دعوای ایران و عربستان، از رویارویی سیاسی به جدل ایدئولو‍ژیک تبدیل شده است

سیاسی/ سیاست خارجی 5f8b1b0f62383_2020-10-17_19-55 کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: دعوای ایران و عربستان، از رویارویی سیاسی به جدل ایدئولو‍ژیک تبدیل شده است. به همین دلیل باز شدن گره کور چالش جمهوری‌اسلامی با دولت سعودی سخت‌تر از همیشه شده است.

«با تشدید فشار بر ایران،‌ این کشور مجبور خواهد شد به پای میز مذاکره بیاید». این اظهارنظر صریحِ «فیصل بن‌رحمان» وزیر امور خارجه عربستان سعودی نشانه‌ای بارز از فضای چالشی بین ایران و عربستان است. اختلافی عمیق بین دو کشور مهم و تاثیزگذار خاورمیانه که کمتر تحلیلگری رای به پایان و حتی کمرنگ‌ شدن آن می‌دهد.

پیر محمد ملازهی در این‌باره اظهار داشت: اختلاف و یا بهتر است گفته شود دعوای ایران و عربستان، از رویارویی سیاسی به جدل ایدئولو‍ژیک تبدیل شده است. به همین دلیل باز شدن گره کور چالش جمهوری‌اسلامی با دولت سعودی سخت‌تر از همیشه شده است. آن هم در شرایطی که طرفِ‌ عربستانی بیشتر به آتش دامن می‌زند و ضمن همراهی‌ با آمریکا،‌ رابطه دو کشور را روز به روز دورتر می‌کند.

او همچنین تصریح کرد: در چنین فضایی هرگاه که گشایشی در مناسبات بین‌المللی ایران به وجود می‌آید، سعودی‌ها دست به هر اقدام خرابکارانه‌ای می‌زنند تا تهدید را متوجه ایران کنند. بر همین اساس حالا که موعد پایان تحریم تسلیحاتی ایران رسیده است، وزیر امور خارجه سعودی در واکنش کاملا قابل‌پیش‌بینی از کشورهای جهان خواسته ما را تحت فشار قرار بدهند. آن هم در شرایطی که جمهوری‌اسلامی فقط با کشورهای کره‌شمالی،‌ چین و روسیه می‌تواند مبادله هسته‌ای داشته باشد. دولت ایران برای مبادلات مالی دستش بسته است و باطبع نمی‌تواند فضای داد و ستد مطلوبی داشته باشد.

وی توضیح داد: درباره اینکه ایران در قبال کارشکنی‌های عربستان باید چه واکنشی نشان بدهد، به نظر من مصلحت چیزی جز این نیست که باید تلاش کنیم این نزاع تمام شود و یا اقلا کمتر شود. همانطور که در دولت آقای محمد خاتمی شرایط دو کشور بهتر شد و رفت و آمدها و قرار و مدارهای دیپلماتیکی را شاهد بودیم. نتیجه دعوای ایران و عربستان تعامل اسرائیل با برخی از کشورهای منطقه است. این نشان می‌دهد، تصمیم‌گیران نظام باید تلاش‌های‌شان را به کار بگیرند تا بتوانند با این همسایه مهم، فضایی توام با همکاری و تفاهم به وجود بیاورند.

پیر محمد ملازهی در پایان گفت‌: در پایان به این مساله نگران‌کننده اشاره می‌کنم که عربستان، اسرائیل و آمریکا در جبهه‌ای واحد علیه جمهوری‌اسلامی فعال هستند که این می‌تواند مصلحت و منافع نظام اسلامی را به طور جدی تهدید کند. به هر حال معلوم است،‌ همکاری عربستان،‌ اسرائیل و آمریکا برای ایران هزینه‌ساز است.

چکیده گفت‌وگو با پیر محمد ملازهی

-باز شدن گره کور چالش جمهوری‌اسلامی با دولت سعودی سخت‌تر از همیشه شده است.
-هرگاه که گشایشی در مناسبات بین‌المللی ایران به وجود می‌آید، سعودی‌ها دست به هر اقدام خرابکارانه‌ای می‌زنند.
-واکنش وزیر امور خارجه سعودی به پایان موعد تحریم تسلیحاتی ایران کاملا قابل‌پیش‌بینی بود.
-نتیجه دعوای ایران و عربستان تعامل اسرائیل با برخی از کشورهای منطقه است.
-همکاری عربستان،‌ اسرائیل و آمریکا برای ایران هزینه‌ساز است.

badoorbin.com
akhbarazad.com
منبع : خبرفوری

admin

دیدگاهتان را بنویسید

پست بعدی

امام رضا(ع) بر اساس صلاح امور مسلمانان با ولایت ‌ِعهدی کنار آمدند

ش مهر 26 , 1399
سیاسی/ سیاست داخلی نماینده سابق مجلس گفت: میزبانی حرم ثامن‌الحجج(ع) افتخاری بزرگ و ارزشمند برای ایرانی‌ها است. ای کاش در رفتارمان منش و سلوک امام رضا(ع) را در نظر بگیریم. وجود مرقدِ امام هشتم شیعیان در مشهد برای ایران و ایرانی‌ها موهبتی بزرگ است و همچنین فرصتی برای این که […]

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000