دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی به نظرات سازمان انرژی اتمی و وزارت خارجه توجه نکرده است

سیاسی/ دولت 5fcf4bdf6d07c_2020-12-08_13-18 سخنگوی دولت گفت: نماندن در واقعیت‌هایی که بر اثر تحریم به وجود آمده بود، شکل دادن به فضای عقب راندن تحریم و بهبود وضعیت در آینده در تدوین لایحه بودجه مد نظر قرار گرفته است.

علی ربیعی روز سه شنبه در نشست خبری که به صورت مجازی برگزار شد، با بیان اینکه لایحه بودجه مبتنی بر واقعیت‌های امروز کشور و با نگاهی به آینده‌ای نزدیک و در تلاش برای بهبود آینده‌ای بهتر شکل گرفت است، ادامه داد: اولین اصلی که در بودجه در دولت بحث شد واقعیت‌های امروز کشور است. اما نماندن در واقعیت‌هایی که در اثر تحریم به وجود آمده بود، عقب راندن تحریم و بهبود وضعیت در آینده در بودجه کاملا مشخص، و در جا به جای بودجه به نحوی گنجانده شده است.

وی اضافه کرد: تلاش دولت این بود منابع و درآمد پیش بینی شده کاملا واقعی باشد و مصارف اجتناب ناپذیر کاملا پوشش داده شود. بنابراین واقعی کردن درآمدها و پوشش دادن مصارف اجتناب ناپذیر و کم کردن یا حذف هزینه‌های غیرضرور هم مدنظر قرار گرفت. ضمن اینکه هزینه‌های اجتناب پذیر کم شد و یا افزایش نیافت.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری اضافه کرد: یکی از تلاش‌های دولت در سال‌های گذشته این بود که لایحه بودجه از اتاق‌های در بسته خارج شود و در منظر همگان قرار بگیرد و امروز بودجه بیش از هر زمان دیگری در دسترس قرار گرفته است.

سخنگوی دولت یادآورشد: همواره بودجه به‌عنوان یک سند پر از ابهام به مجلس می‌رفت و در کمیسیون‌های مجلس بررسی می‌شد و سپس به صحن می‌آمد و جایی برای نقد و شفافیت وجود نداشت. اما دولت در چند سال اخیر تلاش کرد بودجه را به منصه افکار عمومی بگذارد و همگان بتوانند آن را ببینند و نقد کنند.

ربیعی گفت: لایحه بودجه از لحاظ سیاست‌های مالی با هدف تحریک بخشیدن به خروج از رکود و تولید حرکت به سمت رشد اقتصادی و به منظور حفظ قدرت خرید مردم و حمایت از حقوق بگیران و اقشار مورد نیاز، انبساطی تنظیم شده است.

وی افزود: در این بخش‌ها که بیشتر تحریک بخشیدن به تقاضاها، خروج از رکود و حرکت به سمت رونق مدنظر است، سیاست‌های انبساطی در بودجه دیده شد، اما از طرفی در اجرا، کاهش هزینه‌های غیرضرور دولت و اولویت‌بندی مخارج مدنظر قرار گرفته است.

ربیعی مقابله با فقر مطلق و تاکید بر معیشت مردم، دنبال کردن سیاست‌های حمایتی، حمایت جدی از حوزه بهداشت و سلامت، پیش بینی وجود کرونا در سال آینده و لحاظ کردن بودجه برای این منظور، و حمایت از اشتغال (خرد، کوچک و متوسط) را از ویژگی‌های لایحه بودجه۱۴۰۰ برشمرد و گفت: تکمیل و تجهیز طرح‌های زیربنایی به‌ویژه حوزه حمل و نقل ریلی و اتصال به شبکه‌های ریلی حومه شهرها، آزادراه‌ها و قطارهای شهری، بهداشت و درمان، آب و کشاورزی و توسعه صنعتی و معدنی هم در بودجه لحاظ شده است.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: اصلاح ساختاری با نگاه افزایش درآمدهای پایدار، ایجاد شفافیت، کارایی هزینه‌ها و اصلاحات نهادی هم در لایحه بودجه ۱۴۰۰ پیش بینی شده و حمایت از صادرات غیر نفتی با تاکید بر مبادلات با کشورهای همسایه، منطقه و سپس در سطح جهان در بودجه مورد حمایت قرار گرفته است.

به گفته وی تقویت و توسعه سامانه‌ها و خدمات دولت الکترونیک، تقویت زیرساخت‌ها و تجهیزات آموزش مجازی در راستای آموزش فراگیر از راه دور با هدف ارتقای شاخص‌های آموزشی در مناطق محروم و تقویت آموزش‌های مهارتی و فنی حرفه‌ای از دیگر موارد لحاظ شده در بودجه ۱۴۰۰ است.

