رابطه بین قرار گرفتن در آفتاب و آسیب دیدن کلیه چیست؟

600a9b386e200_600a9b386e202

محققان در مطالعه ای به بررسی بیشتر رابطه بین قرار گرفتن در معرض نور خورشید و آسیب دیدن کلیه پرداختند.

محققان آمریکایی در یک مطالعه جدید به فهم بیشتری در مورد چگونگی این موضوع دست پیدا کردند که قرار گرفتن پوست در معرض اشعه فرابنفش (UV) می تواند علائم بالینی در بیماری های خود ایمنی مانند لوپوس را تشدید کند.

لوپوس بیماری خودایمنی است که موجب التهاب در مفاصل، پوست، کلیه ها، مغز، قلب و ریه ها می شود و بر اثر آن سیستم ایمنی به بافتهای خود آسیب میزند.

تحقیقاتی که در گذشته انجام گرفته تأیید کرده است که در حداکثر 80 درصد بیماران مبتلا به لوپوس، قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند باعث التهاب موضعی پوست و التهابات سیستمیک از جمله بیماری کلیه شود. هرچند، در مورد سازوکارهای اساسی که این روند را هدایت می کند اطلاعات کافی وجود ندارد.

محققان به منظور تعیین چگونگی تاثیر اشعه فرابنفش در بروز التهاب کلیه به بررسی نقش نوتروفیل ها پرداختند. نوتروفیلها نوعی گلبول سفید هستند که به میزان زیادی در بدن یافت می شود و به عنوان اولین پاسخ دهنده به هر نوع التهاب عمل می کند و با آسیب بافت پوست و کلیه در بیماران لوپوس مرتبط است.

در این مطالعه، محققان در مقاطع زمانی مختلف وجود نشانگرهای التهاب و آسیب در پوست، خون و کلیه موشها را پس از قرار گرفتن در معرض اشعه ماورابنفش بررسی کردند. آنان توانستند در این مطالعه نشان دهند که نوتروفیل ها نه تنها به بافت پوست قرار گرفته در معرض اشعه ماورا بنفش نفوذ می کند بلکه در سیستم گردش خون پراکنده می شود و به کلیه ها نیز می رسد.

محققان اظهار داشتند: یک زیرمجموعه از این نوتروفیل ها که تصور می شود بیشتر آسیب زننده هستند ابتدا به بافت پوستی که در معرض اشعه فرابنفش قرار گرفته نفوذ کرده و سپس وارد کلیه می شود.

محققان دریافتند که قرار گرفتن پوست در معرض اشعه فرابنفش باعث تحریک فرآیندهای التهابی و آسیب در کلیه حتی در موش های سالم و طبیعی می شود.

badoorbin
akhbarazad.com
منبع : خبرفوری

admin

پست بعدی

۱۰۰ میلیون دلار از ثروتمندترین فرد جهان جایزه بگیرید

ج بهم 3 , 1399
محققان در مطالعه ای به بررسی بیشتر رابطه بین قرار گرفتن در معرض نور خورشید و آسیب دیدن کلیه پرداختند. محققان آمریکایی در یک مطالعه جدید به فهم بیشتری در مورد چگونگی این موضوع دست پیدا کردند که قرار گرفتن پوست در معرض اشعه فرابنفش (UV) می تواند علائم بالینی […]

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000