شکل رابطه‌ شما با پول، رازهای زیادی را درباره شخصیت‌تان برملا می‌کند!

5f7f1d9ff1e1c_2020-10-08_17-39

نگاه مردم به مقوله‌ پول و روشی که برای مدیریت آن دارند فقط نشان دهنده‌ وضعیت مالی آن‌ها نیست و این مسأله ممکن است چیز‌هایی را درباره‌ شخصیت افراد بر ملا کند.

پول برای بعضی‌ها راحت می‌آید و می‌رود و اصلاً مسأله‌ای نیست که ذهن شان را به خود مشغول کند. برای بعضی، اما می‌تواند مشکل بزرگی باشد؛ آن‌ها یا دائماً نگرانند که ولخرجی نکرده باشند، یا می‌ترسند که پس انداز کافی برای روز مبادا نداشته باشند.

در هر صورت، نگاه شما به مقوله‌ی پول و روشی که برای مدیریت آن دارید فقط نشان دهنده‌ی وضعیت مالی تان نیست. در واقع این مسأله ممکن است چیز‌هایی درباره‌ی شخصیت شما آشکار کند، مثل ترس‌هایی که در زندگی تان دارید.

در ادامه می‌خواهیم ببینیم شکل رابطه‌ی ما با پول چه نکاتی را درمورد ما برملا می‌کند.

۱- می‌تواند یادآور گذشته تان باشد

بعضی خانواده‌ها استطاعت خرید چیز‌هایی که فرزندشان می‌خواهد را ندارند. شاید وقتی بچه بودید لباس زیبایی در یک فروشگاه دیدید که دوست داشتید برای شما باشد، اما پدر و مادرتان پول کافی برای خریدش را نداشتند. یا خیلی دوست داشتید پیانو زدن را یاد بگیرید، اما خانواده تان استطاعت خرید پیانو و تأمین هزینه‌های کلاسش را نداشتند.

چنین موقعیت‌هایی می‌تواند زخم‌هایی عاطفی بر جای بگذارد و شما را دچار احساس ناامنی روانی کند، چون احتمالاً شما می‌دیدید که همسن و سالان تان همه‌ی آن چیز‌ها را داشتند. این احساس ناامنی روانی ممکن است تا دوران بزرگسالی همراه شما باقی بماند. به همین دلیل ممکن است وقتی بزرگ شدید و ثبات مالی پیدا کردید، به خرید وسواس گونه‌ی چیز‌هایی روی آورید که در گذشته از آن‌ها محروم بودید، حتی اگر واقعاً نیازی به آن‌ها نداشته باشید.

۲- ممکن است طرز فکری را نشان دهد که در مورد خودتان دارید

اگر فکر می‌کنید در مدیریت مسائل مالی مهارت دارید، احتمالاً به طور کلی شخص بااعتماد به نفسی هستید. شما از سرمایه گذاری کردن، شروع یک تجارت پرمخاطره یا سر و کار پیدا کردن با چالش‌های مالی خاصی که ممکن است بر سر راه تان ظاهر شوند، ترسی ندارید.

برعکس، اگر همیشه نگرانید که پول هایتان را از دست بدهید و ترجیح می‌دهید آن‌ها را یکجا نگه دارید، ممکن است معنی اش آن باشد که شما از خودتان مطمئن نیستید. اگر نمی‌توانید در مورد مسائل مالی پیچیده‌تر به خودتان اعتماد کنید، احتمالاً در زندگی روزمره هم آدم مرددی هستید.

۳- می‌تواند ترس‌های شما را نشان دهد

همه‌ی ما گاهی به این فکر می‌کنیم که اگر یکباره بی پول شویم چه بر سر زندگی مان خواهد آمد. تلاشی که صرف تصور کردن این شرایط می‌کنیم می‌تواند بزرگ‌ترین ترس‌های زندگی تان را آشکار کند. شاید نگران سلامتی تان باشید، بنابراین بی پول شدن شما به این معنی است که دیگر قادر به تأمین هزینه‌های درمان تان نخواهید بود. یا دوست دارید فرزندان تان در دانشگاه خوبی درس بخوانند و می‌خواهید حمایت شان کنید، که اگر روزی بی پول شوید دیگر برایتان مقدور نخواهد بود.

