این گل کشیدنی است نه روئیدنی

5f781e18f40a9_2020-10-03_10-15

متاسفانه خطرات ماده مخدر گل، خصوصا برای جوانان توضیح داده نمی‌شود. آنها گل را می‌کشند با این باور غلط که درگیری و بیماری اعتیاد ایجاد نمی‌کند.

عوارض مصرف گل برای مردم جامعه ناشناخته است. بیشتر ایرانی‌ها درباره نشانه‌های اعتیاد به تریاک و یا اعتیاد به شیشه اطلاعات دارند. اما کافی است به یک مرکز ترک اعتیاد سری بزنید و متوجه شوید، چه تعدادی از نوجوانان و جوانان درگیر ترک گل هستند. شاید عادی‌ترین قسمت این مراکز، بخش ترک اعتیاد تریاک باشد. متاسفانه خطرات ماده مخدر گل، خصوصا برای جوانان توضیح داده نمی‌شود. آنها گل را می‌کشند با این باور غلط که درگیری و بیماری اعتیاد ایجاد نمی‌کند. متاسفانه در میان دانشجویان دانشگاه‌های معتبر نیز مصرف گل رو به شیوع است و مصرف این ماده مخدر تنها متوجه قشرهای آسیب‌دیده نیست. در ادامه عوارض کشیدن گل را برای‌تان شرح می‌دهیم.

ماده مخدر گل چیست؟

ماده مخدر گل گه نوعی ماریجوآنای تغییر یافته است؛ از ِگیاه شاهدانه به دست می‌آید. در فیلم‌های خارجی شاید ماریجوآنا را به عنوان گرس یا وید هم دیده باشید. گل که مشتق طبی ماریجوآناست 3 برابر آن، ماده مخدر دارد. پس این باور که گل خطرناک نیست، اساس درستی ندارد.

عوارض مصرف گل چیست؟

اختلال در تفکر
قرمزی چشم
خشکی دهان
افزایش اشتها
افزایش ریتم ضربان قلب
تضعیف هماهنگی اعضای بدن
فراموشی
اختلال در راه رفتن صحیح

تاثیر مصرف گل بر بدن

به دنبال مصرف گل ماده مخدر THC و دیگر مواد شیمیایی آن وارد جریان خون می‌شوند و با رسیدن به مغز آن احساس سبکی و رویای دروغین را به فرد می‌دهند.

ترکیب شیمیایی گل چیست؟

در خود گل حدود 60 ماده شیمیایی وجود دارد ک در کل کانابینوئید نامیده می‌شوند. دود گل هم حاوی مواد شیمیایی مختلفی است از جمله:

آمونیاک
هیدروژن سیانید
فرمالدهید

آیا گل سرطان‌زا است؟

نمی‌توان مثل سرطان‌زایی سیگار با اطمینان در مورد سرطان‌زایی گل صحبت کرد زیرا هیچ تحقیقی سرطان‌زایی گل را به اثبات نرسانده است. اما دیده شده افرادی که گل می‌کشند دچار صدمات ریوی شبیه نمای سلول‌های پیش‌سرطانی می‌شوند.

دیگر عوارض ریوی مصرف گل

خس‌خس سینه
سرفه

عوارض مصرف گل بر مغز

به دنبال مصرف گل خونرسانی به قسمت‌هایی از مغز افزایش می‌یابد؛ این قسمت‌ها مرکز حافظه و توجه فرد هستند. گل همچنین بر غده تالاموس اثر می‌گذارد. این غده وظیفه برقراری هوشیاری و پردازش اطلاعات را دارد. دیگر اثرات گل بر مغز عبارتند از: کاهش حافظه، توجه و یادگیری.

عوارض مصرف گل در نوجوانان

شاید باورتان نشود اما گل برای نوجوانان خطرناک‌تر است زیرا مغز نوجوانان هنوز رشد کامل نداشته و کشیدن گل رشد آن را مختل می‌کند. مصرف مداوم گل در کسانی که سابقه خانوادگی اسکیزوفرنی دارند، می‌تواند سبب این بیماری شود.

