرفت.

گفتنی است پل تاریخی خاتون بین پل حافظ و میدان کرج بر روی رودخانه کرج بنا شده است. این پل متعلق به دوره صفوی است ولی پی آن در دوره سلجوقی بنا شده است. این پل ۶۱ متری در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

انتهای پیام

badoorbin
akhbarazad.com
منبع : خبرفوری

admin

دیدگاهتان را بنویسید

پست بعدی

ببر باغ وحش ارم تلف شد

ش آذر 15 , 1399
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تهران گفت: بنا بر اعلام مدیریت باغ وحش پارک ارم، ماده ببر این باغ وحش صبح روز جمعه ۱۴ آذرماه تلف شده است. فاطمه برنا با اعلام این خبر گفت: بعد از ظهر روز گذشته مسئولین باغ وحش ارم طی تماس تلفنی خبر زخمی […]

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000