بالکن دردسرساز؛ بهانه جالب مخالفان برای حمله به ترامپ/ ماجرای صندلی ترامپ، صدام و قذافی چیست؟

سیاسی/ بین الملل 5f84659e8154a_2020-10-12_17-48 یک خبرنگار در توئیتی عکس ترامپ هنگام سخنرانی در بالکن کاخ سفید را کنار عکس آدولف هیتلر(دیکتاتور نازی‌ها) دربالکن کاخش و همچنین بنیتو موسولینی(رهبر فاشیسم آلمان) و چائوشسکو(دیکتاتور رومانی) در مکانی مشابه قرار داد.

به گزارش خبر فوری، "ترامپ در مسیر هیتلر و موسولینی قرار گرفته است"؛ این خلاصه توییت‌های پر سر و صدای اخیر برخی از کاربران بوده است. آنچه آنها مورد هدف قرار داده اند جزئیات سخنرانی اخیر ترامپ است که بعد از ابتلا به بیماری کرونا داشته است. در این سخنرانی رئیس جمهور آمریکا از روی بالکن کاخ سفید با خبرنگاران و مخاطبان خود صحبت کرد.

حالا همین اقدام کوچک ترامپ باعث فعالیت مخالفانش شده است. ابتدا اندرو فینبرگ(Andrew Feinberg) روزنامه نگار و خبرنگار مشهور ایندیپندنت، پولیتیکو و برخی از مهم ترین رسانه‌های خبری دنیا این ماجرا را پررنگ کرد.

فینبرگ در توئیتی عکس ترامپ هنگام سخنرانی در بالکن کاخ سفید را کنار عکس آدولف هیتلر(دیکتاتور نازی‌ها) دربالکن کاخش و همچنین بنیتو موسولینی(رهبر فاشیسم آلمان) و چائوشسکو(دیکتاتور رومانی) در مکانی مشابه قرار داد و نوشت: "چرا سیاستمداران عموما از بالکن اجتناب می‌کنند؛ به خصوص برای سخنرانی‌ها".

این توئیت بازتاب فراوانی در شبکه های مجازی داشته است. بسیاری مشی جدید ترامپ را در ادامه راه هیتلر و موسولینی دانسته اند؛ البته سخنرانی و حضور در بالکن برای ارتباط برقرار کردن با مخاطبان امری خاص دیکتاتورها نیست و بسیاری از رهبران سیاسی و غیر سیاسی دنیا در میتینگ‌های خود از این روش استفاده می‌کنند، اما مخالفان رئیس جمهور آمریکا از این مساله استفاده کرده و شروع به حمله به ترامپ کرده‌اند.

توئیت فینبرگ باعث فعالیت ریک بسیاری از کاربران شده است. بسیاری از کاربران از همین کنایه فینبرگ استفاده کرده و مطالب بسیاری را در مورد ترامپ به اشتراک گذاشتند. یکی از کاربران عکس دیگری از ترامپ منتشر کرده که در آن رئیس جمهور آمریکا روی یک صندلی سلطنتی و طلایی نشسته است. صندلی که شباهت بسیاری به صندلی صدام حسین و معمر قذافی(دیکتاتور مخلوع لیبی) دارد.

یکی دیگر از کاربران فیلمی را پخش کرده که در آن حرکات صورت و چشمان ترامپ با حرکات بدنی و صورت موسولینی مقایسه می‌شود. این فیلم نشان می‌دهد ترامپ به شدت و به طرز حیرت آوری در حرکات بدنی سعی دارد شبیه دیکتاتور فاشیست‌ها شود.

