شنبه قرار است چه اتفاقی رخ دهد؟ / دروغ بزرگ آمریکا درباره بازگشت تحریم‌ها / تله ترامپ، پیش‌روی برجام

سیاسی/ سیاست خارجی 5f6268a5918b0_2020-09-17_00-03 آمریکا پس از ماه‌ها تلاش برای از بین بردن برجام، حالا به یک دروغ رسانه‌ای روی آورده تا شاید بتواند تیر آخر به توافق هسته‌ای را شلیک کند.

به گزارش خبر فوری، دونالد ترامپ ۴سال پیش در چنین روزهایی در اوج تبلیغات انتخاباتی ۲۰۱۶، وعده پاره کردن برجام را داده بود. او البته یک سال طول کشید تا این وعده را پس از پیروزی عملی کند اما از زمان خروج ترامپ از برجام، او امیدوار بود توافق هسته‌ای از بین رفته و ایران مجبور به امضای توافقی تازه شود.

تحلیل اطرافیان ترامپ و به‌ویژه حامیان عبری – عربی او این بود که با خروج آمریکا از برجام، تهران نیز این توافق را کنار بگذارد، اما چنین نشد و در ماه‌های بعد، شدیدترین تحریم‌ها نیز نتوانست این توافق را از بین ببرد. هرچند آن را به‌شدت بی‌خاصیت کرد.

آمریکا که از توافق با ایران ناامید شد، سعی کرد با ترور سردار سلیمانی و تهدید به جنگ کشورمان را مجبور به توافق تازه کند اما حتی این تهدیدات هم بی‌اثر ماند.

به این ترتیب آمریکا به‌گونه‌ای تدریجی متوجه شد که برای جبران شکست‌هایش باید به برجام باز گردد. این بود که ابتدا واشنگتن شانس خود را برای صدور قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی آزمود که شکست سختی خورد و نتوانست با بی اثر کردن اولین دستاورد ملموس برجام، این توافق را بی اعتبار کند.

پس از آن، کشوری که از توافق بیرون آمده، با استناد به بندی در قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل که پشتوانه حقوقی توافق هسته‌ای است، تهران را متهم به نقض برجام کرده و خواستار بازگشت تحریم‌های ۵ قطعنامه‌ای شد که شورای امنیت آنها را در دولت محمود احمدی‌نژاد تصویب کرده بود.

واکنش دیگر اعضای شورای امنیت به ادعای تازه آمریکا، بازهم برای دیپلماسی این کشور تحقیرکننده بود. نه فقط ۴ عضو دیگر دائم شورای امنیت، که حتی ۹ عضو غیردائم ادعای بازگشت تحریمها را نپذیرفته و رییس شورای امنیت صراحتا اعلام کرد این شورا قرار نیست تصمیمی تازه درباره تحریم ایران اتخاذ کند.

آنچه حسن روحانی از "پیروزی شنبه" می‌گوید را مردم ایران رقم خواهند زد. مردمی که اعتمادشان به پیروزی حقوقی و پشت کردن جهان به دروغ ترامپ، اقتصادشان را نجات می‌دهد اما بی اعتمادی، همه را به مسیری خواهد برد که مقصدش بهبودی اوضاع نیست

آمریکا امیدوار بود شورای امنیت طرح عدم بازگشت تحریمهای ایران را تصویب کند که آمریکا با وتوی آن، تحریمها را بازگرداند که البته چنین نشد.

در گام آخر، حالا واشنگتن با استناد به بند ۱۲ قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، مدعی است، عدم تصمیم‌گیری شورای امنیت درباره اعتراض آمریکا، خود به خود تحریم‌های لغو شده را بازمی‌گرداند. این ادعا اگر آمریکا هوشمندی به خرج می‌داد و در توافق می‌ماند، شاید غلط نبود اما حالا که واشنگتن از توافق هسته‌ای خارج شده، بی‌معناست و اساسا مکانیسم ماشه -که باید از سوی یک عضو برجام آغاز شود- شروع نشده که بخواهد به پایان برسد.

این شکست دوباره آمریکا از ایران، آن هم در روزهای حساس مانده به انتخابات ۲۰۲۰، باعث شده آمریکایی‌ها برای جبران تحقیر حقوقی – دیپلماتیک، به استراتژی دروغ بزرگ روی آورند و با پروپاگاندای رسانه‌ای، تحریم‌هایی که بازنگشته را بازگشته شده نشان دهند.

در برابر این استراتژی، حسن روحانی گفته ایران پیروز کارزار شنبه و یکشنبه است و همزمان مایک پمپئو ادعای خود را تکرار کرده که تحریم‌ها قرار است به‌تمامی بازگردد.

تحریم‌های لغو شده از برجام البته حتی وگر واقعا برگردد،اتفاق تازه‌ای برای اقتصاد تحریم‌زده ایران نخواهد افتاد چراکه همه این تحریم‌ها به‌طور یکجانبه از سوی آمریکا به ایران تحمیل شده است. با این حال احیای ۵ قطعنامه گذشته، عملا به تحریم آمریکا مشروعیت بخشیده و برجام را بالاخره کاملا نابود می‌کند.

به‌نظر می‌رسد در برابر توطئه رسانه‌ای ترامپ، بهترین راهبرد، هوشمندی افکارعمومی در ایران است. باور به دروغ ترامپ، نرخ دلار و طلا را بشدن افزایش می‌دهد و موج روانی ناشی از آن آزاردهنده است، اما بی‌توجهی به پروپاگاندای رسانه‌ای ترامپ، تیر آخر او به پیکر برجام را به خطا برده و بار دیگر رئیس‌جمهور آمریکا را سرخورده می‌کند.

آنچه حسن روحانی از "پیروزی شنبه" می‌گوید را مردم ایران رقم خواهند زد. مردمی که اعتمادشان به پیروزی حقوقی و پشت کردن جهان به دروغ ترامپ، اقتصادشان را نجات می‌دهد اما بی اعتمادی، همه را به مسیری خواهد برد که مقصدش بهبودی اوضاع نیست.

badoorbin.com
akhbarazad.com
منبع : خبرفوری

admin

دیدگاهتان را بنویسید

پست بعدی

با خارج شدن از برجام به آمریکا سوژه نمی‌دهیم

پ شهریور 27 , 1399
سیاسی/ سیاست خارجی کارشناس سیاسی اصلاح طلب تاکید کرد:طرح مسئله خارج شدن از برجام توسط ایران در صورت فعال شدن مکانیزم ماشه یعنی سوژه دادن به آمریکا. مصطفی کواکبیان در گفتگو با خبر فوری گفت: آمریکا اصلا در برجام نیست که صلاحیت فعال کردن مکانیزم ماشه را داشته باشد. اروپا، […]

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000