از سینمای ۱۲۵ ساله اتیوپی چه می‌دانید؟

5f8b1f7c55a65_5f8b1f7c55a69 سینما ۱۲۵ سال قبل وارد اتیوپی در شاخ آفریقا شد، اما هرگز نتوانست به بالندگی برسد و تنها جشنواره بین‌المللی آن، جشنواره‌ویژه فیلم‌های مستند با قدمتی کمتر از دو دهه است.

صنعت سینما در اتیوپی هنوز در مرحله نوزادی خود به سر می‌برد. البته در چند سال اخیر این کشور شاهد تعداد زیادی از فیلمسازان نسل جدید بوده است که مشغول تولید محصولات آماتور بوده‌اند و بعضاً نظر بینندگان زیادی را در اتیوپی به خود جلب کرده اند، با این حال باید به روشنی اشاره کنیم که این تولیدات هیچ یک در حد استاندارد نیستند. این در حالی است که اتیوپی تنها ملت آفریقایی با خط خاص خود و تاریخچه میراث ادبی باستان است.

اما نکته تعجب آور این است که صنعت سینما تنها سه سال پس از نمایش اولین فیلم جهان در پاریس در ۲۸ دسامبر ۱۸۹۵ توسط برادران لومیر به این کشور وارد شد. برخی از آثار مکتوب علمی، سال ورود نخستین تجهیزات فیلمبرداری به اتیوپی را ۲۶ سال بعد از این تاریخ و ساخت نخستین سالن سینما را ۱۹۲۳ میلادی ذکر کرده‌اند.

با این همه، فیلمسازی در اتیوپی طی این سال‌ها نتوانسته به بالندگی و بلوغ برسد.

تاریخچه هنر هفتم در کشور اتیوپی به دوره حاکمیت نظامیان به رهبری «منگستو هایله ماریام» باز می‌گردد و از سال ۱۹۷۵ به بعد به تدریج صنعت سینما در این کشور شکل گرفت. تنها سابقه‌ای که از سینما در دوره قبل از حکومت هایله ماریام در این کشور وجود دارد فیلم مستندی است که در دهه ۱۹۶۰ توسط فیلمسازی اتیوپیایی درباره فقر و گرسنگی مردم این کشور تهیه شد و با وجود کیفیت هنری پایین آن، به دلیل ترسیم صحنه‌های تکان‌دهنده‌ای از زندگی پر محنت و رنج مردم اتیوپی با استقبال شبکه‌های تلویزیونی غربی مواجه شد.

پس از استقرار نظامیان بر اتیوپی در سال ۱۹۷۴، هایله ماریام سانسور شدیدی را بر صنعت در حال رشد سینما حاکم ساخت و تلاش زیادی انجام داد تا آن را در خدمت اهداف کمونیستی خود و تبلیغ حاکمیت خویش قرار دهد، به همین دلیل نمایش فیلم‌هایی از شوروی رونق گرفت، هر چند رفته‌رفته از تعداد سالن‌های سینما کم شد.

با وجود محدودیت‌های دوره ۱۵ ساله رژیم هایله ماریام، سینمای اتیوپی به تدریج به پیشرفت‌های قابل توجهی نائل آمد و کارگردانان بزرگی همچون هایله گریما (Haile Gerimaa) فیلم‌های ارزشمندی در ارتباط با تاریخ و فرهنگ اتیوپی تولید کردند که سبب شهرت سینمای اتیوپی در سطح قاره آفریقا شد.

پس از سرنگونی هایله ماریام و به وجود آمدن آزادی نسبی در این کشور آفریقایی، فیلم‌های مستند و سینمایی متعددی در دهه‌های ۱۹۹۰ و ۲۰۰۰ میلادی در اتیوپی تولید شدند و چند سینمای بزرگ مطابق با استانداردهای بین‌المللی نیز در آدیس آبابا و دیگر شهرهای بزرگ اتیوپی احداث شدند.

از سال ۲۰۰۰ به بعد، اتیوپی رشد چشمگیری در تولید فیلم‌های ویدئویی محلی داشته است. فیلم‌ها اکثر به زبان «امهری» زبان بومی مردم اتیوپی ساخته می‌شوند و برخی هم از زبان فرانسه بهره می‌گیرند.

badoorbin.com
akhbarazad.com
منبع : خبرفوری

admin

دیدگاهتان را بنویسید

پست بعدی

حضور دانشجویان جدیدالورود در دانشگاه بستگی به تصمیمات ستاد کرونا دارد

ش مهر 26 , 1399
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه علم و صنعت گفت: نحوه حضور دانشجویان جدیدالورود در دانشگاه بستگی به تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا دارد. ابوالفضل واحدی درباره فرآیند مصاحبه آزمون دکتری اظهار کرد: بعد از اینکه افراد واجد شرایط برای مصاحبه دکتری از طرف سازمان سنجش معرفی شدند، دانشگاه […]

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000