چیزی که برخی کاربران دیگر، روی آن تاکید داشتند شباهت احتمالی ترامپ به چائوشسکو(دیکتاتور سابق رومانی) است. چائوشسکو چند ده سال قدرت را در این کشور شرق اروپایی در اختیار داشت و به شیوه کمونیستی اداره می‌کرد. در حالیکه تا سال پایانیِ قدرت چائوشسکو در رومانی، همه گمان می‌کردند که او فناناپذیر است، یک سخنرانی در بالکن کاخ ریاست جمهوری همه چیز را به هم زد. چائوشسکو به همراه همسرش در بالکن کاخ حاضر شد و برای ده‌ها و بلکه صدها هزار رومانیایی و میلیون‌ها بیننده تلویزیونی صحبت کرد. در بین حرف‌هایش اما ناگهان یک نفر او را هو کرد. بعد از او نفر دوم این رفتار را تکرار کرد و بعد نفر سوم. در کمتر از یک دقیقه کل جمعیت شروع به هو کردن دیکتاتور رومانی کردند و این رویداد مستقیما از تلویزیون پخش شد. بعد از این سخنرانی عمر دولت چائوشسکو به یک ماه نکشید و او اعدام شد. حالا کاربران معتقدند که سرنوشت ترامپ نیز مانند چائوشسکو می‌شود و او به زودی در همین سخنرانی‌ها رسوا می‌شود.

برخی کاربران دیگر نیز کاریکاتورهایی را کشیده و در آن به تمسخر ترامپ پرداخته اند.

از آن طرف گروهی دیگر نیز تاکید دارند که سخنرانی ترامپ در بالکن قبلا نیز مسبوق به سابقه بوده و حتی باراک اوباما نیز این کار را کرده است.

با این حال، مخالفین ترامپ معتقدند اوباما فقط از بالکن به طرفدارانش دست داده و هرگز از بالکن کاخ سفید یا قصر یا دفتر ریاست جمهوری برای هوادارنش سخنرانی نکرده است.

برخی دیگر نیز مدعی اند این رفتار را شخص پاپ نیز تکرار می‌کند. مخالفین ترامپ معتقدند پاپ شخصی مذهبی است و جایگاهی به کل متفاوت از رئیس جمهور یک کشور دارد. سخنرانی یک مقام مذهبی در بالکن یا یک محل غیررسمی مشکلی ندارد اما سخنرانی یک مقام سیاسی از این مکان هم غیررسمی است و هم پوپولیستی.

به نظر می‌رسد مخالفین به شدت از ترامپ و گرایشات جدیدش ترسیده‌اند. ترس دموکرات‌ها بیشتر از اینکه از سخنرانی روی بالکن و مسائل کوچکی مثل این باشد از شاخه‌های میلیشیا و شبه نظامی ترامپ است. همین الان بیش از 15 گروه شبه نظامی مسلح آمریکایی و طرفدار راست افراطی آماده ورود به خیابان های آمریکا جهت تقابل با مخالفان ترامپ هستند(اینجا بخوانید). نباید فراموش کرد که هم موسولینی و هم هیتلر با کمک همین گروه‌ها توانستند قدرت را در دست بگیرند. "پیراهن سیاهان" در ایتالیا و" SA " در آلمان توانستند در جریانات درگیری‌های خیابانی مسیر را برای به تخت نشینی موسولینی و هیتلر فراهم کنند.

به جز این، سخنرانی کوتاه ترامپ روی همان محورهایی تمرکز می‌کرد که دیکتاتور ایتالیا و آلمان تمرکز داشتند. ترساندن مردم از سوسیالیسم، تخطئه رقیب(جو بایدن) و ترسیم یک آینده خیالی زیبا. این سه عنصر سخنرانی ترامپ را بسیار شبیه موسولینی و هیتلر کرده است و همین امر، ترسِ مخالفین او را در آستانه انتخابات بیشتر کرده است. البته همانطور که گفته شد بسیاری از این ترس‌ها و نگرانی‌های مطرح شده جنبه تبلیغاتی دارد و دموکرات‌ها سعی دارند از این طریق، سبد آراء نامزد مورد حمایت خود را پرکنند.

badoorbin.com
akhbarazad.com
منبع : خبرفوری

admin

دیدگاهتان را بنویسید

پست بعدی

عرضه سهام شرکت‏‌های دولتی بدون تردید ادامه می‌یابد

س مهر 22 , 1399
سیاسی/ دولت در جلسه روز سه شنبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، رئیس کل بانک مرکزی از تلاش های انجام شده برای استفاده از منابع ارزی در خارج از کشور، گزارشی ارائه کرد. حجت الاسلام حسن روحانی پس از گزارش رئیس کل بانک مرکزی، با تاکید بر لزوم پیگیری جدی برای […]

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000