رئیس کمیسیون اروپا به‌صورت ناگهانی اجلاس را ترک کرد

سیاسی/ بین الملل 5f88b18b11c04_2020-10-16_00-01 نشست رهبران اروپایی با محوریت «مذاکرات تجاری با بریتانیا برای دوران پسابرکسیت» روز پنجشنبه در بروکسل آغاز شد و تا پاسی از شب ادامه داشت.

در این نشست دو روزه رهبران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا و روسای کمیسیون، شورا و پارلمان اروپایی نیز حضور دارند.

اهمیت این مذاکرات در آن است که کمتر از سه ماه دیگر بریتانیا برای همیشه از اتحادیه اروپا خارج می شود اما همچنان طرفین به هیچ توافقی در زمینه مبادلات تجاری و باقی ماندن بریتانیا در بازار مشترک اروپایی دست نیافته‌اند.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در بدو ورود به نشست سران در بروکسل گفت: «مردم بریتانیا خود انتخاب کرده‌اند که از اتحادیه اروپا خارج شوند و نمی‌توان از بقیه شهروندان اتحادیه اروپا خواست تا حقوق خود را به‌خاطر این تصمیم نادیده بگیرند. »

وی در سخنانش تاکید کرد که فرانسه به عنوان کشوری که با بریتانیا مرز دریایی دارد برای تمام سناریوها حتی خروج بدون توافق تجاری نیز آماده شده است.

در این نشست رهبران ۲۷ کشور عضو با صدور بیانیه‌ای از دولت محافظه کار بوریس جانسون، خواستند تا گام‌های ضروری و لازم را برای خروج از بن‌بست در مذاکرات و سرعت بخشیدن در راستای دست‌یابی به توافق تجاری بردارد. همچنین در این بیانیه به اعضای اتحادیه اروپا توصیه شده تا مقدمات لازم برای احتمال خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا را آماده کرده و مد نظر قرار دهند.

«آماده توافق عادلانه با لندنیم»
میشل بارنیه، کمیسر مسئول مذاکرات برکسیت پس از اولین دور نشست، با خبرنگاران گفتگو کرد و گفت: «آماده‌ایم تا با لندن به یک توافق عادلانه و پایاپای دست پیدا کنیم. همواره گفته‌ایم و بار دیگر تکرار می کنیم که اگر بریتانیا می خواهد به بازار داخلی اتحادیه اروپا دست پیدا کند باید به قوانین این بازار احترام بگذارد و به اندازه دیگر اعضای اتحادیه اروپا در آن مشارکت کند.»

کمیسر فرانسوی مذاکرات اظهار امیدواری کرد تا در هفته‌های پایانی سال ۲۰۲۰ طرفین بتوانند در این زمینه به توافق دست پیدا کنند.

اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا هم اعلام کرد که کمیسیون اروپا تمام تلاشش را خواهد کرد تا با بریتانیا به یک «توافق» دست پید اکند. رئیس آلمانی کمیسیون اروپا تاکید کرد که «البته اتحادیه اروپا حاضر نیست به هر قیمتی با بریتانیا به توافق دست یابد.»

شارل میشل، رئیس شورای اروپا هم در صفحه توئیتر خود نوشت که برای تسریع در روند توافق برای مذاکرات برکسیت با نخست وزیر بریتانیا، بوریس جانسون، پیش از نشست رهبران اروپایی، مذاکراتی داشته است. نخست وزیر پیشین بلژیک نوشت که امیدوار است در این نشست راه حلی برای توافق با بریتانیا پیدا شود.

فن درلاین نشست را ترک کرد
یکی دیگر از اتفاقات مهم روز اول نشست خروج اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، از نشست بود. بعدازظهر پنجشنبه، زمانی که مشخص شد یکی از اعضای هیات همراه فن درلاین مبتلا به کووید-۱۹ است، رئیس کمیسیون اروپا جلسه را ترک کرد. پس از آن گزارش شد که نتیجه آزمایش رئیس کمیسیون اروپا منفی شده است اما با این حال فن درلاین ترجیح داد دور از نشست، خود را قرنطینه کند.

انتظار می‌رود نتیجه نهایی نشست پیش از ظهر جمعه مشخص شود.

badoorbin.com
akhbarazad.com
منبع : خبرفوری

admin

دیدگاهتان را بنویسید

پست بعدی

زنان چگونه با استرس کووید ۱۹ مقابله کنند/راه های ایجاد آرامش

ج مهر 25 , 1399
استادیار دانشکده بهداشت و ایمنی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بر ضرورت تقویت راه های مقابله با استرس کووید ۱۹ در بین زنان تاکید کرد. به گزارش خبرگزاری مهر، معصومه صادقی پور، نقش خانم‌ها را در مدیریت و تلطیف فضای بحرانی خانواده در دوران همه گیری کووید ۱۹ بسیار قابل […]

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000