برخورد آل کثیری با اقتصاد ایران!

5f8043d79f179_5f8043d79f17b عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران می‌گوید، در ماه‌های گذشته در کنار محدودیت‌های کرونا، برخی کشورها نیز رفتاری تبعیض آمیز با اقتصاد ایران داشته‌اند.

علی شریعتی بیان کرد: همانطور که از ابتدای شیوع ویروس کرونا، قابل حدس بود، با توجه به محدودیت‌هایی که برای مقابله با گسترش آن اجرایی شده، کاهش تجارت بین المللی در ایران مانند بسیاری از دیگر کشورهای جهان رخ داد و آمار عملکرد ماه‌های گذشته نیز این موضوع را نشان می‌دهد. بسته شدن مرزها یا محدود شدن رفت و آمدها بخشی از دلایل این کاهش تجارت است.

وی با اشاره به رقابت‌های اقتصادی میان کشورهای مختلف در حفظ و به دست آوردن بازارهای جدید، توضیح داد: این رقابت امری طبیعی و غیر قابل انکار است و قطعا کشورها به منافع خود می‌اندیشند اما متاسفانه بعضا این رقابت به خود شکلی تبعیض آمیز می‌گیرد و همین موضوع فشار موجود بر فعالان اقتصادی ایران را بیشتر می‌کند.

عضو اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: برای مثال ما در ماه‌های گذشته شاهد آن بودیم که ترکمنستان برای مدتی نسبتا طولانی مرزهای خود را به روی کالاهای ایرانی بست اما در همان زمان، کالاهای ترکیه را وارد کرد. مشابه این مثال در سایر بازارها نیز به چشم می‌خورد اما متاسفانه این موضوع به درستی مطرح نشده و جامعه در جریان آن نیست. رفتار تبعیض آمیز با مهاجم تیم پرسپولیس و محرومیت او پیش از بازی، بارها و بارها در عرصه اقتصاد رخ داده و تاجران و صادرکنندگان ایرانی همچون چیزی که بر آل کثیر رفت، با محدودیت‌های ناعادلانه مواجه شده‌اند.

شریعتی با بیان اینکه در کنار محدودیت‌های خارجی، برخی سیاست‌های داخلی نیز به ضرر صادرات ایران منجر شده است، بیان کرد: سیاست‌های ارزی بانک مرکزی بلای جان صادرات شده است. اینکه صادرکننده در دوره‌ای سرباز جنگ اقتصاد نامیده شود و چند ماه بعد به مجرمی تبدیل شود که ارز را به کشور بازنگردانده، نشان دهنده سیاست‌های غلط در این بخش است. در شرایطی که دولت در بازگشت ارز حاصل از صادرات خود به مشکل برخورده، این توقع که تمام صادرکنندگان در مدتی کوتاه ارز خود را بازگردانند و تمام محدودیت‌ها را کنار بزنند، قطعا از واقعیت به دور است.

وی افزود: اینکه بدون پاسخ دادن به سوالات و صرفا با پست گذاشتن در شبکه‌های اجتماعی توقع داشته باشیم تمام مشکلات حل شده و صادرکنندگان باعبور از محدودیت‌ها ارز را بازگردانند از واقعیت به دور است.

عضو اتاق بازرگانی ایران با اشاره به عملکرد سازمان توسعه تجارت در سال‌های گذشته، گفت: این سازمان با هدف تسهیل شرایط تجارت و بهبود زیرساخت‌ها فعالیت می‌کند اما ما متاسفانه در طول ماه‌های گذشته هیچ برنامه و هدف گذاری برای عبور از مشکلات امروز و چشم انداز سال‌های آینده ندیده‌ایم. این سازمان باید در حوزه اجرا فعال باشد اما ما می‌بینیم در مسائل کلان، مانند آنچه در اختیار حاکمیت و مقامات بلندپایه دولتی است، اظهار نظر صورت می‌گیرد اما در عرصه اجرایی هیچ نشانه‌ای از بهبود اوضاع نیست. با این شرایط جبران آمار کاهشی صادرات در ماه‌های ابتدایی سال بسیار دشوار خواهد بود.

بر اساس آمارهای اتاق بازرگانی تهران، میزان صادرات ایران در شش ماهه ابتدایی سال جاری، بیش از ۳۰ درصد کاهش یافته که بخش عمده‌ای از آن به دلیل شیوع ویروس کرونا بوده است.

ایران در سال گذشته بیش از ۴۳ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشت.

badoorbin.com
akhbarazad.com
منبع : خبرفوری

admin

دیدگاهتان را بنویسید

پست بعدی

لایحه تامین امنیت زنان، در مراحل پایانی

ج مهر 18 , 1399
مشاور عالی معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: بررسی لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت که معاونت امور زنان و خانواده از ابتدا با جدیت آن را پیگیری کرده، اکنون در مراحل پایانی قرار دارد. طیبه سیاوشی در نشست مجازی تشکل های حامی زنان آسیب دیده […]

خبرهای فوری

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000