دیگر عوارض گل کشیدن

اضطراب
افسردگی
تپش قلب شدید
افزایش خطر حمله قلبی 1 ساعت بعد از کشیدن
افکار خودکشی در نوجوانان

آیا گل اعتیادآور است؟

افرادی که گل مصرف می‌کنند با قطع مصرف مثل معتادان هروئینی دچار عوارض غیر قابل تحمل نمی‌شوند اما اگر به‌طور مداوم آن را مصرف کنند، کنار گذاشتنش برای‌شان راحت نیست. به همین خاطر است که میان جوانان و نوجوانان جا افتاده که گل اعتیادآور نیست؛ این باور غلط را کنار بگذارید. گل اعتیادآور است و حتی افرادی که روزانه به کمترین مقدار این ماده مخدر روی می‌آورند برای ترک آن دچار چالش هستند.

دیگر ابعاد اعتیاد به گل

مصرف‌کننده گل حس خوشی دارد
دلش غذای بیشتری می‌خواهد
رنگ‌ها را بارزتر می‌‌بیند
نوای موسیقی برایش دلنشین‌تر است
در جمع دوستانه احساس لذت بیشتری می‌کند
حرف‌های بی‌اساس و یاوه می‌‌زند
در حالت اوردوز دچار توهم و احساس پارانویا می‌شود

عوارض مصرف گل بر رفتار و روان

مصرف‌کنندگان گل این ماده مخدر را نوعی ابزار شادی و خوشی می‌بینند اما واقعیت این است که به دنبال کشیدن گل، فرد حالات روانی غیرعادی پیدا می‌‌کند و ممکن است دیگران را آزار دهد. این حالت‌ها را از نظر بگذرانید:

در ابتدای مصرف گل:

تمرکز فکری‌اش از دست می‌رود
مهارت‌های احتیاطی‌اش را حین رانندگی از دست می‌دهد
حین صحبت کردن ارتباط با دیگران تپق می‌زند
فراموش‌کار می‌شود و کارها را درست انجام نمی‌دهد
شکاک می‌شود و در توهمات خود ادعاهایی را نسبت به دیگران مطرح می‌کند
تشخیص نمی‌دهد در توهم است یا واقعیت
نمی‌تواند درست تصمیم بگیرد
رفتار خشونت‌آمیز دارد

تمام عوارص مصرف گل که بالاتر گفتیم در کوتاه مدت خود را نشان می‌دهد اما شخصی که به طور مداوم این ماده مخدر را مصرف کند، در ادامه مصرف و دراز مدت با این مشکلات هم دست و پنجه نرم می‌‌کند.

عوارض مصرف درازمدت گل

اعتیاد و وابستگی به گل پیدا می‌کند
دچار جنون می‌شود
ترس بی‌دلیل دارد
احساس کمبود شخصیت دارد
تزلزل رفتاری پیدا می‌کند
از محل کار و منزل به بهانه‌های بی‌اساس می‌گریزد
بسیار وابسته می‌شود
انگیزه خود را به زندگی از دست می‌دهد
به مواد مخدر دیگر روی می‌آورد
نسبت به مشکلات بی‌تفاوت است

اثر مصرف گل چطور در بدن نمایان می‌شود؟

فردی که گل می‌کشد سریع به حالت توهم می‌رسد و در عرض 30 دقیقه اوج می‌گیرد و این حالت تا 4 ساعت پایدار است. اگر ماده مخدر را بخورد تا چند ساعت بی‌احساس است و تا 12 ساعت این حالت را دارد. متاسفانه ماده موثر گل به دلیل حل شدن در چربی تا 1 ماه در بدن فرد باقی می‌ماند. فرد به محض مصرف خوش و سرحال است اما اتمام زمان اثر، حالت‌های روانی و جسمی ذکر شده به عنوان عوارض مصرف گل سراغش می‌آیند.

در پایان

اگر در اطراف خود جوانان یا خانواده‌هایی می‌شناسید که از عوارض مصرف گل بی‌خبراند؛ این مقاله را برای‌شان ارسال کنید تا از خطرات بلند مدت آن رها شوند و برای ترک اقدام کنند.

badoorbin.com
akhbarazad.com
منبع : خبرفوری

admin

دیدگاهتان را بنویسید

پست بعدی

تست ورزش برای چک سلامت قلب

ش مهر 12 , 1399
اگر پزشک متخصص قلب شما برایتان درخواست تست ورزش جهت چک سلامت قلب داده است با ما همراه باشید تا اطلاعات کافی راجع به این اقدام تشخیصی و تخصصی را در اختیارتان قرار دهیم. به تست ورزش اصطلاحا «استرس تست» و گاهی «تست تردمیل»هم گفته میشود.انجام این تست چه فایده […]

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000