ربیعی تمرکززدایی را از دیگر ویژگیهای لایحه بودجه عنوان کرد و گفت: لایحه بودجه ۱۴۰۰ با اعطای اختیارات به شورای برنامه‌ریزی استان‌ها، انعطافی برای استان‌ها در اجرای بودجه قائل شده است. در این راستا تقویت اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه استان‌ها و توجه به ارتقای شاخص‌های برخورداری مناطق کمتر توسعه یافته با هدف ایجاد تعادل‌های منطقه‌ای در توزیع اعتبارات استانی هم از جمله موارد مهم در بودجه بوده است.

به گفته دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جموری لایحه بودجه شامل ۸۴۱ هزار میلیارد تومان بودجه عمومی، ۸۸ هزار میلیارد تومان درآمدهای اختصاصی و ۱۵۶۱ میلیارد تومان بودجه شرکت‌های دولتی موسسات انتفاعی وابسته به دولت و بانک‌ها است.

درآمد حاصل از فروش نفت در بودجه جاری هزینه نمی‌شود

ربیعی یکی از مهمترین دستاوردهای لایحه بودجه سال آینده را کاهش نقش منابع حاصل از فروش نفت خام در بودجه جاری عنوان و تصریح کرد: طبق تصمیم دولت در بودجه جاری سال آینده، نفت در بودجه جاری بیش از فروش نفت در دوران تحریم نقش نخواهد داشت.

وی همچنین حفظ ارزش پول ملی را از ویژگی‌های لایحه بودجه ۱۴۰۰ عنوان کرد و گفت: به رغم برخی توصیه‌ها مبنی بر افزایش نرخ تسعیر ارز که در زمان تنظیم بودجه مطرح بود، دولت برای تقویت ارزش پول ملی، ‌ جلوگیری از کاهش قدرت خرید مردم و اجتناب از آثار تورمی، حاضر به انجام این کار نشد.

سخنگوی دولت درباره تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: واردات کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی، با ارز ۴۲۰۰ تومان حفظ شده است اما پیش بینی شده است در صورت محرز شدن آثار منفی حفظ ارز ۴۲۰۰ تومانی نسبت به آثار تورمی اصلاح نرخ ترجیحی تسعیر ارز، اصلاح نرخ ارز ترجیحی به نرخ ETS (نرخ سامانه معاملات الکترونیکی) انجام و صددرصد درآمد ناشی از این اصلاح برای معیشت و سلامت مردم مصرف شود.

ربیعی در ادامه در خصوص تولید و فروش نفت گفت: باید توجه داشته باشیم تولید و فروش نفت مساله‌ای اساسا منفی نیست. باید نفت را صادر کنیم و فروش نفت به منظور توسعه کشور، وابسته کردن جهان به ایران و حضور در بازارهای بین‌المللی برای ما حائز اهمیت است. آنچه باید مورد توجه قرار بگیرد این است درآمد حاصل از فروش نفت در بودجه جاری هزینه نشود و برای رفاه مردم، و تقویت، نگهداشت و توسعه زیربناهای کشور که مورد استفاده نسل‌های آینده هم خواهد بود، به کار گرفته شود.

سخنگوی دولت با مهم خواندن نوع برخورد با نفت در بودجه، اضافه کرد: در بودجه ۱۴۰۰ به عنوان یک اقدام زیرساختی به نفت توجه شده است. تصمیم بنیادی دولت این است که درآمدهای حاصل از فروش نفت برای توسعه زیرساخت‌ها و حمایت اجتماعی برای زندگی مردم فقط مورد مصرف قرار بگیرد.

پیش بینی هشت میلیارد دلار برای کالاهای اساسی و دارو

وی درباره لحاظ شدن عدالت و زندگی محرومان در بودجه گفت: معادل ۸ میلیارد دلار برای کالاهای اساسی و دارو با ارز ۴۲۰۰ تومانی در این بودجه در نظر گرفته شده است و دولت در این زمینه تلاش کرده این یارانه به جامعه هدف خود برسد و بدون عوارض منفی و ایجاد رانت، مردم از آن بهره ببرند.

badoorbin.com
akhbarazad.com
منبع : خبرفوری

admin

دیدگاهتان را بنویسید

پست بعدی

راه‌کارهایی برای غلبه بر استرس ناشی از شیوع کرونا

س آذر 18 , 1399
مشکلات حاد یا مزمن روانی، از عوارض مهم و بعضا پایدار وقوع رویدادهای وهم برانگیزی نظیر آندمی و اپیدمی و پاندمی بیماری‌های واگیر محسوب می‌شود؛ موضوعی که به واسطه شیوع جهانی کرونا، ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده است. بروز اضطراب و حاکم شدن استرس بر روان افراد، نه […]

اجتماعی

منوی شبکه های اجتماعی تنظیم نشده است. شما باید منویی ایجاد کنید و آن را به منوی شبکه های اجتماعی در تنظیمات منو اختصاص دهید.

آخرین دیدگاه

000