آیا می‌توان نام خانوادگی را به آسانی در شناسنامه تغییر داد؟

5f801e48ccb1a_5f801e48ccb1e

تغییر نام و نام خانوادگی اقدامی است که ممکن است تعدادی از افراد به فکر آن باشند اما تغییر نام خانوادگی به این آسانی هم نیست.

تغییر نام خانوادگی دارای شرایطی است که برای تغییر آن باید با شرایط آن آشنا باشید، طبق ماده ۴۰ قانون ثبت احوال کشور تغییر نام خانوادگی با تصویب سازمان ثبت احوال است.

در ماده ۸ قانون ثبت احوال بیان شده است که: اسناد ولادت و مرگ و شناسنامه و برگ ولادت و گواهی ولادت و اعلامیه‌ها و اطلاعیه‌ها و دفاتر ثبت کل وقایع و نام خانوادگی از اسناد رسمی است و تا زمانی که به موجب تصمیم هیأت حل اختلاف یا رأی دادگاه بر حسب مورد تصحیح یا باطل نشده به قوت خود باقی است؛ بنابراین افرادی که می‌خواهند نام خانوادگی خود را تغییر دهند باید بالای ۱۸ سال سن داشته باشند و اشخاص کمتر از ۱۸ سال باید دارای حکم رشد باشند، پدر یا جد پدری به همراه شناسنامه خود باید برای تغییر نام خانوادگی فرزند زیر ۱۸ سال حضور داشته باشند.

اگر نام خانوادگی شما بیش از دو کلمه یا بیش از یک کلمه یا عدد و پسوند داشته باشد می‌تواند تغییر کند همچنین نام خانوادگی از واژه‌های مستهجن و ناپسند ترکیب شده باشد یا اینکه نام خانوادگی از واژه‌های خارجی استفاده شده باشد نیز قابل تغییر خواهد بود.

badoorbin.com
akhbarazad.com
منبع : خبرفوری

admin

دیدگاهتان را بنویسید

پست بعدی

محدودیت‌های کرونایی پایتخت یک هفته تمدید شد

ج مهر 18 , 1399
استاندار تهران از تمدید یک هفته ای محدودیت‌های کرونایی پایتخت خبر داد. انوشیروان محسنی بندپی ظهر جمعه از تمدید یک هفته‌ای محدودیت‌های کرونایی پایتخت خبر داد و اظهار داشت: محدودیت‌های کرونایی در تهران تا ۲۳ مهر ماه تمدید شده است. محسنی بندپی با تأکید بر ضرورت استفاده از ماسک توسط […]

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000