یا شاید همیشه دوست داشته اید که مایه‌ی افتخار و سربلندی پدر و مادرتان باشید و می‌ترسید که به خاطر مشکلات مالی تان آن‌ها را از خود ناامید کنید. پول، ارزش‌های زندگی شما یعنی همان چیز‌هایی که اهمیت زیادی برایتان دارد را آشکار می‌کند و آنچه که شما نمی‌خواهید تحت هیچ شرایطی از دستش دهید.

۴- ممکن است سرنخی از آینده تان به دست دهد

کاری که با پول تان انجام می‌دهید می‌توانید آمال و آرزو‌های شما را نشان دهد؛ این مسأله به گذشته‌ی شما هم مربوط می‌شود. اگر در کودکی آرزوی خریدن یک اسباب بازی یا رفتن به شهربازی را داشتید، اما پدر و مادرتان استطاعتش را نداشتند، ممکن است تصور کنید هرگز قادر نخواهید بود چیزی که می‌خواهید را به دست آورید.

کسانی که در کودکی نگرانی‌ای از بابت پول نداشتند و پدر و مادرشان استطاعت خرید هر چیزی که می‌خواستند را داشتند ممکن است افراد بلند پروازتری باشند. آرزو‌های آن‌ها در کودکی همیشه به حقیقت می‌پیوستند، به همین دلیل حالا مطمئن اند قادر خواهند بود هر چه می‌خواهند را به دست آورند.

برعکس، کسانی که آرزوهایشان به ندرت محقق می‌شد ممکن است وقتی بزرگ شدند این تصور را داشته باشند که هرگز در کار‌های مورد علاقه شان موفق نمی‌شوند، گرچه شاید اصلاً اینگونه نباشد. وجود محدودیت‌های مالی در سنین کودکی ممکن است مانع از قدم برداشتن آن‌ها در جهت محقق کردن رویاهاشان شود.

۵- می‌تواند به شما کمک کند به طرز فکرتان پی ببرید

احتمالاً پول مشکل بزرگی در زندگی شما محسوب نمی‌شود. شما شغل ثابتی دارید که درآمد خوبی دارد و همه‌ی نیازهایتان را هم برآورده می‌کند. از نظر بعضی‌ها شاید این شرایط برای اینکه از لحاظ مالی احساس امنیت کنند کافی باشد. اما بقیه یعنی کسانی که همین شرایط را دارند یا آن‌هایی که با مشکلات مالی رو به رو هستند، ممکن است دیدگاه دیگری درمورد پول داشته باشند.

اگر همیشه فکر می‌کنید که هیچوقت پول کافی ندارید و زیاد خرج می‌کنید، ممکن است «ذهنیت کمبود» (Scarcity Mindset) داشته باشید. حتی اگر جای نگرانی وجود نداشته باشد هم ممکن است فکرتان درگیر تک تک هزینه‌های اندکی باشد که می‌کنید. به خصوص خرج کردن پول برای هزینه‌های پیش بینی نشده‌ای مثل ترکیدن لوله یا خرید دارو به خاطر بیمار شدن، برایتان بسیار عذاب آور است.

شما چه نگاهی به پول دارید؟ راحت پول خرج می‌کنید یا ترجیح می‌دهید هر چقدر می‌توانید بیشتر پس انداز کنید؟ شما هم موافقید که شکل رابطه‌ی آدم‌ها با پول تصویری کلی از شخصیت آن‌ها به دست می‌دهد؟

badoorbin.com
akhbarazad.com
منبع : خبرفوری

admin

دیدگاهتان را بنویسید

پست بعدی

اتحادیه دامداران: محصولات لبنی با سه برابر قیمت واقعی به دست مردم می رسد

پ مهر 17 , 1399
بسیاری از مسئولان بر این باورند که با حذف یارانه از محصولات لبنی سرانه مصرف لبنیات به طور چشمگیری کاهش یافت که دولت برای پیشگیری از بیماری‌های مختلف و کاهش هزینه‌های درمان راهی جز بازگشت به ۱۰ سال گذشته را ندارد. سعید سلطانی سروستانی مدیر عامل اتحادیه دامداران کشور در […]

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000